Co warto wiedzieć o montażu klimatyzatora typu split?

Klimatyzator typu split to najbardziej wydajne urządzenie spośród wentylatorów. W lecie zapewnia chłód, w zimie ciepło. Wyposażony w filtry powietrza sprzyja samopoczuciu alergików i osób cierpiących na choroby płucne. Co warto wiedzieć o jego montażu?

Dlaczego warto zadbać o odpowiednią klimatyzację w pomieszczeniu?

Klimatyzacja w domu czy biurze pozytywnie wpływa na samopoczucie osób spędzających w nim czas. Nic w tym dziwnego – kiedy przebywamy we właściwych warunkach: przy odpowiedniej temperaturze (w okresie letnim jest to 23-25℃) i wilgotności powietrza (40-60%), pracujemy sprawniej i wypoczywamy lepiej.

Klimatyzacja to również korzyść dla naszego zdrowia. Alergicy i osoby z dolegliwościami płucnymi dzięki filtracji powietrza zapewnianej przez klimatyzator odczują różnicę jakości powietrza – pozbawionego alergenów, kurzu i pyłów. Droższe modele wyposażone są dodatkowo w jonizatory powietrza. Warto wybrać je do domu, w którym przebywają astmatycy czy małe dzieci.

Porada eksperta

Warto zadbać, by wybrany model klimatyzatora miał szereg udogodnień: filtry oczyszczające powietrze, filtry antybakteryjne, pilot do zdalnej obsługi, tryby pracy: dzienny i nocny.

Co warto wiedzieć o montażu klimatyzatora typu split?

Z czego składa się i jak działa klimatyzator typu split?

Najpopularniejszym urządzeniem do wentylacji pomieszczeń, z uwagi na niską cenę, jest wentylator stojący, zwany także wiatrakiem domowym. Wydajniejszy z kolei jest klimatyzator typu split – urządzenie montowane na ścianie i filtrujące powietrze na znacznie większej przestrzeni.

Klimatyzator typu split składa się z dwóch części: wewnętrznej i zewnętrznej. Element wewnętrzny to parownik – umieszczamy go na ścianie, za którą niczego nie ma, najlepiej nad oknem. To on odpowiada za wydawanie powietrza. Drugi element – skraplacz – służy oddawaniu ciepła do otoczenia, dlatego montujemy go na zewnątrz. Ważne, by znalazł się w miejscu zacienionym. Nagrzewanie promieniami słońca może osłabić działanie klimatyzatora.

Działanie klimatyzatora typu split polega na krążeniu powietrza w instalacji. Obieg otwierają i zamykają parownik oraz skraplacz. Ten pierwszy pochłania ciepłe i zanieczyszczone powietrze z pomieszczenia, filtruje je i oddaje na zewnątrz ciepło.

Porady dotyczące montażu klimatyzatora typu split

Właściwym miejscem do montażu parownika jest przestrzeń pomiędzy oknem a sufitem pomieszczenia, w którym ma być filtrowane powietrze – musi to być ściana nośna. To właśnie tam w najintensywniejszym stopniu zachodzą procesy mieszania się mas powietrza o różnych temperaturach. Jednocześnie nie może to być miejsce o ograniczonym dostępnie, np. zastawione przez meble. Musimy mieć łatwy dostęp do klimatyzatora, by wykonywać prace konserwacyjne, a w razie awarii umożliwić specjalistom naprawę.

Najlepsza odległość od sufitu dla klimatyzatora typu split i multisplit to 20 cm, od ścian zaś – po bokach – 15 cm. W pobliżu nie powinno być źródeł ciepła czy pary wodnej. Nie poleca się montowania urządzenia naprzeciwko drugiego okna tak, by stale świeciło na nie słońce. Montaż klimatyzatora typu split wymaga wypoziomowania urządzenia.

Przeczytaj także: Klimatyzator – nie tylko na lato

Co warto wiedzieć o montażu klimatyzatora typu split?

Równie ważny, co dostęp do parownika, jest dostęp do skraplacza. Urządzenie nie może być przesłonięte przez żadne przedmioty, a także nie powinno sąsiadować z innymi agregatami. Z uwagi na to, że wydalane ciepłe powietrze emituje hałas, dobrze umieścić skraplacz tam, gdzie najmniej będzie przeszkadzał sąsiadom. Ten element także wymaga wypoziomowania – w przeciwnym razie wytworzą się wibracje, a część wody będzie się odkładać w obudowie.

Przewody łączące parownik ze skraplaczem muszą być jak najkrótsze, aby filtrowane powietrze pokonywało krótką drogę. Jeśli pozwala na to konstrukcja ściany, warto zamontować otwór przy oknie, którędy zostanie poprowadzony przewód. To kwestia nie tyko poprawnego działania klimatyzatora, ale także estetyki.