Jak wymienić kratkę wentylacyjną?

Kratka wentylacyjna to bardzo ważny element każdego mieszkania. Jest częścią systemu wentylacyjnego, który w wielu budynkach przybiera jedynie formę naturalną, czyli wentylacji grawitacyjnej. Z tego powodu tak ważne jest, by działała sprawnie. Podpowiadamy, jak wymienić ją na nową.

kratkakratkakratkakratka

Obecność kartki wentylacyjnej w pomieszczeniach takich jak kuchnie czy łazienki pozbawione okien jest nie do przeceniania. To za jej pomocą dochodzi do usuwania z naszych pomieszczeń zużytego, zbyt ciepłego i wilgotnego powietrza, co ma decydujące znaczenie dla naszego zdrowia i kondycji całego mieszkania. Z tego powodu nie należy w żadnym wypadku zastawiać kratki meblami ani zasłaniać jej lub zatykać kanału wentylacyjnego tkaninami, szmatkami czy kocami. Jej obecność w mieszkaniu jest nieodzowna, dlatego warto zadbać o to, by jako widoczny element naszego mieszkania prezentowała się schudnie i estetycznie. Oto w jaki sposób wymienić starą i zanieczyszczoną kratkę wentylacyjną na nową.

Co będzie nam potrzebne:

- nowa kratka wentylacyjna,

przecinak do betonu,

gips szpachlowy,

- wałek do malowania i rynienka,

- farba,

młotek,

- szpachelka,

- packa lub klocek drewniany,

papier ścierny,

- ołówek.

Wymiana kratki krok po kroku

Pracę rozpoczynamy od zdemontowania starej kratki wentylacyjnej. Podważamy ją (możemy pomóc sobie np. nożykiem), a następnie usuwamy z ramki. Przecinakiem natomiast podkuwamy samą ramkę i również się jej pozbywamy.

kratka

Do pustego otworu w ścianie przykładamy nową ramkę – ołówkiem zaznaczamy jej brzegi, tak by określić wymiary otworu potrzebnego do jej zamontowania.

Następnie przystępujemy do skuwania tynku wzdłuż zaznaczonych boków nowej kratki. Korzystamy w tym celu z przecinaka, delikatnie uderzając w niego młotkiem – uważamy, by nie uszkodzić zbyt dużego fragmentu muru.

Gdy otwór jest gotowy, jego brzegi wyrównujemy gipsem szpachlowym – korzystamy w tym celu ze szpachelki. W świeżą jeszcze masę wciskamy ramkę nowej kratki. Następnie wypełniamy gipsem wszelkie ubytki widoczne dookoła nowo zamontowanego elementu.

Kiedy masa szpachlowa wyschnie, przystępujemy do wyrównania jej powierzchni. Papier ścierny umieszczamy na specjalnej pacce do szlifowania bądź klocku drewnianym i przecieramy nim powierzchnię ściany.

W następnej kolejności usuwamy ze ściany powstały podczas jej wyrównywania pył. Na suchą i czystą powierzchnię nakładamy farbę – najlepiej takiego samego koloru, jak pozostała część ściany. Farbą pokrywamy również zamontowaną w otworze ramkę.

Pozostaje już tylko zamocować nową kratkę. Przykładamy ją do otworu w ścianie, usuwamy blaszki rozporowe i dociskamy boki elementu, by stabilnie osiadły w wybranym miejscu.