Klimatyzacja w roli ogrzewania – zalety i wady

O klimatyzacji myślimy głównie latem, gdy chłodne powietrze przez nią nawiewane przynosi ulgę w czasie największych upałów. Wiele z klimatyzatorów będzie jednak przydatnych także w sezonie jesienno-zimowym, a to za sprawą funkcji grzania, w którą są wyposażone. Jakie zalety i wady ma taki sposób dogrzewania pomieszczeń?

Klimatyzacja w roli ogrzewania

Nowoczesne klimatyzatory, a także systemy klimatyzacyjne montowane coraz częściej w domach jednorodzinnych mają wiele zalet. Podstawową z nich jest zapewnienie przyjemnej temperatury we wnętrzach w czasie lata. Możliwości ich zastosowania nie kończą się jednak wraz z końcem wakacji. Z nastaniem chłodnych dni i wieczorów możemy wykorzystać je bowiem w odmienny sposób – do ogrzewania pomieszczeń.

Zalety ogrzewania za pomocą klimatyzacji

Do podstawowych zalet, jakie wynikają z posiadania dwufunkcyjnego klimatyzatora, zaliczyć należy to, że znajduje on zastosowanie praktycznie przez cały rok. W lecie chłodzi, a jesienią, zimą i wiosną dogrzewa nasze wnętrza. Nie musimy przy tym inwestować w dodatkowe sprzęty – jedno urządzenie wystarczy, by dostosować temperaturę w domu czy mieszkaniu do aktualnych potrzeb.

Kolejną zaletą tego typu urządzeń jest także fakt, że prezentują się one estetycznie i są bardzo proste w obsłudze. Nie wymagają uzupełniania paleniska, czyszczenia go, a także kupowania i składowania materiału opałowego.

Warto również dodać, że nowoczesne klimatyzatory pobierają znaczne mniejsze ilości prądu niż modele starszego typu. Dzięki temu stają się oszczędne, a ich stosowanie nie wpływa ujemnie na nasz domowy budżet – wręcz przeciwnie, jest nawet ekonomiczne. Zastosowanie klimatyzatora z funkcją grzania okazuje się korzystniejsze finansowo niż korzystanie z popularnych farelek.

Pamiętajmy również, że dzięki zawartemu w klimatyzatorze filtrowi urządzenie to oczyszcza powietrze, zatrzymując znajdujące się w nim pyłki, kurz, a także nieprzyjemne zapachy.

Klimatyzacja w roli ogrzewania

Wady

Jak każdy system ogrzewania, także ogrzewanie klimatyzatorem nie jest wolne od wad. Podstawowym aspektem, o którym należy wspomnieć, jest fakt, że moc grzewcza klimatyzatora jest zbyt mała, by zapewnić nam w czasie sezonu grzewczego odpowiednio wysoką temperaturę. Z tego powodu sprawdzają się one jako dodatkowe źródło ciepła, ale nie nadają się do zastosowania w roli podstawowego systemu ogrzewania.

Warto również pamiętać, że klimatyzatory to urządzenia o złożonej budowie. Z tego powodu są bardziej narażone na usterki niż np. tradycyjne grzejniki elektryczne – nie oznacza to jednak, że powinniśmy obawiać się awarii. O ile jest ona możliwa, o tyle wiele sprzętów tego typu będzie działało bez zarzutu przez długie lata.

Klimatyzator jest więc sprzętem godnym uwagi – zdecydowanie warto wybrać model z funkcją ogrzewania. Zyskamy dzięki temu możliwość zwiększenia temperatury w naszych pomieszczeniach bez potrzeby inwestowania w dodatkowe urządzenia.