Jak wietrzyć mieszkanie w trakcie zimy?

Jeśli nie dostarczamy do wnętrza naszego domu dostatecznej ilości świeżego powietrza, narażamy się chociażby na kiepskie samopoczucie i niespokojny sen. Z drugiej strony – wietrzenie mieszkania w trakcie zimy może powodować poważne straty energii, a co za tym idzie – także straty pieniężne związane z ogrzewaniem. Jak temu zapobiec i jak prawidłowo wietrzyć budynek w zimowym okresie?

Jak wietrzyć mieszkanie w trakcie zimy?

Dlaczego należy wietrzyć mieszkanie zimą?

W głównej mierze pod uwagę należy wziąć jakość powietrza znajdującego się wewnątrz pomieszczeń. Ta w trakcie zimy znacząco pogarsza się w wielu domach, kiedy to ze względu na niskie temperatury zdecydowanie rzadziej decydujemy się otwieranie okien, przez które napływa świeże powietrze. Brak wietrzenia powoduje większe zanieczyszczenie, wpływa niekorzystnie na nasze samopoczucie, może powodować senność, zawroty i bóle głowy, a nawet podrażnienia oczu czy dróg oddechowych. Mamy także do czynienia z tworzeniem się pleśni i zarodników oraz pojawianiem się w pomieszczeniach nieprzyjemnych zapachów. Co bardzo ważne, świeże powietrze wpływa zaś korzystnie nie tylko na nasze zdrowie, ale także na sprawne funkcjonowanie wielu urządzeń grzewczych.

Przeczytaj także: Wysoka wilgotność powietrza — najczęstsze błędy, jakie popełniamy

Jak to robić?

Aby do naszych pomieszczeń dostała się dostateczna ilość świeżego powietrza, najczęściej decydujemy się po prostu na otwarcie okien. W trakcie zimy to rozwiązanie wiąże się jednak z pewnymi zagrożeniami. Mowa tutaj głównie o stratach ciepła, wyziębieniu ścian czy nawet ich niszczeniu w przypadku intensywnych opadów śniegu. Z tego względu otwieranie okien musi być przez nas kontrolowane. Skrzydło powinno być rozwierane szeroko i na krótki czas, tak aby nie doprowadzić do wychłodzenia wnętrza. W trakcie wietrzenia należy również zamknąć drzwi od danego pomieszczenia i najlepiej – opuścić je na kilka minut. Co niezwykle istotne – jeśli posiadamy grzejniki wyposażone w zawory termostatyczne, powinniśmy zamknąć je jeszcze przed otworzeniem okien. Wszystko po to, by zapobiec zwiększaniu mocy grzejnika.

Jak wietrzyć mieszkanie w trakcie zimy?

Sprawdź również: Wszystko na temat dystrybucji gorącego powietrza

Automatyczne nawiewanie

Najskuteczniejszym, a zarazem najbardziej komfortowym sposobem na wietrzenie budynków w trakcie zimy jest wykorzystanie automatycznych nawiewników powietrza, które instalowane są najczęściej w oknie i posiadają samoczynny regulator przepływu. Dzięki temu do wnętrza dostaje się optymalna ilość świeżego powietrza z zewnątrz, kiedy to zanieczyszczone jest odprowadzane za pomocą tradycyjnej wentylacji. Takie rozwiązanie pozwala nam odzyskać przy wietrzeniu nawet do 80 procent ciepła. Zyskujemy wówczas świeże powietrze, jednocześnie usuwamy nieprzyjemne zapachy i wilgoć. Więcej o automatycznych wywietrznikach przeczytamy tutaj.