Montaż wentylatora w łazience – krok po kroku

Wentylator jest urządzeniem, które skutecznie pozbywa się nadmiaru wilgoci z łazienki. Redukuje problem zaparowanych luster, rozwój bakterii i nieprzyjemnych zapachów. Zamontowanie tego urządzenia nie musi być wcale trudne. Wystarczy, że dowiemy się, jak to zrobić krok po kroku.

montaż wentylatora

Właściwy wybór

Wybór odpowiedniego wentylatora zależy przede wszystkim od miejsca, w którym ma się on znaleźć. W przypadku montażu na ścianie możemy wykorzystać niemal każdy model wentylatora. Wyjątkiem jest przede wszystkim sytuacja, w której znajdzie się on w miejscu narażonym na działanie wody, np. nad kabiną prysznicową – wówczas powinniśmy zdecydować się na wybór modelu na bezpieczne napięcie 12 V. Uwagę należy zwrócić również na średnicę kanału wentylacyjnego, do którego ma zostać podłączony wentylator. Najczęściej spotykany jest kanał o średnicy 100 mm, lecz możemy mieć też do czynienia z wylotem o średnicy 120, 125 i 150 mm.

Przygotowanie

Jeśli na wylocie kanału znajduje się kratka wentylacyjna, należy ją zdemontować przed instalacją wentylatora. Przed rozpoczęciem montażu najważniejsze jest jednak wprowadzenie do otworu wentylacyjnego kabla zasilającego, który powinien być podłączony do najbliższej puszki. Wentylator może być uruchamiany automatycznie lub też za pomocą włącznika – wówczas konieczne jest połączenie go z miejscem włączania światła. Podczas wykonywania tych czynności należy odpowiednio zabezpieczyć końcówkę kabla za pomocą taśmy izolacyjnej oraz odłączyć dopływ prądu do obwodu, do którego jest podłączany wentylator.

Przeczytaj także: Jak działa wentylator?

Krok 1

Właściwy montaż wentylatora rozpoczynamy od stworzenia otworów pod kołki rozporowe. W tym celu należy nałożyć wentylator na wylot kanału wentylacyjnego. Po dokładnym przyłożeniu go do ściany oraz precyzyjnym ustawieniu (tutaj warto wspomóc się małą poziomicą), zaznaczamy ołówkiem miejsca, w których powinniśmy wywiercić otwory.

montaż wentylatora

Krok 2

Po zaznaczaniu na ścianie odpowiednich punktów przystępujemy do wykonania otworów za pomocą wiertarki z udarem. Pamiętajmy, że urządzenie to należy podłączyć do gniazdka w innym obwodzie lub – jeśli mamy taką możliwość – skorzystać z wiertarki akumulatorowej. Po wykonaniu otworów wkładamy w nie kołki rozporowe.

Krok 3

Kolejnym krokiem jest przeciągniecie przez otwór wentylatora kabla zasilającego oraz dokładne przymocowanie wentylatora za pomocą śrub, które wkręcamy do zainstalowanych wcześniej kołków rozporowych. Tę czynność możemy wykonać za pomocą wkrętarki akumulatorowej bądź ręcznego wkrętaka. Po zamocowaniu wentylatora do ściany zdejmujemy taśmę izolacyjną z kabla i mocujemy jego końcówki w zaciskach wentylatora. Pomóc powinna nam w tym instrukcja obsługi dołączana do każdego modelu.

Zobacz też: Rodzaje wentylatorów w wentylacji mechanicznej

Krok 4

Ostatnim etapem jest nałożenie na nasz wentylator maskownicy, którą mocuje się na zatrzask lub przykręcając śrubami. Po ostatecznym zamontowaniu urządzenia możemy ponownie włączyć zasilanie w obwodzie i sprawdzić, czy wentylator poprawnie funkcjonuje.