Co to jest wentylacja higrosterowana?

Wentylacja ma za zadanie nie tylko dostarczyć nam świeże powietrze do oddychania i usunąć zużyte, ale także zapewnić usunięcie z pomieszczeń wilgoci. Jednak ciągłe regulowanie zakresu pracy wentylacji w zależności od zawartości pary wodnej w powietrzu jest niemożliwe, gdybyśmy sami mieli sterować nawiewnikami. Na szczęście możemy zdecydować się na wentylację higrosterowaną.

wentylacja

Aby wspomóc naturalną wentylację pomieszczeń, możemy umożliwić powietrzu bardziej sprawne docieranie do naszych pomieszczeń. W szczególnie niekorzystnych warunkach, kiedy mamy zaparowane szyby, pomóc może otwarcie okien, jednak takie rozwiązanie, chociaż skuteczne, jest doraźne i niechętnie stosowane. Kolejną możliwością jest rozszczelnienie okien, jednak w tym przypadku musimy się liczyć z nieprzyjemnymi doznaniami, kiedy zimne powietrze obejmie nas swym zasięgiem, gdy będziemy przebywać w pobliżu okien.

Lepszym rozwiązaniem jest zamontowanie nawiewników o nieregulowanym przepływie. Przez to, że sytuuje się je powyżej 2 m od podłogi, nie odczujemy bezpośrednio na własnej skórze chłodnego prądu powietrza. Zanim do nas dotrze, zdąży się wymieszać z cieplejszym, które zalega pod sufitem. W przypadku konieczności zamocowania nawiewników na samych oknach również wybieramy miejsce oddalone od podłogi o najmniej 2 m i przeznaczamy na nie poziomy odcinek okiennej ramy.

Nawiewniki bez możliwości regulacji siły przepływu powietrza okażą się niewystarczające, jeśli wilgoć zalegała będzie w takich pomieszczeniach, jak kuchnia czy łazienka. Do pomieszczeń z dużą ilością pary wodnej dedykowana jest wspomniana w tytule wentylacja higrosterowana. Założenie jest proste: wentylacja będzie odpowiedzialna za tym szybszą wymianę powietrza, im więcej wilgoci będzie się w nim znajdowało. Specjalna konstrukcja nawiewników oraz kratek wywiewnych i wyciągowych umożliwia tego typu operację, a za właściwy w tych warunkach przepływ powietrza odpowiedzialna jest taśma poliamidowa, która spełnia rolę czujnika i regulatora zarazem.

wentylacja

W warunkach dużej wilgotności taśma wydłuża się, co automatycznie przekłada się na zwiększenie powierzchni, przez którą nawiewane lub wyciągane jest powietrze. Jest to korzystne rozwiązanie, kiedy wilgoć jest częstym gościem w naszej kuchni lub łazience. Kiedy nie przebywamy w danym pomieszczeniu, taśma poliamidowa ma długość wystarczającą do utrzymania intensywności wentylacji na takim poziomie, który umożliwia zdrowe i bezpieczne przebywanie w danym wnętrzu, nie ucieka wtedy nadmiernie ciepło wytworzone przez urządzenia grzewcze.

Aby wentylacja higrosterowana działała bez zarzutu, konieczne jest dostarczenie wentylowanemu pomieszczeniu dużej ilości świeżego powietrza. O ile w takim wnętrzu jak kuchnia jest to łatwe (kuchnie najczęściej są wyposażone w okna), o tyle w przypadku łazienki będziemy zmuszeni poszerzyć otwory i przerwy wlotowe (na przykład pod drzwiami wejściowymi do łazienki), którymi z innych pomieszczeń dociera świeże, wymieszane wcześniej z ciepłym, powietrze. Jest to bardziej komfortowe rozwiązanie od mocowania w łazience nawiewników higrosterowanych, ponieważ wpadające przez nie powietrze nie zdążyłoby się ogrzać z racji małej przestrzeni przeznaczonej na to miejsce.

Kolejną ważną kwestią pozostaje umożliwienie zużytemu powietrzu wydostania się przez kanały wentylacyjne. Tutaj również możemy posłużyć się kratką wyposażoną w czujnik sterujący wykonany z taśmy poliamidowej, który w zależności od zawartości pary wodnej w powietrzu otwiera bądź przymyka wylot powietrza i samoczynnie reguluje jej poziom. Jednak rozwiązanie to może być niewystarczające, jeśli w pomieszczeniu znajduje się urządzenie – na przykład zasilane gazem – podgrzewające wodę. Tutaj warto użyć wentylatora mechanicznego, który wymusi wymianę powietrza.