Wentylacja pomieszczeń pozbawionych okien

Nieprawidłowo wykonana wentylacja lub jej kompletny brak może prowadzić w wielu pomieszczeniach naszego domu do niepożądanych konsekwencji. Zamknięta kuchnia czy łazienka bez okna może być nawet zagrożeniem dla naszego życia.

Wentylacja pomieszczeń pozbawionych okien

Bez wątpienia bardzo częstym problemem w takiej sytuacji jest pojawiający się na powierzchni ścian i sufitów grzyb oraz pleśń. Inny znaczący problem pojawia się szczególnie w ciepłe dni – wówczas wewnątrz takiego pomieszczenia panuje bardzo nieprzyjemny zaduch.

Jak wentylować?

Odpowiednią wentylację pomieszczeń pozbawionych okien, takich jak chociażby garderoba, należy zaplanować już na etapie budowy. Musimy pamiętać o tym, aby w takim pomieszczeniu znalazł się osobny kanał wentylacyjny, którego konstrukcja powinna maksymalnie ograniczać powracanie wydmuchiwanego na zewnątrz powietrza. 

Jak tworzyć kanały?

Liczbę odpowiednich do wentylacji kanałów warto zaplanować na etapie budowy komina – wówczas kanał wentylacyjny w pomieszczeniu łączy się z kominem za pomocą rozciągliwych rur aluminiowych, nazywanych spiroflexem. W sytuacji,  kiedy pomieszczenie pozbawione okna znajduje się na poddaszu, przewód wentylacyjny może być wyprowadzony bezpośrednio na dach. Warunkiem jest jednak wówczas zamontowanie na nim specjalnego kominka wentylacyjnego, dzięki któremu powietrze jest skutecznie wyprowadzane na zewnątrz.

Wentylacja pomieszczeń pozbawionych okien

Eksploatowanie pomieszczenia bez okna

Późniejsze eksploatowanie takiego miejsca jest również bardzo istotne. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, aby wlot powietrza był zawsze odsłonięty, a ruch powietrza odbywał się od drzwi w kierunku kanału wentylacyjnego. Wówczas musimy dbać o to, aby do pomieszczenia bez okna wpadało jak najwięcej świeżego powietrza z pomieszczeń, w których okna są zamontowane. Jeśli pomieszczenie pozbawione okna jest wyposażone w drzwi, powinniśmy jak najczęściej zostawiać je otwarte. Komfortowym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest, chociażby zamontowanie drzwi przesuwnych. Przy montażu drzwi we wszystkich pomieszczaniach powinniśmy pozostawić zaś nieco nieszczelności.

Wentylacja grawitacyjna a mechaniczna

W miejscach takich jak łazienka czy kuchnia może nam też nieco pomóc zwykły wentylator biurkowy skierowany tak, aby wydmuchiwał powietrze do kanałów wentylacyjnych lub jeśli taki kanał nie istnieje, w kierunku okna w innym pomieszczeniu. Należy pamiętać o tym, że w miejscach, w których przebywamy dość często, o wiele skuteczniejszy od wyciągu grawitacyjnego będzie mechaniczny system nawiewno-wywiewny. Nie wolno nam również zapominać, że zgodnie z przepisami Ministerstwa Infrastruktury mieszanie wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej w jednym pomieszczeniu jest zabronione.