icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak skutecznie schłodzić pokój wiosną i latem?

Ciepła połowa roku sprawia, że chętniej wychodzimy na zewnątrz i spędzamy wolny czas poza domem. W pomieszczeniach, zwłaszcza intensywnie naświetlonych, trudno się skupić. Doskwiera nam nie tylko wysoka temperatura, ale i duchota. Z jakich urządzeń możemy skorzystać, by zyskać optymalne warunki do pracy i wypoczynku?

jak skutecznie schłodzić pokój

Rozwiązanie niskobudżetowe – wentylator

Najpopularniejszym i chętnie wybieranym urządzeniem chłodzącym jest wentylator, zwany również wiatrakiem domowym. Nazwę swą zawdzięcza niezmiennemu wyglądowi, składa się bowiem z głowicy wyposażonej w śmigło, zabezpieczone siatką zapewniającą przewiew, oraz stojaka. Jego zakup to rozwiązanie praktyczne, uniwersalne i atrakcyjne cenowo. Wentylator jest mobilny, więc bez trudu przemieścimy go między pokojami lub weźmiemy na wakacje w domku na jeziorem.

Wentylator miesza powietrze, jednak nie obniża temperatury. Nie nawilża też powietrza. Wręcz przeciwnie – wysusza je. Zapewnia przyjemne uczucie orzeźwienia, ale tylko w czasie działania. Podczas pracy nie wytwarza niekorzystnych związków, więc nie zmienia składu chemicznego powietrza. Warto wybierać modele z obrotową głowicą i możliwością sterowania pilotem.

Czy wiesz, że...?

Wentylatory dzielą się na różne rodzaje. Do przeciętnego pokoju najlepiej nadają się modele stojące – klasyczne i pozwalające objąć większy obszar. W biurze i sypialni świetnie sprawdzą się modele biurkowe, których działanie z uwagi na niewielki rozmiar przeznaczone jest dla pojedynczej osoby. Z kolei do reprezentatywnych pomieszczeń i gabinetów poleca się stosowanie wentylatorów kolumnowych, najbardziej nowoczesnych i eleganckich.

jak skutecznie schłodzić pokój

Rozwiązanie zdrowotne – klimatyzer

Klimatyzer to nowoczesny wentylator, którego działanie jest szczególnie korzystne dla alergików oraz osób źle znoszących suchość w powietrzu. Nieznacznie je schładza – do 4°C – wykorzystując do tego wodę. Ciepłe powietrze zasysane z pokoju przepuszcza przez wilgotny filtr o strukturze plastra miodu, oddając chłodniejsze i nawilżone. Jednocześnie oczyszcza je z pyłków, kurzu i roztoczy.

Podczas pracy klimatyzer nie uwalnia do powietrza niekorzystnych związków chemicznych. Ponieważ przy pracy zużywa do 90% mniej energii od klimatyzatora, uważany jest za urządzenie ekologiczne. Podczas gdy podstawowy wentylator działa miejscowo i sprawa się w małych pomieszczeniach, klimatyzer będzie właściwy nawet do pokojów średniej wielkości – do 30 m2. Jego właściwości chłodzące powiększymy, wrzucając do zbiornika kostki lodu. Nie może to być jednak lód drobno kruszony, bo urządzenie może przestać działać.v

jak skutecznie schłodzić pokój

Rozwiązanie wydajnościowe – klimatyzator

Ostatnim rodzajem urządzenia chłodzącego – tym razem naprawdę chłodzącego, a nie tylko powodującego doraźne uczucie orzeźwienia – jest klimatyzator. Występuje w odmianie stacjonarnej i mobilnej, przy czym tylko ta pierwsza pozwala korzystać ze wszystkich zalet.

Podczas montażu klimatyzator wymaga ingerencji w ścianę budynku. Z uwagi na to, że zasysa ciepłe powietrze z pomieszczenia, musi gdzieś je oddawać – na zewnątrz. Najczęściej przy oknie montuje się drobny otwór, za pomocą którego wyprowadzona zostaje rurka odprowadzająca ciepło. Jego zastosowanie jest więc ograniczone i nie pozwala na schłodzenie więcej niż jednego pomieszczenia.

Wiosną i latem klimatyzator realnie obniża temperaturę, a uzyskany efekt pozostaje na długi czas nawet po wyłączeniu urządzenia. Zimą to samo urządzenie może ocieplić powietrze, stając się alternatywą dla grzejników czy farelek. Minus stanowi fakt, że podczas działania klimatyzator wytwarza negatywny dla ekologii freon. Nie nawilża też powietrza. Jest świetnym rozwiązaniem długoterminowym i pozwalającym zmienić temperaturę nawet w dużym pomieszczeniu. Trzeba jednak pamiętać, że na 10 m2 przypada 1 kW mocy chłodniczej. Przy pomieszczeniach o silnym natężeniu światła moc powinna być wyższa.