icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Rodzaje i zastosowanie osuszaczy

Osuszacz powietrza będzie niezbędny wszędzie tam, gdzie panuje zbyt duża wilgotność pomieszczeń. Niekoniecznie musi to być łazienka czy kuchnia, gdzie na ogół wilgoci w powietrzu jest więcej. Wtedy z pomocą przychodzą nam osuszacze – co powinniśmy o nich wiedzieć, nim wybierzemy odpowiedni dla naszego wnętrza?

Rodzaje i zastosowanie osuszaczy

Kiedy tylko w naszych pomieszczeniach jest zbyt duża wilgotność, natychmiast to czujemy, a świadczą o tym również widoczne oznaki – rozwieszone pranie schnie w nieskończoność, na szybach skrapla się rosa, źle się czujemy. Dłuższe przebywanie w takich pomieszczeniach grozi nam chorobą, a to z racji zagrzybienia ścian, które pojawi się wcześniej czy później.

Co może być tego przyczyną? 

Jeśli nasze mieszkanie dopiero co zostało wybudowane czy gruntownie wyremontowane, wilgoci w powietrzu jest dużo i jest to stan naturalny. Dosychające tynki czy świeża farba na ścianach są w tym wypadku wystarczającym wyjaśnieniem. Jeśli problem pojawia się zimą, może to być skutkiem zbyt rzadkiego wietrzenia mieszkania, ale może to być również efektem niedziałającej sprawnie wentylacji pomieszczenia czy zbyt szczelnych okien. Innym problemem mogą być wady budowlane czy zalanie mieszkania na skutek nieuwagi sąsiada nad nami albo wskutek powodzi. Niezależnie od diagnozy i działań naprawczych, jakie za nią pójdą, niezbędny nam będzie osuszacz powietrza.

Urządzenie tego typu wysysa z powietrza wilgoć i skrapla ją. W zależności od typu działania rozróżniamy:

Osuszacz kondensacyjny – powietrze w nim jest oziębiane, co powoduje skroplenie pary wodnej. W czasie pracy w niskich temperaturach jego wydajność obniża się.

Osuszacz absorpcyjny – zawiera w sobie materiał, który wciąga parę wodną, pracuje z tą samą wydajnością niezależnie od panującej temperatury.

Osuszacz adsorpcyjny – działa na podwójnej zasadzie – jeden obieg powietrza prowadzi przez granulowany żel aluminiowy lub nanofiltr, na którym gromadzi się woda, drugim obiegiem powietrze osusza substancję chłonącą.

Osuszacz membranowy – sprężone powietrze z pomieszczenia przechodzi przez powłokę z włókna polimerowego (membranę), która zatrzymuje cząsteczki wody.

Rodzaje i zastosowanie osuszaczy

Najpopularniejszy typ osuszaczy to kondensacyjny, który sprawdza się zarówno w zastosowaniach przemysłowych, jak i domowych – oczywiście do każdego z nich potrzebne będzie urządzenie o odpowiedniej mocy.

Producenci osuszaczy wyposażają mechanizmy w przeróżne dodatkowe udogodnienia. Powietrze nie dość, że może być pozbawione wilgoci, to zarazem nie będzie w nim kurzu czy roztoczy, o co zadba specjalny filtr. Podobnie jest z jonizowaniem powietrza. Inny typ urządzenia z kolei jest w stanie, w zależności od potrzeby, osuszyć powietrze oraz je nawilżyć. Wygodnym udogodnieniem jest, szczególnie w przypadku niewielkich urządzeń, które wyposażone są w małe zbiorniki na wodę, czujnik, który uniemożliwia dalszą pracę mechanizmu w momencie przepełnienia zbiornika. Z tego też względu warto zadbać o taki osuszacz, który w przypadku powierzchni o dużej kubaturze i dużej wilgotności będzie mógł odprowadzić wodę bezpośrednio do odpływu – w czasie jednej nocy urządzenie może wytworzyć jej, a właściwie odzyskać z powietrza, nawet 30 litrów.

Wybierając urządzenie do naszego mieszkania warto również zadbać o jego cichą pracę, a taką charakteryzować się będą osuszacze pracujące z głośnością do 40 dB. Powyżej tej granicy włączone urządzenie będzie dla nas uciążliwe.