icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Klimatyzatory w upalne dni

Wśród kilku sposobów na ochłodzenie wnętrz znajduje się również klimatyzowanie za pomocą przenośnych, niewielkich urządzeń elektrycznych. Klimatyzery, bo o nich mowa, mogą skutecznie obniżyć temperaturę w wybranych przez nas pomieszczeniach o średniej wielkości. Sprawdźmy, jak działają.

klimatyzatory w upalne dni

Klimatyzacja – jakie mamy możliwości

Nie we wszystkich wnętrzach, w których przebywamy często latem obecny jest klimatyzator stacjonarny. Tego rodzaju wyposażenie ma oczywiste zalety, jednak wiąże się również z dużym wydatkiem jednorazowym, koniecznością profesjonalnego montażu, a także spełnieniem określonych warunków przez pomieszczenie czy budynek. Jeśli nie będziemy regularnie sprawdzać, czyścić, konserwować i wymieniać filtra w klimatyzatorze typu split, efekt chłodzenia może być z jednej strony niewymierny, a z drugiej – szkodliwy dla zdrowia.

Inną formą schładzania pomieszczeń jest stosowanie wentylatorów. Są to urządzenia wyposażone w mechaniczne wiatraki, które są wprawiane w ruch za pomocą silnika elektrycznego. Tego rodzaju akcesorium daje jednak niewielką ulgę, szczególnie gdy lato jest bardzo upalne.

Wentylatory powodują szybszą cyrkulację powietrza i wprowadzają do pomieszczeń większą lub mniejszą bryzę. W ten sposób wysoka temperatura, panująca w naszym domu czy biurze staje się znośniejsza, jednak nie obniża się.

klimatyzatory w upalne dni

O obu tych rozwiązaniach, dowiemy się więcej czytając artykuł: Wentylator czy klimatyzator – co wybrać?

Kolejnym rozwiązaniem są klimatyzatory przenośne i klimatyzery. Urządzenia te efektywnie schładzają powietrze na określonej, małej do średniej, powierzchni. Dzięki temu, że są mobilne, możemy skorzystać z nich właśnie tam, gdzie są nam najbardziej potrzebne w aktualnym momencie. Czym jednak różnią się od siebie te dwa rozwiązania? Sprawdźmy, jaki klimatyzator przyda się nam najlepiej w upalny dzień.

 

Czy wiesz, że?

Klimatyzery pomimo oczywistych podobieństw do klimatyzatorów przenośnych różnią się od nich znacznie swoją ceną. Są od nich znacznie tańsze – nawet 2-3 razy.

klimatyzatory w upalne dni

Klimatyzatory dla każdego – jaki mamy wybór?

Głównymi powodami, dla których nie każdy z nas może pozwolić sobie na klimatyzator stacjonarny, są:

- wysokie koszty zakupu urządzenia – taka klimatyzacja będzie nas kosztowała około 1500-2000 zł,

- wysoki koszt montażu – będziemy musieli wynająć profesjonalnych monterów, za co zapłacimy 1000-1500 zł,

- niewystarczająca ilość miejsca – która może tyczyć się zarówno wnętrza, jak i zewnętrznych partii budynku. Należy bowiem pamiętać, że musimy znaleźć odpowiednią przestrzeń do tego, aby zamontować zewnętrzną część klimatyzatora, która jest dość dużych gabarytów.

W odróżnieniu od tego rodzaju urządzeń montowanych na stałe w jednym miejscu, klimatyzatory przenośne dają nam więcej swobody. Są również tańsze niż ich stacjonarne odpowiedniki. Co przemawia za rozwiązaniem typu split to komfort akustyczny – wszelkie głośne części mechanizmu klimatyzatora są umieszczone na zewnątrz. W przypadku urządzeń monoblokowych poziom hałasu, jaki panuje w klimatyzowanym wnętrzu może być na dłuższą metę uciążliwy.

 

Uwaga!

Należy pamiętać, że nie możemy postawić klimatyzatora przenośnego w zupełnie dowolnym miejscu. Urządzenia te wymagają dostępu do okna. Przede wszystkim potrzebne jest świeże powietrze do swobodnej wymiany, jednak równie ważną kwestią jest konieczność odprowadzania zużytego powietrza na zewnątrz za pomocą tak zwanej rury wyrzutowej.

Klimatyzatory i klimatyzery – porównanie

Wydawałoby się, że klimatyzery mogą stanowić najlepsze rozwiązanie w niewielkich pomieszczeniach, jednak urządzenia te mają swoje wady. Co powinniśmy o nich wiedzieć?

klimatyzatory w upalne dni

Klimatyzery w rzeczywistości działają bardzo podobnie do wentylatorów, a jedyną różnicą, która sprawia, że są zaliczane do urządzeń chłodzących, jest fakt, że powietrze przepuszczane jest przez nasączone zimną wodą filtry. Klimatyzacja jest więc nieco za dużym słowem w określeniu do działania tego rodzaju sprzętu. Specjalne pojemniki na lód, dzięki któremu efekt chłodzenia jest większy, muszą być dość często uzupełniane. Tylko wtedy klimatyzer będzie efektywnie chłodził przestrzeń. Zimne powietrze nie wypełni również łatwo całego pomieszczenia – jeśli chcemy zaznać przyjemnego chłodu, musimy skierować jego nawiew bezpośrednio na siebie.

Klimatyzery mają jednak również swoje zalety. Oprócz chłodzenia, oczyszczają powietrze, dzięki filtrom przez które ono przechodzi. Ich działanie wpływa również na poziom wilgotności w pomieszczeniu. Jeśli zatem borykamy się ze zbyt suchym powietrzem w sypialni czy salonie, w którym uprawiamy roślinność, może on być doskonałym rozwiązaniem do klimatyzowania otoczenia. Inną zaleta jest fakt, że w przeciwieństwie do klimatyzatorów przenośnych klimatyzer nie wymaga odprowadzenia rury z ciepłym powietrzem. Możemy zatem nie otwierać okna i w ten sposób nie wpuszczać gorącego powietrza do środka.

 

Uwaga!

Klimatyzery znacznie podnoszą wilgotność powietrza w pomieszczeniu, jeśli więc boimy się, że para wodna może skraplać się na meblach czy oknach, powinniśmy zadbać o odpowiednią wentylację wnętrza, w którym korzystamy z urządzenia.

klimatyzatory w upalne dni

Klimatyzatory przenośne lub stacjonarne znacznie efektywniej ochładzają całe pomieszczenie i sprawiają, że temperatura spada równomiernie. W przypadku korzystania z tego typu urządzenia nie ma konieczności kierowania jego wywiewu w określone miejsce, chociaż istnieje możliwość, że im bliżej niego będziemy się znajdować, tym bardziej będziemy odczuwać powstający chłód. Jeśli nie wiemy, jaki rodzaj klimatyzatora wybrać, dowiedzmy się tego, czytając ten artykuł.

Inną cechą, która sprawia, że klimatyzatory są lepsze od klimatyzerów, jest ich funkcjonalność. Oprócz efektywnego chłodzenia całego pomieszczenia, takie urządzenie wykorzystamy również do ogrzewania. Niestety taką funkcję spotkamy tylko w klimatyzatorach stacjonarnych. Za to w urządzeniach mobilnych i kompaktowych mamy również dostęp do innych opcji jego działania: nawiewu oraz osuszania powietrza.

W odróżnieniu od stosunkowo kłopotliwego w montażu klimatyzatora stacjonarnego, klimatyzator kompaktowy wymaga minimum zabiegów, dlatego szybko będziemy mogli z niego zacząć korzystać. Konieczne jest jedynie odprowadzenie rurki z ciepłym powietrzem na zewnątrz. Możemy podłączyć ją również do kratki wentylacyjnej, ale tylko wtedy, gdy posiada funkcję wyciągu.

Czy wiesz, że…?

Podczas gdy klimatyzatory przenośne są w stanie odczuwalnie obniżyć temperaturę powietrza w pomieszczeniach o powierzchni liczącej nawet ponad 30 m2, klimatyzery nie zdołają efektywnie ochłodzić tego samego wnętrza, pomimo tego, że są przeznaczone do pokojów o podobnej wielkości.

 

Klimatyzacja w upalne dni

klimatyzatory w upalne dni

Jeśli nie chcemy lub nie możemy instalować klimatyzatora stacjonarnego, powinniśmy wybrać rozwiązanie, które najlepiej sprosta naszym potrzebom. Oto, jak poradzić sobie z wyborem pomiędzy klimatyzatorem, a klimatyzerem:

- jeśli oczekujemy ochłodzenia tylko czasami – wtedy, gdy panują szczególne upały, możemy skorzystać jedynie z klimatyzera. W ten sposób nie przepłacimy za rozwiązanie, z którego nie korzystamy zbyt często;

- do pomieszczeń szczególnie nasłonecznionych i dusznych, w których przebywamy codziennie po kilka godzin, musimy znaleźć rozwiązanie efektywniejsze. W takim wypadku lepiej sprawdzi się klimatyzator;

- zwróćmy uwagę na zasięg działania naszego urządzenia do klimatyzacji – musi być ono dokładnie dopasowane do wielkości pomieszczenia, w którym ma być ustawiony;

- jeśli oczekujemy, że urządzenie do klimatyzacji będzie pełniło również rolę nawilżacza i oczyszczacza powietrza, a jego zdolności chłodzące nie są sprawą pierwszorzędną, wybierzmy klimatyzer.

Tutaj dowiemy się jeszcze, jaki sposób klimatyzacji będzie najlepszy do mieszkania w bloku.