Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Rodzaje wentylatorów w wentylacji mechanicznej

System wentylacyjny to niezbędny element każdego domu jednorodzinnego czy mieszkania. Pośród kilku rodzajów wentylacji znajduje się także wentylacja mechaniczna, której działanie opiera się na zastosowaniu odpowiedniego wentylatora. Na jaki rodzaj urządzenia możemy się zdecydować?

wentylacja

Wentylacja mechaniczna, choć jest nieco droższa w instalacji oraz eksploatacji od systemu grawitacyjnego, posiada wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na dowolne sterowanie nią i uniezależnienie się od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Najważniejszym z jej elementów jest odpowiednio przystosowany do danego mieszkania wentylator. Oto jakie model urządzeń mogą być zastosowane w przypadku wentylacji mechanicznej.

Niewielkie wentylatory wyciągowe

Stosowane są zwykle jako uzupełnieni wentylacji grawitacyjnej i są częścią systemu wentylacji mieszanej. Są zasilane elektrycznie i cechują się niewielkimi rozmiarami – przeznaczone są do montażu w kanale wentylacyjnym lub w miejscu wlotu do niego, gdzie zastępują kratkę wentylacyjną. Wentylatory tego typu można podzielić na osiowe oraz promieniowe. Pierwsze z nich zwiększają siłę ciągu kominowego, drugie natomiast stosowane są w sytuacji, gdy zjawisko ciągu nie występuje – umożliwiają bowiem wytworzenie ciśnienia i tłoczenie powietrza na większą odległość.

Nawiewne i wywiewne

Stosowane są w wentylacji mechanicznej wywiewno-nawiewnej i bardzo często pojawiają się w układzie z rekuperatorem, który odzyskuje i ciepło ze zużytego powietrza usuwanego z pomieszczeń. Wentylator nawiewny zasysa świeże powietrze, które najpierw trafia do centrali, a następnie rozprowadzane jest do wnętrz. Wentylator wywiewny wyciąga z kolei z pomieszczeń zużyte powietrze – również kieruje je do centrali, a następnie usuwa na zewnątrz. W rekuperatorze natomiast następuje wymiana ciepła – strumień świeżego powietrza ogrzewany jest ciepłem odzyskanym z powietrza zużytego. Wentylatory te również zasilane są energią elektryczną, jednak mają znacznie większe rozmiary od modeli wyciągowych.

wentylacja

Wentylatory rewersyjne

To produkty przystosowane do pełnienia funkcji nawiewnej oraz wywiewnej, co jest możliwe dzięki temu, że dają możliwość zmiany kierunku obrotów, a tym samym zmiany kierunku przepływu powietrza. Modele tego typu dostępne są w wersji przystosowanej do montażu w ścianie oraz kanale wentylacyjnym.

Wentylatory dachowe

Tego typu urządzenia przeznaczone są do montażu na dachu budynku. Znajdują zastosowanie przeważnie w obiektach takich tak garaże, hale przemysłowe, magazyny, supermarkety, a także budynki mieszkalne. Wśród nich znajdują się wentylatory o rozmaitych parametrach, np. przystosowane do pracy w wysokich temperaturach lub odprowadzania powietrza o niskim lub wysokim stopniu zanieczyszczenia. W zależności od sposobu montażu modułu wentylacyjnego stosowane są w systemie nawiewnym albo wywiewnym.

Pozostałe wentylatory

Wśród wentylatorów mechanicznych znajdziemy również szereg innych modeli, które przystosowane są do pracy w nietypowych warunkach bądź posiadają specjalne przeznaczenie. Warto wspomnieć tu choćby o urządzeniach suszarniczych, które przeznaczone są do pracy w bardzo wysokiej temperaturze i wilgotności powietrza, a także o modelach przeciwwybuchowych. Te ostatnie przeciwdziałają powstaniu zbyt wysokiej temperatury oraz iskier elektrycznych.