Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak wybrać odpowiednie miejsce dla jednostki wewnętrznej klimatyzatora?

Klimatyzator to urządzenie przynoszące nam ulgę szczególnie w trakcie wyjątkowo upalnych dni. Skuteczność jego działania zależy jednak od wielu czynników. Jeśli decydujemy się na wybór urządzenia typu split, które jest połączeniem dwóch jednostek, powinniśmy zadbać o ich właściwe rozmieszczenie, zwłaszcza części znajdującej się wewnątrz pomieszczenia.

jednostka wewnętrzna klimatyzatora

Dowolność wyboru jest tutaj bardzo duża – jednostkę wewnętrzną klimatyzatora możemy umieścić zarówno na ścianie pod parapetem, jak i tuż pod sufitem, a nawet w przestrzeni nad sufitem. Z ostatniej z wymienionych opcji możemy skorzystać wtedy, gdy posiadamy sufit podwieszany oraz klimatyzator kasetonowy bądź też kanałowy, który może znaleźć się poza klimatyzowanym pomieszczeniem – wówczas będzie z nim połączony za pomocą rur instalacyjnych, w których transportowane jest powietrze. Stosując takie rozwiązanie, nie zaburzamy estetyki wnętrza.

Naprzeciwko

Większość jednostek wewnętrznych jest najczęściej montowana na ścianie przeciwległej do miejsc, w których najczęściej się znajdujemy – na przykład łóżka, fotela czy biurka. W takim położeniu praca klimatyzatora będzie najbardziej funkcjonalna i bezpieczna. Wytwarzane przez urządzenie chłodne powietrze nie powinno być kierowane bezpośrednio na osoby przebywające w pomieszczeniu. Po pierwsze dlatego, że taki strumień wywołuje nieprzyjemne odczucia, a po drugie – jesteśmy w takich okolicznościach narażeni na przeziębienie się. Wbrew opinii wielu, schłodzone powietrze powinno do nas docierać w dość powolnym tempie.

Odpowiednie warunki

jednostka wewnętrzna klimatyzatora

Na skuteczną pracę jednostki wewnętrznej klimatyzatora wpływ ma przede wszystkim swobodny przepływ powietrza, stąd też, sytuując go w wybranym miejscu, powinniśmy pamiętać o tym, aby niczym nie ograniczać tego elementu – mowa tutaj, chociażby o długich zasłonach. Jednostkę wewnętrzną poleca się jednak umiejscawiać w niedalekim położeniu od okien – wówczas mieszanie się mas ciepłego powietrza z zimnym będzie najbardziej efektywne. O idealnej sytuacji możemy mówić wtedy, gdy ciepłe powietrze miesza się z zimnym w okolicy okien oraz w pobliżu sufitu, dzięki czemu dopiero w późniejszej fazie, pożądany przez nas strumień opada w kierunku podłogi.

Aby stworzyć odpowiednie warunki dla prawidłowej pracy klimatyzatora, jednostki wewnętrznej nie powinniśmy umieszczać w bliskim położeniu źródła ciepła lub pary. Pamiętajmy również o funkcjonowaniu wszelkich urządzeń elektronicznych, których temperatura nie może spaść poniżej punktu rosy, co może doprowadzić do wkraplania się pary wodnej, a co za tym idzie – niebezpiecznego zwarcia. Warto mieć również na względzie ewentualną usterkę klimatyzatora – aby można go było wygodnie naprawić, dotarcie do jednostki wewnętrznej powinno być stosunkowo łatwe.

Hałas

Wybierając odpowiednie miejsce dla jednostki wewnętrznej klimatyzatora, powinniśmy zwrócić również szczególną uwagę na hałas, jaki jest z niej generowany. Także z tego powodu nie poleca się montowania tego elementu w pobliżu miejsc, w których najczęściej przebywają użytkownicy danych pomieszczeń, a szczególnie wtedy, jeśli są to miejsce typowo wypoczynkowe – kanapa w salonie czy łóżko w sypialni. Najbardziej niekorzystnym rozwiązaniem jest tutaj umieszczanie jednostki wewnętrznej w narożnikach pomieszczeń, gdzie dźwięki, odbijając się od dwóch ścian i sufitu, są najbardziej wyraźne, a co za tym idzie – dokuczliwe. Z tego względu należy zadbać o umieszczenie naszego urządzenia w otwartej przestrzeni.