Dostawa za 1 zł na wybrane produkty dla zamówień od 500 zł! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

Co to jest wentylacja higrosterowana?

Wentylacja ma za zadanie nie tylko dostarczyć nam świeże powietrze do oddychania i usunąć zużyte, ale także zapewnić usunięcie z pomieszczeń wilgoci. Jednak ciągłe regulowanie zakresu pracy wentylacji w zależności od zawartości pary wodnej w powietrzu jest niemożliwe, gdybyśmy sami mieli sterować nawiewnikami. Na szczęście możemy zdecydować się na wentylację higrosterowaną.

Aby wspomóc naturalną wentylację pomieszczeń, możemy umożliwić powietrzu bardziej sprawne docieranie do naszych pomieszczeń. W szczególnie niekorzystnych warunkach, kiedy mamy zaparowane szyby, pomóc może otwarcie okien, jednak takie rozwiązanie, chociaż skuteczne, jest doraźne i niechętnie stosowane. Kolejną możliwością jest rozszczelnienie okien, jednak w tym przypadku musimy się liczyć z nieprzyjemnymi doznaniami, kiedy zimne powietrze obejmie nas swym zasięgiem, gdy będziemy przebywać w pobliżu okien.

Wentylator ścienny

Lepszym rozwiązaniem jest zamontowanie nawiewników o nieregulowanym przepływie. Przez to, że sytuuje się je powyżej 2 m od podłogi, nie odczujemy bezpośrednio na własnej skórze chłodnego prądu powietrza. Zanim do nas dotrze, zdąży się wymieszać z cieplejszym, które zalega pod sufitem. W przypadku konieczności zamocowania nawiewników na samych oknach również wybieramy miejsce oddalone od podłogi o najmniej 2 m i przeznaczamy na nie poziomy odcinek okiennej ramy.

Nawiewniki bez możliwości regulacji siły przepływu powietrza okażą się niewystarczające, jeśli wilgoć zalegała będzie w takich pomieszczeniach, jak kuchnia czy łazienka. Do pomieszczeń z dużą ilością pary wodnej dedykowana jest wspomniana w tytule wentylacja higrosterowana. Założenie jest proste: wentylacja będzie odpowiedzialna za tym szybszą wymianę powietrza, im więcej wilgoci będzie się w nim znajdowało. Specjalna konstrukcja nawiewników oraz kratek wywiewnych i wyciągowych umożliwia tego typu operację, a za właściwy w tych warunkach przepływ powietrza odpowiedzialna jest taśma poliamidowa, która spełnia rolę czujnika i regulatora zarazem.

Wentylator osiowy

W warunkach dużej wilgotności taśma wydłuża się, co automatycznie przekłada się na zwiększenie powierzchni, przez którą nawiewane lub wyciągane jest powietrze. Jest to korzystne rozwiązanie, kiedy wilgoć jest częstym gościem w naszej kuchni lub łazience. Kiedy nie przebywamy w danym pomieszczeniu, taśma poliamidowa ma długość wystarczającą do utrzymania intensywności wentylacji na takim poziomie, który umożliwia zdrowe i bezpieczne przebywanie w danym wnętrzu, nie ucieka wtedy nadmiernie ciepło wytworzone przez urządzenia grzewcze.

Aby wentylacja higrosterowana działała bez zarzutu, konieczne jest dostarczenie wentylowanemu pomieszczeniu dużej ilości świeżego powietrza. O ile w takim wnętrzu jak kuchnia jest to łatwe (kuchnie najczęściej są wyposażone w okna), o tyle w przypadku łazienki będziemy zmuszeni poszerzyć otwory i przerwy wlotowe (na przykład pod drzwiami wejściowymi do łazienki), którymi z innych pomieszczeń dociera świeże, wymieszane wcześniej z ciepłym, powietrze. Jest to bardziej komfortowe rozwiązanie od mocowania w łazience nawiewników higrosterowanych, ponieważ wpadające przez nie powietrze nie zdążyłoby się ogrzać z racji małej przestrzeni przeznaczonej na to miejsce.

Kolejną ważną kwestią pozostaje umożliwienie zużytemu powietrzu wydostania się przez kanały wentylacyjne. Tutaj również możemy posłużyć się kratką wyposażoną w czujnik sterujący wykonany z taśmy poliamidowej, który w zależności od zawartości pary wodnej w powietrzu otwiera bądź przymyka wylot powietrza i samoczynnie reguluje jej poziom. Jednak rozwiązanie to może być niewystarczające, jeśli w pomieszczeniu znajduje się urządzenie – na przykład zasilane gazem – podgrzewające wodę. Tutaj warto użyć wentylatora mechanicznego, który wymusi wymianę powietrza.

Data publikacji: 09.11.2015