Jak wybrać wentylator?

Wentylatory świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach, w których nie ma klimatyzacji, a w których musimy funkcjonować w upalne dni. Pojawiają się w miejscach pracy i salonach.

Przez długi czas wentylatory były najczęściej spotykane w biurach czy sklepach. Obecnie, zastąpione przez klimatyzację, nieco straciły na popularności. Są jednak stosunkowo tanie i niezwykle wygodne, dlatego w dalszym ciągu nie znikają z naszych domów. Wentylatory to urządzenia, które przede wszystkim poprawiają nasze samopoczucie w okresie lata i pomagają przetrwać upalne dni.

Jak wybrać wentylator?

Rodzaje wentylatorów

Najpopularniejsze i najczęściej wybierane, głównie ze względu na cenę, są wentylatory ze śmigłem. Dostępne są w różnych rozmiarach, więc możemy postawić je na stole, biurku lub na podłodze. W klasycznych modelach rozpiętość łopatek wynosi 40-50 centymetrów, a zasięg sięga kilku metrów. Kupując model z funkcją cyklicznego obrotu wirnika zapewnimy chłodne powietrze wszystkim osobom przebywającym w pomieszczeniu. Stojące wentylatory z teleskopowymi stojakami pozwalają nam ustawić wirnik na odpowiedniej wysokości, dopasowanej do naszych potrzeb. Są one zdecydowanie bardziej funkcjonalne w przestronnych pomieszczeniach. W mieszkaniach dobrze sprawdzają się wentylatory kolumnowe o estetycznym i nierzucającym się w oczy wyglądzie – przypominają one kolumny głośnikowe. Są smukłe i nie zajmują dużo miejsca, dlatego możemy postawić je w kącie, aby nie zajmowały dodatkowej przestrzeni. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że pracują bardzo cicho i nie powodują zbyt silnych podmuchów.

Zobacz także: Projektowanie wentylacji – od czego zacząć?

W biurach i salonach często decydujemy się na zamontowanie na stałe wentylatora sufitowego, do którego wykorzystujemy typową instalację elektryczną 230V. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest zakup wentylatora z oświetleniem typu LED. Nowoczesne modele są bardzo ciche, ich działanie jest praktycznie bezgłośne. Dodatkowo funkcja ściemniania oświetlenia gwarantuje nam relaksujące wieczory w odpowiednio dostosowanej temperaturze. Aby zapewnić sobie optymalną cyrkulację powietrza, wentylator powinniśmy zawiesić 250 centymetrów nad podłogą. W przypadku wysokich pomieszczeń (o wysokości ponad 4,5 metra) wentylator powinien wisieć do 3 metrów nad podłogą.

Sprawdź też: Nawilżacze powietrza — co warto o nich wiedzieć?

Jak wybrać wentylator?

Nie tylko do chłodzenia

Wbrew powszechnie panującemu przekonaniu, wentylatory zapewniają nam nie tylko przyjemną ochłodę, ale także pomagają efektywnie rozprowadzać ciepło zimą. Ciepłe powietrze unosi się do góry i kumuluje się przy suficie. Wentylator sufitowy miesza ciepłe i chłodne warstwy powietrza, dzięki czemu temperatura w pomieszczeniu się wyrównuje. Obecnie wybór modeli wentylatorów jest tak duży, że możemy wybrać urządzenie, które nie tylko zapewni nam odpowiednią temperaturę, ale również stanie się ciekawym elementem wyposażenia wnętrza. Dlatego wybierając wentylator należy pamiętać, aby dostosować jego wygląd do całości aranżacji.