LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Wentylacja w starym domu. Jak zrobić wentylację w starym domu?

Wentylacja w starym domu to wyzwanie, z którym mierzy się wielu ich właścicieli. Wieloletnie budynki często nie są wyposażone w nowoczesne systemy wentylacyjne, co może prowadzić do problemów z wilgocią, pleśnią i słabą jakością powietrza. Dlatego w tym artykule przedstawiamy rozwiązania, które pomogą Ci stworzyć zdrowe i komfortowe środowisko w Twoim domu.

Wentylacja w starym domu

Wentylacja w starym domu – dlaczego warto o nią zadbać?

Wentylacja w starszych budynkach często pozostawia wiele do życzenia, głównie ze względu na różnice w podejściu do budownictwa w przeszłości. Współczesne domy są projektowane z myślą o kilku kanałach wentylacyjnych, co zapewnia skuteczną wymianę powietrza. Tymczasem w budynkach starszego typu zazwyczaj znajduje się tylko jeden przewód wentylacyjny, co jest niewystarczające dla efektywnego odprowadzania powietrza. 

Brak wentylacji w starym domu może prowadzić do problemów z wilgocią, pleśnią i kumulacji szkodliwych substancji. To natomiast skutkuje zmęczeniem, rozdrażnieniem, a także problemami zdrowotnymi, takimi jak drapanie w gardle, kaszel czy bóle głowy. Co więcej, w domach ogrzewanych za pomocą pieców lub kominków, istnieje duże ryzyko zatrucia tlenkiem węgla. Dlatego właśnie warto zadbać o wentylację i skuteczny przepływ powietrza w swoim domu.

Wentylacja w starym domu – rodzaje

Oto trzy główne typy wentylacji, które można zastosować w starszym budynku.

Wentylacja naturalna, czyli grawitacyjna

Opiera się na naturalnych procesach fizycznych, takich jak różnica temperatur między wnętrzem a otoczeniem budynku. Polega na wprowadzeniu świeżego powietrza przez nawiewniki okienne, które mogą być ciśnieniowe (kontrolowane ręcznie) lub higrosterowane (z czujnikami wilgoci). Metoda ta jest mało inwazyjna i stosunkowo tania, choć jej skuteczność może być ograniczona, szczególnie latem. Możliwym ulepszeniem jest dodanie drugiego kanału wentylacyjnego, aby ułatwić odprowadzanie „zużytego” powietrza na zewnątrz.

Wentylacja mechaniczna w starym domu

Jest bardziej zaawansowanym rozwiązaniem. Opiera się na centrali, kontrolującej przepływ powietrza i wentylatorach, które są zasilane prądem. Centrala zarządza wpuszczaniem świeżego powietrza do wnętrza oraz odprowadzaniem go na zewnątrz. Koszt instalacji tego typu jest wyższy, niż w przypadku wentylacji grawitacyjnej, a system wymaga stałego dostępu do energii elektrycznej.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w starym domu

Nowoczesna forma wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, to tak zwana – rekuperacja. W starym domu związana jest często z koniecznością wprowadzenia modyfikacji, aby poprowadzić kanały wentylacyjne. Rekuperator zawiera wymiennik ciepła, przez który przepływa powietrze wywiewane z budynku, a w konsekwencji oddaje swoje ciepło. Jednocześnie, przez ten sam wymiennik przepływa świeże powietrze z zewnątrz, które jest ogrzewane odzyskanym ciepłem.


Dzięki temu, świeże powietrze wprowadzane do wnętrza jest już podgrzane, co pozwala na redukcję strat ciepła, związanych z tradycyjną wentylacją, a tym samym na oszczędności w kosztach ogrzewania. Jednak instalacja rekuperacji może być kosztowna i skomplikowana.

Wentylacja

Rekuperacja w starym budynku – jak ją przeprowadzić?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to znakomity sposób na poprawę jakości powietrza wewnętrznego i zwiększenie efektywności energetycznej budynku. Na czym polega rekuperacja? Stary dom może mieć ograniczenia strukturalne lub materiałowe, dlatego przed przystąpieniem do instalacji należy dokładnie ocenić jego stan techniczny. W tym celu warto zasięgnąć opinii eksperta budowlanego. Zakładanie rekuperacji można podzielić na dwa etapy.

Projektowanie systemu

Projekt uwzględnia rozkład pomieszczeń, możliwości przeprowadzenia instalacji kanałów wentylacyjnych i lokalizację centrali rekuperacyjnej. Konieczne będzie zaprojektowanie sieci kanałów wentylacyjnych, które będą zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza przy zachowaniu charakteru budynku. 

Instalacja i integracja z istniejącymi systemami

Polega na zainstalowaniu serii kanałów wentylacyjnych, które będą transportować powietrze do czy też z urządzenia, jakim jest rekuperator. W starszych domach, gdzie oryginalna infrastruktura często nie pozwala na taki montaż, może oznaczać konieczność przeprowadzenia znacznych prac budowlanych, na przykład takich jak przebijanie ścian czy sufitów, a także instalacji dodatkowego okablowania i urządzeń. 

Nowe kanały wentylacyjne powinny być uszczelnione i izolowane, aby zapobiec stratom ciepła oraz zwiększyć efektywność systemu. Rekuperator musi zostać podłączony do istniejącego systemu elektrycznego, co może wymagać modernizacji lub rozbudowy istniejącej instalacji, szczególnie w starszych domach, gdzie występują przestarzałe lub niewystarczające rozwiązania elektryczne.

W domach z centralnym ogrzewaniem, rekuperator może być połączony z systemem, aby zapewnić równomierny rozkład ciepłego powietrza. W niektórych przypadkach, może to również oznaczać konieczność instalacji dodatkowych urządzeń, takich jak pompy ciepła lub systemy kontroli klimatu, które pomogą w regulacji temperatury i wilgotności powietrza wewnętrznego. Cały proces wymaga starannego planowania i często współpracy z kilkoma specjalistami, w tym z inżynierami HVAC oraz elektrykami.

Zastanawiasz się, ile kosztuje wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w starym domu? Cena takiej inwestycji zależy od wielkości budynku i konieczności adaptacji istniejącej infrastruktury. Standardowo, dla średniej wielkości domu jednorodzinnego, koszt instalacji systemu rekuperacji może wahać się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jest to jednak inwestycja, która zwraca się w czasie poprzez znaczne obniżenie kosztów ogrzewania.

Jak zrobić wentylację?

Wentylacja w starym domu – podsumowanie

Niezależnie od tego, na jaką metodę się zdecydujesz, z pewnością odczujesz pozytywne skutki, jakie przyniesie ze sobą instalacja systemy wentylacyjnego. Jeżeli dysponujesz ograniczonym budżetem, dobrym wyjściem będzie wykorzystanie opcji grawitacyjnej, natomiast w przypadku większej ilości wolnych środków, warto zainwestować w system mechaniczny. 

Wiesz już dlaczego tak ważna jest prawidłowa wentylacja w starym domu. Jak zrobić, aby Twoje rozwiązanie działało efektywnie? Bardzo ważna jest regularna konserwacja systemu wentylacji. Obejmuje to czyszczenie filtrów i kanałów wentylacyjnych. Po odpowiednie materiały do założenia i konserwacji udaj się do sieci sklepów Castorama. Znajdziesz tu szeroki wybór kanałów wentylacyjnych, kolanek, kratek, wylotów, a także innych elementów w bardzo atrakcyjnych cenach.

Załóż wentylację w Twoim domu z Castoramą!