icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Do czego służą oczyszczacze powietrza?

Czyste i świeże powietrze w domu zapewnia nie tylko nasz codzienny komfort, ale ma także duży wpływ na zdrowie domowników. Jak dbać o jakość powietrza w domu i do czego mogą nam się przydać oczyszczacze powietrza?

Do czego służą oczyszczacze powietrza

Powietrze w naszych domach pełne jest różnorodnych zanieczyszczeń, z których obecności nie zawsze zdajemy sobie sprawę, ponieważ są niewidoczne gołym okiem. Mogą jednak szkodzić zdrowiu, prowadząc do zapalenia płuc, problemów z tarczycą czy gruźlicy. Jak ważne jest czyste powietrze, wiedzą przede wszystkim alergicy. Oddychanie pozbawione bakterii, pyłków czy kurzu powinno być jednak możliwe w każdym domu, zwłaszcza takim, gdzie obecne jest dziecko – organizm o niższej odporności. W wielu przypadkach o jakość domowego powietrza mogą zadbać oczyszczacze – do czego one służą i jakie są ich rodzaje?

Oczyszczacz powietrza – co to takiego?

Oczyszczacze powietrza to większe lub mniejsze urządzenia, które, za pomocą jonów ujemnych lub pary wodnej, zbierają z pomieszczenia m.in. sierść, włosy, nieprzyjemny zapach, dym tytoniowy, kurz, bakterie, grzyby, pyłki i inne cząsteczki unoszące się w powietrzu. Szczególnie polecane są alergikom oraz w domach, w których mieszkają dzieci.

Niektóre rodzaje oczyszczaczy

1. Oczyszczacz z jonizacją powietrza – ten oczyszczacz jest bardzo ekonomiczny i wydajny. Działa na zasadzie produkcji jonów ujemnych, które powodują opadanie zanieczyszczeń. Zużywa niewiele energii i powinien spodobać się osobom, które nie chcą przeznaczać na oczyszczacz powietrza zbyt wiele pieniędzy.

2. Oczyszczacz równocześnie nawilżający powietrze – funkcja nawilżania jest przydatna zwłaszcza w okresie letnim oraz jesienno-zimowym, kiedy powietrze staje się suche, przez co może wysuszać śluzówkę, narażając nas na rozmaite infekcje. Nawilżanie odbywa się za pomocą mgiełki z pary wodnej, która delikatnie rozsiewana jest po pomieszczeniach.

3.Oczyszczacz z nawilżaczem ultradźwiękowym – działa dokładnie tak, jak zwykły oczyszczacz z nawilżaczem, czyli produkuje mgiełkę z pary wodnej, jak również jonów ujemnych. Jest nowoczesnym, energooszczędnym urządzeniem, które nadaje się zarówno do użytku domowego, jak i do biura czy innych pomieszczeń.

Do czego służą oczyszczacze powietrza

Cechy odświeżaczy – o czym pamiętać?

- kupując oczyszczacz, warto się zastanowić, czy potrzebujemy również funkcji nawilżenia,

- jedną z najważniejszych cech przy wyborze tego sprzętu jest jego wydajność – CADR, czyli Wskaźnik Emisji Czystego Powietrza (zwykle podawany w metrach sześciennych powietrza oczyszczanego w ciągu 60 minut). Im jest on wyższy, tym wydajniejsze jest dane urządzenie.

- oczyszczacze jonizujące powinny stać przynajmniej metr od urządzeń elektronicznych,

- niektóre oczyszczacze wyposażone są w pilota, dzięki któremu możemy wygodnie obsługiwać urządzenie, np. z kanapy czy sprzed biurka;

- niektóre odświeżacze wyposażone są we wskaźniki zanieczyszczenia filtra, poziomu skażenia powietrza czy poziomu wytwarzanego przez oczyszczacz hałasu.

Filtry

To najważniejszy element oczyszczacza. Zwykle mają kilka warstw, oferowane są też najróżniejsze rodzaje filtrów. Warstwowe wyłapią większe zanieczyszczenia jak choćby sierść, pyłki czy też włosy. Elektrostatyczne najlepiej pochłaniają zapachy, filtry wodne skutecznie oczyszczają i nawilżają powietrze, z kolei filtry z węgla aktywowanego skutecznie eliminują zanieczyszczenia gazowe oraz związki lotne.

Aby wdychać czyste powietrze, nie narażając siebie ani domowników na alergie czy choroby i cieszyć się dobrym samopoczuciem, warto zainwestować w oczyszczacz powietrza, który nie pobiera wiele energii, a zapewni nam zdrowe funkcjonowanie w naszych domach.