icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak dobrać klimatyzator do wielkości pomieszczenia?

Co roku, gdy zaczynają się upały, powraca temat klimatyzacji. Jeśli zdecydujemy się na jej zamontowanie, powinniśmy dobrze rozważyć wszelkie parametry. Wybierając klimatyzator, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość pomieszczenia, które ma być chłodzone.

Zakup klimatyzatora to niemała inwestycja. Decyzja o nim nie powinna więc być pochopna. Nawet najlepsze urządzenie nie spełni swojego zadania, jeżeli jego moc nie zostanie dokładnie dobrana do powierzchni wymagającej chłodzenia. Co ważne − problemem może być nie tylko klimatyzator za słaby, lecz także ten, którego działanie jest zbyt silne.

Jak dobrać klimatyzator do wielkości pomieszczenia?

Sposoby obliczania mocy klimatyzatora 

1. Z uwzględnieniem powierzchni

Do orientacyjnego określania wymaganej mocy klimatyzatora najczęściej stosuje się prosty wzór: m² x 100 = W (moc chłodnicza). Korzystając z tej metody, należy więc w pierwszej kolejności obliczyć metraż pomieszczenia, a następnie pomnożyć go przez współczynnik 100. Otrzymany wynik to moc chłodnicza (wyrażona w watach), niezbędna do ochłodzenia danej powierzchni.

Aby nie musieć za każdym razem używać wzoru, wystarczy zapamiętać wynikającą z niego prawidłowość − że na każde 10 m² pomieszczenia powinien przypadać 1 kW mocy chłodniczej.

2. Z uwzględnieniem kubatury

Szacunkowe obliczenia na podstawie powierzchni wyrażonej w m² sprawdzają się wyłącznie w przypadku pomieszczeń o standardowej wysokości, wahającej się między 2,5 m a 2,8 m. Jeśli mamy do czynienia z pomieszczeniem wyższym, możemy zastosować wzór uwzględniający kubaturę (czyli wynik mnożenia powierzchni pomieszczenia przez jego wysokość, wyrażony w m³): m³ x 40 = W (moc chłodnicza).

Przeczytaj także: Klimatyzer a klimatyzator – czym różnią się te urządzenia?

Wyjątki od reguły

Wzory służące do wyznaczania mocy klimatyzatora mają charakter jedynie poglądowy, orientacyjny. Jest bowiem wiele czynników, które wymuszają konieczność wprowadzenia pewnych modyfikacji w obliczeniach − najczęściej zwiększenia otrzymanego wyniku. Dzieje się tak m.in. w przypadku pomieszczeń:

- na poddaszu (30%−50% więcej mocy)

- silnie nasłonecznionych, których okna wychodzą na południe i zachód (20%−30% więcej mocy)

- których ściany są słabo izolowane, a okna − nieszczelne (10%−20% więcej mocy)

- połączonych z kuchnią (10%−20% więcej mocy)

Jak dobrać klimatyzator do wielkości pomieszczenia?

Co oprócz wzorów?

Zapotrzebowanie na moc chłodniczą w danym pomieszczeniu zależy nawet od takich czynników jak liczba osób stale w nim przebywających albo ilość urządzeń elektronicznych (telewizor, sprzęt grający, komputer), które generują dodatkowe ciepło. Dlatego samodzielne obliczanie mocy chłodniczej ze wzorów nie wystarcza. Ostateczny dobór mocy urządzenia to już zadanie fachowca, który nie tylko dokonuje profesjonalnej oceny pomieszczenia, lecz także uwzględnia wszelkie czynniki, również techniczne parametry dostępnych klimatyzatorów. 

Zobacz też: Klimatyzatory w upalne dni

Dlaczego tak ważny jest dobór mocy?

Odpowiednie parametry klimatyzatora są istotne, ponieważ gwarantują optymalne chłodzenie − to oczywiste. Jednak drugą, także bardzo ważną kwestią są koszty. Jeśli zainwestujemy w drogi klimatyzator o większej mocy niż wymagana, przepłacimy. Z kolei w klimatyzatorach o zbyt małej mocy względem chłodzonego pomieszczenia może szybko przegrzać się sprężarka, której wymiana jest droga i niekiedy w ogóle się nie opłaca. Dlatego warto zadbać o właściwy dobór mocy chłodniczej − to sposób na uniknięcie niepotrzebnych kosztów nie tylko teraz, na etapie zakupu, lecz także w przyszłości.