Jak chronić się przed upałem?

Kiedy przez kilka dni utrzymują się wysokie temperatury, nasze mieszkanie zaczyna przypominać saunę, w której trudno wytrzymać przez dłuży czas. Za wysoką temperaturę we wnętrzu naszego domu odpowiadają promienie słoneczne, które wpadają przez okna, a także nagrzewają mury, które następnie oddają ciepło. Co zatem zrobić, by nasze mieszkanie w upalne dni było chłodne i można było w nim odpocząć? Sposobów jest kilka.

Jak chronić się przed upałem

Okna

Podstawową ochroną przed upałami jest zasłanianie okien, przez które ciepło wdziera się do mieszkania. By temu zapobiec, dobrze sprawdzają się rolety lub żaluzje, które odcinają dostęp światła. Warto, aby posiadały specjalną powłokę, która odbija światło (np. srebrną), jednak także zwykłe materiałowe rolety spełniają swoją rolę.

Jeszcze skuteczniejszą ochronę zapewniają rolety zewnętrzne, okiennice lub markizy, które dodatkowo chronią przed nagrzaniem się samego okna i wniknięciem ciepła do środka. To sprawia, że chronią przed upałem nawet w najgorętsze dni lata. W przypadku rolet i żaluzji wewnętrznych uniknięcie tego efektu jest niemożliwe, dlatego nie bez przyczyny okiennice i rolety zewnętrzne są tak często stosowane w krajach o gorącym klimacie. Dzięki nim temperatura wewnątrz budynku może być niższa nawet o kilka stopni. Za wyborem powyższych przemawia również łatwość montażu i trwałość, którą zapewniają przez wiele lat.

Rzadziej spotykanym rozwiązaniem jest montaż specjalnych, energooszczędnych okien, które chronią przed promieniami UV w lecie, a zimą zapobiegają przed utratą ciepła. Posiadają tym samym podwójną funkcję. Zdecydowanie częściej decydujemy się jednak na rolety lub żaluzje.

W upalne dni najlepiej jednak nie otwierać okien. Możemy zrobić to wieczorem, gdy temperatura spadnie, by wywietrzyć mieszkanie w ciągu nocy.

Jeżeli mieszkamy w mieszkaniu posiadającym balkon, a zamontowanie zewnętrznych rolet bądź okiennic nie jest możliwe, możemy pokusić się o zrobienie zacienienia. Posłużyć w tym celu może rozłożenie parasola, a jeżeli posiadamy duże rośliny, możemy postawić je przed oknem.

Mury i dach

Okna są najbardziej newralgicznymi punktami, jeżeli chodzi o przedostawanie się ciepła, jednakże nagrzewanie mieszkania następuje również poprzez mury, które poddane są działaniu promieni słonecznych i podczas krótkich nocy nie zdążają się wychłodzić. Można temu zapobiec, ocieplając budynek styropianem lub wełną mineralną, co latem stanowi izolację przed wysokimi temperaturami, a zimą zapewnia komfort cieplny.

W mieszkaniach położonych na poddaszu mankamentem jest źle zaizolowany dach, który także sprawia, że w mieszkaniu panują wysokie temperatury. Można tego uniknąć, używając – podobnie, jak w przypadku murów – wełny mineralnej.

Wentylacja i klimatyzacja

Jak chronić się przed upałem

Bardziej kosztowną — i tym samym rzadziej stosowaną — ochroną przed upałami w naszych domach jest klimatyzacja lub wentylacja mechaniczna, która zapewnia stały przepływ powietrza. Zwykła wentylacja grawitacyjna w ciepłe dni jest nieskuteczna, ponieważ działa na zasadzie różnicy temperatur, natomiast system wentylacji mechanicznej stale wywiewa nagrzane powietrze z naszego domu.

Zbędne urządzenia

W upalne dni wyłączenie lub ograniczenie czasu działania urządzeń elektrycznych również może przyczynić się do obniżenia temperatury. Najwięcej ciepła generują: kuchenka, komputer, telewizor oświetlenie i lodówka. Tej ostatniej oczywiście nie wyłączamy, jednak ograniczenie korzystania z pozostałych urządzeń sprawi, że nie będziemy mieć w mieszkaniu dodatkowych generatorów ciepła.

Ogród

Będąc szczęśliwym posiadaczem domu, możemy uchronić jego wnętrze przed wysokimi temperaturami, sadząc od strony południowej – czyli najbardziej narażonej na działanie promieni słonecznych – drzewa, które zapewnią zacienienie. Efekt uzyskamy dopiero po kilku latach, jednak nie będziemy musieli już martwić się o montaż dodatkowych rolet bądź okiennic, ponieważ drzewa skutecznie uchronią nas przed przedostawaniem się ciepła do wnętrza naszego domu.