Wszystko na temat dystrybucji gorącego powietrza

O systemach dystrybucji gorącego powietrza mówimy w rozumieniu instalacji grzewczych, w których wykorzystujemy wkłady kominkowe oraz powstające w wyniku spalania ciepłe powietrze. System DGP jest niezwykle ważny, ponieważ wpływa na to, że ciepło dociera do wszystkich pomieszczeń w domu.

Wszystko na temat dystrybucji gorącego powietrza

Na czym polega i jak działa system dystrybucji gorącego powietrza?

Cała idea polega na przepływie zimnego powietrza pomiędzy wkład kominkowy a elementy obudowy kominka. Wówczas powietrze ogrzewa się i unosi ku górze, gdzie znajdują się jego wyloty.

Jeśli nasz system DGP nie ma zbyt wielu rozgałęzień, ciepłe powietrze wystarczy rozprowadzić przez konwekcję. Takie system działa jednak maksymalnie w 2-3 pomieszczeniach.

W dużych systemach konieczne jest jego wsparcie za pomocą elektrycznej turbiny (zazwyczaj o niskim poziomie hałasu).

Przeczytaj także: Wysoka wilgotność powietrza — najczęstsze błędy, jakie popełniamy

System DGP czyli kilka słów o ogrzewaniu kominkiem

W instalacjach kominkowych ciepłe powietrze dystrybuowane jest po wszystkich pomieszczeniach za pomocą izolowanych przewodów aluminiowych podłączonych do wylotów kominka.

Tylko te systemy DGP działają sprawnie, które dają możliwość swobodnej cyrkulacji.

Tego typu instalacje mają zastosowanie zarówno w domach piętrowych, jak i parterowych. Konieczne jest jednak bezpośrednio przed wykonaniem instalacji obliczenie nominalnej mocy wkładu kominkowego, która będzie niezbędna do ogrzania naszego domu.

Wszystko na temat dystrybucji gorącego powietrza

Jak wygląda instalacja – z czego się składa, co musimy wziąć pod uwagę

Istotnym elementem instalacji są kanały, którymi transportuje się powietrze zewnętrzne. Z reguły wykonuje się je z aluminium lub blachy. Wszystkie rury izolujemy tak, by w miejscach, w których przebiega instalacja, nie doszło do żadnych wychłodzeń.

Rurę, która doprowadza powietrze z zewnątrz, doprowadzamy bezpośrednio do paleniska. Takie rozwiązanie jest najbardziej energooszczędne.

Kanały dystrybuujące gorące powietrze (o średnicy minimum 80 mm) podłączamy do wkładu. Izolujemy je otuliną z wełny mineralnej.

Kanały DGP możemy układać na stropach z pustaków, nad sufitem podwieszanym lub na wierzchu ścian w domach już wykończonych, by następnie obudować je płytami gipsowo-kartonowymi.

Zobacz też: Klimatyzacja w roli ogrzewania – zalety i wady

Wentylator to kolejny niezbędny element do zamontowania w obiegu wymuszonym. Umiejscawia się go albo na doprowadzeniu powietrza do kominka, albo na wylocie powietrza gorącego. Druga opcja zapewnia montaż wentylatora w miejscu, do którego mamy łatwy dostęp i jednocześnie tak, by ten nie działał zbyt głośno podczas swojej pracy.

Wyloty ciepłego powietrza – najlepiej wykonać w pobliżu okien na suficie, przy górnej części ścian lub przy podłodze. Wyloty powinny być zakończone kratkami.

Pamiętajmy, że w systemach DGP konieczne jest dobre zaizolowanie wewnętrznych elementów obudowy. Wówczas powietrze będzie mogło szybciej się nagrzewać, a wszystkie elementy znajdujące się dookoła wkładu kominkowego będą odporne na działanie wysokiej temperatury.