LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Czym są kurtyny powietrzne?

Dzięki nim ciepłe powietrzne z wewnątrz nie ucieka na zewnątrz, w przypadku chłodnych pomieszczeń zaś odwrotnie – nie dostaje się do środka. Takie rozwiązanie stosowane jest wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z dużym ruchem, stąd też bardzo często na kurtyny powietrzne możemy natrafić w budynkach o dużej kubaturze.

Czym są kurtyny powietrzne

Jak to działa?

Kurtyna powietrzna jest urządzeniem montowanym nad bądź obok drzwi. W większości przypadków składa się z wentylatora, który pracuje na powietrzu obiegowym, oraz wymiennika ciepła. Zadaniem tego urządzenia jest stworzenie bariery powietrznej w otworze drzwiowym. Kurtyna powietrzna jest w stanie oddzielić dwie strefy powietrzne różniące się temperaturami (wewnętrzną i zewnętrzną), nie dopuszczając do ich przenikania się podczas otwierania drzwi.

Zalety

Zastosowanie kurtyny powietrznej oznacza przede wszystkim oszczędności. Wynikają one z możliwości ograniczenia strat ciepła, które przekładają się bezpośrednio na mniejsze koszty ogrzewania. Podobnie jest w przypadku konieczności chłodzenia pomieszczeń. Straty ciepła mogą być ograniczone od 60 do 80%, należy jednak pamiętać o tym, że działanie kurtyny może być znacznie mniej skuteczne, jeśli wzrasta napór wiatru na ścianę, w której zabudowany jest otwór drzwiowy. Ważne jest również to, że tego rodzaju urządzania mogą współpracować z systemem otwierania i zamykania drzwi. Ich dodatkową zaletą jest też ograniczenie dostępu insektów czy pyłów.

Rodzaje kurtyn powietrznych

Kurtyny powietrzne możemy podzielić ze względu na temperaturę powietrza nawiewanego oraz zabudowę. Według pierwszego podziału mamy do czynienia z urządzeniami ciepłymi, które zapobiegają wychłodzeniu wejścia do budynku w trakcie zimy, stąd też często montowane są w przedsionkach czy bramach wjazdowych. Na rynku dostępne są też kurtyny zimne, które zapobiegają przepływowi ciepłego powietrza do wnętrza komory chłodniczej – najczęściej stosowane są w chłodniach i mroźniach. Ze względu na budowę możemy wymienić natomiast poziome i pionowe.

Czym są kurtyny powietrzne

Właściwy wybór

Stając przed wyborem kurtyny powietrznej, powinniśmy mieć na uwadze takie czynniki, jak wielkość otworu drzwiowego czy też bramowego, częstotliwość otwierania danego skrzydła oraz różnicę temperatur i ciśnień. Moc urządzenia powinna być natomiast tym większa, im większy jest przewidywany przeciąg. Pomocną funkcją w kurtynie może być możliwość regulacji mocy nawiewu oraz grzania.

Konserwacja

Urządzenia, jakimi są kurtyny powietrzne, nie są zbyt wymagające pod względem konserwacji, ale nie możemy zapominać o ich regularnym odkurzaniu oraz czyszczeniu. Stan zabrudzenia obudowy oraz pozostałych elementów warto sprawdzać na bieżąco. Zabrudzone filtry mogą przekładać się na osłabienie skuteczności kurtyny powietrznej.