Wybieramy - klimatyzator przenośny czy stacjonarny?

Kiedyś wyłącznie dla bogatszych, dziś już niekoniecznie. Klimatyzatory to urządzenia, które stały się zdecydowanie bardziej dostępne. To komfort, w który warto zainwestować.

Klimatyzatory stacjonarne

To urządzenia, które składają się z dwóch części – pierwsza z nich znajduje się po zewnętrznej stronie budynku, odprowadzając ciepło, natomiast druga znajduje się wewnątrz pomieszczenia i zajmuje się jego schładzaniem. Obie części łączą ze sobą cienkie miedziane rurki oraz przewód elektryczny, który zapewnia odpowiednią współpracę pomiędzy dwoma elementami. Dzięki ich rozdzieleniu zdecydowanie bardziej hałaśliwa część pracuje na zewnątrz, a w środku mamy komfort ciszy.

Wybieramy - klimatyzator przenośny czy stacjonarny?

Mankamentem może być spory rozmiar zewnętrznego urządzenia, aczkolwiek nie jest to znaczący problem. Ważniejsze są bowiem zalety takiego klimatyzatora. Na rynku pojawiają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie klimatyzatory stacjonarne, które nie tylko chłodzą, ale też ogrzewają wnętrze, dodatkowo filtrując powietrze.

Takie rozwiązanie wymaga fachowego montażu, który, podobnie jak sam osprzęt, jest dość drogi. Klimatyzatory stacjonarne montowane są w ścianie pod sufitem. W środku pomieszczenia nie zabierają wiele miejsca. Wiele modeli posiada designerski wygląd, dzięki czemu możemy być zadowoleni nie tylko z wysokiej wydajności, ale także ze świetnego dodatku, jaki uatrakcyjni nasze pomieszczenie.

Zobacz także: Jak nawilżyć powietrze w domu?

Klimatyzatory przenośne

Ich największą zaletą jest możliwość transportowania. To my decydujemy, jakie pomieszczenie chcemy w danej chwili schłodzić. Przenosimy urządzenie w dowolne miejsce, pod warunkiem, że znajduje się w nim okno. Powietrze, którego nie potrzebujemy jest bowiem wydalane na zewnątrz za pomocą tak zwanej rury wyrzutowej, co zmusza nas do postawienia takiego klimatyzatora w pobliżu okna.

Podobnie jak w przypadku klimatyzatorów stacjonarnych, także i tutaj możemy mówić o coraz bardziej przystępnym wyglądzie urządzeń przenośnych, które są w stanie upiększyć nasze wnętrze. Najnowsze modele posiadają bardziej designerskie kształty oraz wyświetlacze LED. Starsze modele nie są pod tym względem zbyt atrakcyjne, co nie przekreśla jednak korzyści wynikających z ich zastosowania

Sprawdź też: Klimatyzacja w roli ogrzewania – zalety i wady

Wybieramy - klimatyzator przenośny czy stacjonarny?

Są one zdecydowanie tańsze niż klimatyzatory stacjonarne, nie musimy się przy tym martwić montażem, wierceniem ścian itp. Przenosimy je łatwo i schładzamy pomieszczenie w ekspresowym tempie, choć nie tak wydajnie, jak w przypadku klimatyzatorów stacjonarnych. Musimy być świadomi tego, że w ich obudowie znajduje się skraplacz oraz parownik, przez co są one nieco hałaśliwe. Niektórzy narzekają również na to, że zabierają przestrzeń, choć tak naprawdę zajęta powierzchnia jest niewielka. Większość klimatyzatorów przenośnych nie przekracza metra wysokości, nie są też zbyt szerokie.