Klimatyzacja w mieszkaniu w bloku

W gorące i upalne dni komfort przebywania w mieszkaniu znacząco spada. Dlatego coraz częściej właściciele lokali usytuowanych w blokach rozważają zakup urządzeń klimatyzacyjnych. Zastanawiając się nad taką inwestycją musimy przeanalizować kilka istotnych kwestii, które pozwolą nam dobrać odpowiedni sprzęt.

Klimatyzacja w mieszkaniu w bloku

Instalacja klimatyzacji może okazać się błogosławieństwem, gdy na zewnątrz jest parno i gorąco. Jednak w przypadku lokatorów bloków nie jest to tak proste zadanie, jak w przypadku posiadaczy domów jednorodzinnych.

Urządzenia na zewnątrz czy w środku?

Chcąc zainstalować klimatyzację, na którą składa się urządzenie pracujące na zewnątrz, musimy wystąpić o zgodę do wspólnoty mieszkaniowej. Ona udziela nam pozwolenia na umieszczenie urządzenia na dachu lub elewacji budynku. Niestety, w praktyce okazuje się to bardzo problematyczne. Jeśli jednak uzyskamy już pozwolenie na wykonanie instalacji, możemy przystąpić do działania.

Najczęściej stosowanymi urządzeniami w lokalach tego typu są klimatyzatory, na które składają się dwie jednostki – jedna instalowana jest na zewnątrz, a druga wewnątrz mieszkania. Część wewnętrzna to, najprościej mówiąc, wentylator oraz elementy nim sterujące. Może on być umieszczony na suficie, ścianie lub przy podłodze. Drugie urządzenie jest zamontowane na zewnątrz (na ścianie lub na dachu). Musi ono znajdować się w bezpiecznym miejscu. Obie jednostki współpracują ze sobą za pomocą łączących je rurek miedzianych. Zastosowanie takiego rodzaju klimatyzacji jest najbardziej efektywne – ciepłe powietrze jest wypuszczane na zewnątrz.

Jeśli nie udało nam się uzyskać zgody wspólnoty mieszkaniowej na instalację urządzenia zewnętrznego lub jeśli po prostu taka inwestycja to dla nas zbyt duży wydatek, możemy zdecydować się na zakup klimatyzatora wewnętrznego. Jest to przenośne urządzenie, które umieszczamy w pokoju. Niestety, wydajność jego pracy jest mniejsza, niż w przypadku urządzeń zaopatrzonych w dwie jednostki.

Klimatyzacja w mieszkaniu w bloku

Wydajność urządzenia

Niezależnie od tego, na który rodzaj urządzeń klimatyzacyjnych stawiamy, wybór jego mocy uzależniony jest od wielkości naszego mieszkania. Przyjmuje się, że 1 kW wystarczy do ochłodzenia 10 m² mieszkania. Dodatkowo musimy również brać pod uwagę nasłonecznienie mieszkania oraz jego orientację względem stron świata.

Instalacja klimatyzacji w bloku może być problematycznym zadaniem, zwłaszcza jeśli pojawią się trudności ze strony wspólnoty mieszkaniowej. Warto jednak zastanowić się nad taką inwestycją. Klimatyzacja może w bardzo znaczący sposób podnieść komfort naszego mieszkania. Ta kosztowna inwestycja może okazać się strzałem w dziesiątkę nie tylko w lecie, ponieważ producenci oferują szereg dodatkowych parametrów, które docenimy także zimą.