icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak działa osuszacz powietrza?

Wilgoć to zmora niejednego mieszkania. Pojawia się nie tylko w łazience i kuchni, które to są narażone na częsty kontakt z wodą i parą wodną, ale także w innych pomieszczeniach. Jej przyczyny są różne, m.in.: zła wentylacja, brak odpowiedniej izolacji, zbyt szczelne okna, niesprawne instalacje, zalanie przez sąsiada, czy nieodpowiednia hydroizolacja budynku.

By zapobiec wilgoci, ważne jest odpowiednie wietrzenie i ogrzewanie pomieszczeń. Gdy to rozwiązanie nie przynosi oczekiwanych efektów, problem staje się niezwykle poważny. Nadmierna ilość wody w powietrzu przekłada się bowiem na Twoje zdrowie i samopoczucie – wilgotne środowisko to idealnie miejsce do powstania pleśni oraz grzybów. Te z kolei sprzyjają rozwojowi chorobotwórczych bakterii i wirusów, które w łatwy sposób trafiają do organizmu.

Niestety pleśni i grzyba czasem nie sposób szybko zauważyć – charakterystyczne plamki i wykwity na ścianach nie pojawiają się od razu. Po czym więc poznać, że powietrze jest zbyt wilgotne? Jedną z oznak problemu zawilgoconego mieszkania są zaparowane szyby. Jeśli mimo systematycznego wietrzenia pomieszczeń, na oknach stale skrapla się woda, sprawdź poziom wilgotności powietrza. Twoją uwagę powinien również zwrócić nieprzyjemny zapach, permanentnie unoszący się w mieszkaniu lub stale mokre elementy garderoby.

Gdy dostrzeżesz pierwsze oznaki problemów związanych z nadmierną ilością wody w powietrzu, ostatecznej oceny sytuacji nie przeprowadzaj na podstawie własnego wyczucia. Osąd utrudni Ci wiele czynników, takich jak na przykład temperatura, pora roku czy ruch powietrza. Do prawidłowej oceny zwilgotnienia mieszkania użyj higrometru. Norma mieści się w granicach 40-60%. Co, jeśli sprzęt wskaże wyższy wynik?

Na szczęście problem wilgoci nie jest niemożliwy do rozwiązania. Tam, gdzie system wentylacji sobie nie radzi, skuteczną pomoc przyniesie Ci specjalny sprzęt – osuszacz powietrza. Jak działa to urządzenie? Jakie rodzaje sprzętów są dostępne na runku? Gdzie można je wykorzystać? Czym się kierować wybierając osuszacz powietrza?Czy warto w niego zainwestować? Jeśli któreś tych pytań pojawiło się właśnie w Twojej głowie, odpowiedzi na nie szukaj w niniejszym artykule.

Jak działa osuszacz powietrza?

Urządzenie do osuszania pomieszczeń jest niezbędne wszędzie tam, gdzie przy pomocy naturalnej wentylacji wilgoć wciąż pozostaje we wnętrzach. Jego główne zadanie polega właśnie na pozbyciu się nadmiernej wilgoci znajdującej się w pomieszczeniach. Chociaż to nie jedyna zaleta i „umiejętność” tego sprzętu. Jak działa osuszacz powietrza?

Mówiąc najogólniej, urządzenie do osuszania pomieszczeń, zasysa wilgotne powietrze i skrapla je. Szczegółowe zasady działania zależą od rodzaju wybranego sprzętu. Domowe osuszacze powietrza dzielą się na dwie kategorie: kondensacyjne i adsorpcyjne. Sposób ich pracy znacząco różni się od siebie.

Osuszacz kondensacyjny pobiera zwilgotniałe powietrze przy pomocy wentylatora. Przepuszcza je przez filtr i doprowadza do układu chłodniczego. Skroplona woda trafia do specjalnego zbiornika, a osuszone powietrze zostaje ogrzane i wraca do pomieszczenia.

Z kolei w modelu adsorpcyjnym powietrze z pomieszczenia trafia do rotatora pokrytego specjalną substancją higroskopijną (wchłaniającą wilgoć). Odciągnięta woda skrapla się do zbiornika, a powietrze wydostaje się na zewnątrz w podwyższonej temperaturze.

Osuszacz powietrza – rodzaje urządzeń

Sprzętów dostępnych na rynku jest naprawdę dużo – od wersji miniaturowych, po większe maszyny przeznaczone do pracy w dużych pomieszczeniach. Jakimi kryteriami kierować się, gdy wybierasz osuszacz powietrza? Zasady działania sprzętu to nie wszystko. Przede wszystkim ważne jest jego zastosowanie. Mając na uwadze to kryterium, najogólniej osuszacze powietrza można podzielić na dwa rodzaje: do użytku domowego i do wykorzystania podczas prac budowlanych. Na czym polegają różnice?

Jeśli chcesz zaoszczędzić czas podczas prac budowlanych, remontowych, czy też wykończeniowych, wybierz budowlany osuszacz powietrza. Zasady działania urządzenia pozwalają m.in. na wysuszenie tynków czy wylewki. Musisz wiedzieć, że sprzęty te pobierają znaczną ilość energii, ale także charakteryzują się dużą wydajnością. Mają sporych rozmiarów zbiornik na wodę lub opcję stałego odprowadzania cieczy przez specjalną rurkę. Są zbudowane z trwałych materiałów i często wyposażone w takie udogodnienia jak uchwyt czy kółka, które usprawniają transport maszyny.

Do eliminacji nadmiernej wilgoci w małych pomieszczeniach, takich jak mieszkania czy biura, o wiele lepiej sprawdzi się domowy osuszacz powietrza. Ma on nie tylko kompaktowe wymiary, ale także atrakcyjny (designerski) wygląd. Urządzenie to z reguły pobiera mało energii i jest bardzo ciche podczas pracy.

Domowy osuszacz dzieli się na wspomniane wcześniej dwie kategorie – kondensacyjny i adsorpcyjny. Warto byś wiedział, że wydajność pierwszego uzależniona jest nie tylko od parametrów technicznych, ale także od temperatury i wilgotności powietrza. Osuszacz kondensacyjny nie nadaje się do pracy, gdy termometr wskazuje zaledwie kilka stopni Celsjusza. Natomiast bez problemu sprawdzi się w warunkach przemysłowych. Z kolei sprzęt adsorpcyjny charakteryzuje stała wydajność i możliwość pracy w niskich temperaturach (już od 0 stopni Celsjusza).

Producenci wyposażają niektóre sprzęty w dodatkowe udogodnienia dla klientów. Dzięki czemu, poza pozbawieniem powietrza nadmiernej wilgoci, osuszacze również wyeliminują z niego m.in. kurz czy roztocza oraz zjonizują, wysterylizują lub nawilżą je. Dodatkowo część urządzeń ma wbudowane specjalne czujniki, które uniemożliwią dalszą pracę sprzętu, gdy zbiornik na wodę się przepełni.

Gdy już zdecydujesz się na konkretny rodzaj osuszacza powietrza, decyzję o modelu podejmij na podstawie konkretnych parametrów. Co warto wziąć jeszcze pod uwagę, przed zakupem urządzenia? Po pierwsze, ważne jest dopasowanie parametrów sprzętu do metrażu pomieszczenia. Mowa tu o wydajności, przepływie powietrza, pojemności zbiornika, głośności oraz zużyciu prądu.

Wydajność urządzenia to w zasadzie najważniejsza cecha osuszacza. Producenci wyrażają ją w formie litrów na dobę. Wydajność dopasuj do wielkości swojego mieszkania. W niewielkich przestrzeniach wystarczą urządzenia osuszające 5-10 litrów na dobę. Równie ważny co wydajność, jest przepływ powietrza. Określa on ilość powietrza, jaką urządzenie jest w stanie osuszyć w określonym czasie. Wyrażany jest m³ na godzinę.

Zgromadzoną w urządzeniu wodę trzeba na bieżąco usuwać. Dlatego pojemność zbiornika jest również wymieniana pośród ważnych parametrów, uwzględnianych podczas wyboru odpowiedniego sprzętu. Ciągłe opróżnienie niewielkiego pojemnika, na dłuższą metę może się okazać bardzo uciążliwe.

Osuszacz powietrza intensywnie pracuje przez wiele godzin. O ile na budowie dodatkowy hałas nie robi większego znaczenia, o tyle w domowym zaciszu warkot sprzętu szybko może stać się uciążliwy. Podczas wyboru odpowiedniego modelu osuszacza upewnij się, że nie będzie on pracował za głośno. Szczególnie jeśli planujesz go postawić np. w sypialni. By dźwięk pracy osuszacza nie przeszkadzał w codzienności, deklarowana głośność urządzenia nie może przekraczać 40 dB.

Ostatnim ważnym parametrem, podczas wyboru odpowiedniego osuszacza powietrza, jest zużycie prądu. W końcu jest to sprzęt, którego użytkowanie wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Sprawdź pobór mocy wybranego urządzenia i przelicz, jak przełoży się to na Twoje rachunki. Tak, by nie zdziwić się, gdy koszty zużycia energii wzrosną.

Dopasowanie sprzętu pod kątem parametrów to podstawa. Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając osuszacz powietrza? Rodzaje sterowania czy funkcje dodatkowe – dobrze się im przyjrzyj. Przydatne jest m.in. automatyczne wyłączenie się urządzenia w momencie napełnienia zbiornika czy też wyposażenie w filtr czyszczący powietrze przyjazny dla przebywających w domu alergików oraz astmatyków.

Czy osuszacze powietrza są skuteczne?

Zastanawiasz się, jakie korzyści niesie ze sobą osuszacz powietrza? Czy warto go kupić? Czy osuszacze powietrza są skuteczne i czy to dobra inwestycja? Z uwagi na działanie sprzętu i wymiar zdrowotny, inwestycja ta wydaje się bardzo dobra. Bo brak wilgoci w domu przekłada się na wyeliminowanie w mieszkaniu pleśni i grzybów, tak szkodliwych dla organizmu. Jednak korzyści z użytkowania sprzętu jest znacznie więcej. Osuszacz pomoże Ci również m.in.

  • osuszyć zalane lub podtopione mieszkanie,

  • w rozwiązaniu problemu skraplania się wody na szybach,

  • w sytuacji, kiedy położone tynki nie schną,

  • podczas suszenia przy pozostałych pracach remontowych oraz budowlanych.

Warto również dodać, że za sprawą sprzętu, mieszkania nie tylko zostają pozbawione wilgoci, ale także zyskują świeży zapach i czysty wygląd.

Osuszacze powietrza wykorzystasz w wielu pomieszczeniach, nie tylko w narażonej na nadmierną wilgoć kuchni czy łazience. Z powodzeniem usuną nadmiar wilgoci w takich miejscach jak pokoje, piwnice, garaże, czy hale przemysłowe. Osuszacze powietrza idealnie nadają się także do wszelkiego rodzaju pomieszczeń gospodarczych. Jeśli chcesz uporać się w wilgocią na większym metrażu lub w piętrowym mieszkaniu, dobrze przelicz wszystkie parametry – to bardzo ważne, bo może się okazać, że jeden osuszacz powietrza będzie niewystarczający.

Omawiane urządzenia doskonale sprawdzają się nie tylko w mieszkaniach i na budowach, ale także wszędzie tam, gdzie konieczna jest odpowiednia wilgotność powietrza. Mowa tu o archiwach, bibliotekach czy galeriach, gdzie zabezpieczą książki oraz ważne eksponaty.

Raz zakupiony sprzęt może przydać się w różnych sytuacjach. Osuszacze często wykorzystuje się także w pralniach czy suszarniach (nie tylko ubrań, ale też drewna). Co więcej, coraz częściej spotkasz je w klubach fitness oraz na basenach. Sprzęt ten sprawdzi się również w pomieszczeniach z drewnianymi ramami okien, dzięki czemu przedłużysz ich dobrą kondycję na długie lata.