Klimatyzer a klimatyzator – czym różnią się te urządzenia?

Latem, z uwagi na wysoką temperaturę, przebywanie w domu może stać się uciążliwe. Optymalne warunki pomagają przywrócić urządzenia chłodzące, m.in. klimatyzer i klimatyzator. Czym się różnią i które sprawdzi się w domu lepiej?

Czym jest klimatyzer?

Klimatyzer jest szczególnym rodzajem popularnego wentylatora, zamiennie zwanego wiatrakiem domowym. Schładza powietrze, wykorzystując do tego wodę. Wchłaniane przez niego ciepłe powietrze zwracane jest do pokoju poprzez wilgotny materiał. Sprawia to, że ma ono znacząco niższą temperaturę, niż gdy zostaje zasysane. W przeciwieństwie do wentylatora nie wysusza powietrza, natomiast dodatkowo je nawilża.

Klimatyzery sprawdzają się w pomieszczeniach o małej i średniej wielkości – do 30 m2. Obniżają temperaturę o ok. 4°C, a niektóre modele pozwalają na wykorzystanie zamrożonych wkładów do lodówek turystycznych bądź kostek lodu. Są urządzeniami ekologicznymi i podczas pracy nie wytwarzają freonu. Pozwalają również zaoszczędzić na opłatach za prąd, jako że zużycie energii jest niższe od poboru klimatyzatora nawet o 90%.

Czy wiesz, że...?

Kiedy gorące powietrze pobrane z pomieszczenia zostaje przepuszczone przez zimny filtr o strukturze plastra miodu, oczyszcza się z kurzu, pyłków i roztoczy. Sprawia to, że jest zdrowsze i przyjazne dla alergików.

Klimatyzer sterowany pilotemCzym jest klimatyzator?

Alternatywą dla przedstawionego wyżej urządzenia chłodzącego w mieszkaniu jest klimatyzator. Podczas gdy klimatyzer jest mobilny i można stosować go w dowolnym pomieszczeniu, klimatyzator wymaga montażu, a na ścianie mocuje się go na stałe. Musimy liczyć się z tym, że jego obecność poważnie wpłynie na estetykę pomieszczenia oraz budynku od zewnątrz. Klimatyzator ma odmienny od klimatyzera system działania. Nie miesza powietrza w pokoju, ponieważ odprowadza ciepło na zewnątrz. Jego montaż obejmuje więc umieszczenie w oknie czy ścianie rury odprowadzającej lub innego elementu, który widoczny jest również z zewnątrz.

Podczas pracy klimatyzator emituje freon. Pozwala ochłodzić powietrze w pomieszczeniu o dowolnym rozmiarze, przy czym należy pamiętać, że na 10 m2 przypada 1 kW mocy chłodniczej. Jeśli pomieszczenie jest bardziej nasłonecznione i przez to nagrzewa się szybciej, wymagana do jego schłodzenia moc będzie wyższa. Znaczna część modeli pozwala również na ogrzewanie powietrza – co przydaje się zwłaszcza jesienią i zimą. Są to urządzenia uniwersalne i pozwalają na szersze zastosowanie niż klimatyzery.

Które urządzenie do domu: klimatyzer czy klimatyzator?

Wybór urządzenia chłodzącego do domu zależy od wielu czynników. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że jedno jest lepsze od drugiego. Stosowanie klimatyzera to rozwiązanie dużo tańsze – zarówno w momencie zakupu, jak podczas korzystania – a także ekologiczne. Nie obniża jednak temperatury powietrza albo robi to minimalnie. Wywołuje uczucie chłodu podczas działania, które znika tuż po wyłączeniu.

Klimatyzer CastoramaPrzeciwnie działa klimatyzator. Powoduje obniżenie temperatury, która utrzymuje się długo po wyłączeniu urządzenia. W zimie pozwala również ogrzać pomieszczenie i robi to w krótkim czasie. Jego instalacja wymaga jednak ingerencji w strukturę budynku i poprowadzenia przewodu na zewnątrz. Klimatyzator to urządzenie stacjonarne – nie przeniesiemy go do innego pomieszczenia. Rozwiązaniem pośrednim jest skorzystanie z klimatyzatora mobilnego, który jednak nie ma tak dobrych parametrów jak ten przeznaczony do montażu.

Właściwego wyboru dokonamy, porównując ceny oraz możliwości konkretnych urządzeń chłodzących. Jeśli zależy nam na maksymalnym obniżeniu kosztów, możemy skorzystać z prostego wiatraka domowego – będzie działał doraźnie, mieszając powietrze i wywołując tymczasowe poczucie ochłodzenia. Dostępny jest w różnych rodzajach, dzięki czemu znajdziemy najlepszy dla nas i spełniający nasze potrzeby.

Data publikacji: 25.06.2018