5 sposobów na walkę ze smogiem w mieszkaniu

Gdy czystość powietrza w mieście pozostawia wiele do życzenia, nie pozostaje nic innego, jak chronić się przed szkodliwymi cząsteczkami na wszystkie możliwe sposoby. Podczas pobytu na zewnątrz świetnie sprawdzają się maseczki antysmogowe. Co jednak zrobić, by zmniejszyć ilość smogu wewnątrz mieszkania? Oto 5 sposobów, z których możemy skorzystać.

5 sposobów na walkę ze smogiem

Okna, które zabezpieczą przed smogiem

Chcąc zapewnić sobie ochronę przed smogiem w mieszkaniu, warto wymienić okna na nowoczesne i antysmogowe. Czym cechują się takie modele? Są wyposażone w manualnie sterowane nawiewniki, które umożliwią nam zmniejszenie przepływu powietrza w sytuacji, gdy poziom smogu będzie szczególnie wysoki – dzięki temu mniej szkodliwych cząsteczek wpadnie do wnętrza. Co więcej, nawiewniki te mogą posiadać zintegrowany filtr antysmogowy wyłapujący zanieczyszczenia.

 

Uwaga!

Jeśli otrzymamy informacje o wysokim stężeniu smogu w powietrzu, lepiej zrezygnować z wietrzenia mieszkania. Warto też zmniejszyć ogrzewanie do minimum i zadbać o dobre nawilżenie powietrza – cząsteczki wody zwiążą się ze szkodliwym pyłem i obciążą go, co spowoduje jego opadanie.

Rośliny domowe – naturalna filtracja powietrza

Wybierając rośliny do domu, kierujemy się najczęściej ich walorami dekoracyjnymi. Niewiele osób wie jednak o tym, że niektóre z nich mogą okazać się niezwykle skuteczne w walce z toksycznymi cząsteczkami znajdującymi się w powietrzu. Umieszczając je w pomieszczeniu, zyskamy więc naturalny filtr, który będzie usuwać szkodliwe związki.

5 sposobów na walkę ze smogiem

Jakie rośliny warto wybrać, by skutecznie walczyć ze smogiem? Oto one:

  • nefrolepis wyniosły
  • aglaonema
  • skrzydłokwiat
  • epipremnum złociste
  • wężownica
  • palma bambusowa
  • zielistka

Oczyszczacz powietrza – czy warto go kupić?

Zastosowanie profesjonalnego oczyszczacza powietrza stanowi zdecydowanie najskuteczniejszy sposób na oczyszczenie powietrza w domu i usunięcie z niego szkodliwych dla zdrowia cząsteczek. Czym się kierować, wybierając taki sprzęt? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na znajdujące się w nim filtry. Najlepiej by były to filtr HEPA oraz filtr węglowy. Pierwszy z nich powinien posiadać oznaczenia H13 i wyższe – im wyższa liczba, tym drobniejsze cząsteczki wyłapuje. O wadach i zaletach oczyszczaczy powietrza przeczytamy również tutaj.

5 sposobów na walkę ze smogiem

Oczyszczanie powietrza w domu a jonizator

Jeśli zakup profesjonalnego oczyszczacza powietrza przekracza nasze możliwości finansowe, możemy postawić na jonizator, który jest nieco tańszym rozwiązaniem. Jak działa takie urządzenie? Emituje do powietrza jony ujemne łączące się z jonami dodatnimi wytwarzanymi przez promieniowanie elektromagnetyczne pochodzące z otaczających nas odbiorników elektrycznych. Jony dodatnie przyciągają z kolei drobne cząsteczki, takie jak kurz, pył czy właśnie szkodliwe mikrocząsteczki smogu. Gdy tego rodzaju związki połączą się z jonami produkowanymi przez jonizator, staną się ciężkie i opadną na podłogę pomieszczenia – nie będziemy ich zatem wdychać.

Jak działa rekuperacja?

Oczyszczanie powietrza w domu wspomoże również rekuperacja. Decydując się na tę formę wentylacji, będziemy cieszyć się świeżym powietrzem bez konieczności otwierania okien i wpuszczania smogu do środka. Znajdujący się w urządzeniu filtr wyłapie szkodliwe cząsteczki, jak również nadmiar wilgoci – zyskamy więc dwie korzyści jednocześnie. Więcej informacji na temat skutecznej instalacji wentylacyjnej znajdziemy w tym artykule.