LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Wysoka wilgotność powietrza — najczęstsze błędy, jakie popełniamy

Wszystkie zamknięte pomieszczenia wymagają systematycznego dopływu świeżego powietrza. Idealną sytuacją jest ta, w której nawet co godzinę następuje wymiana powietrza nawet w 50% jego objętości. Do czego doprowadza brak wentylacji? Przede wszystkim do zwiększania się wilgotności powietrza, a w konsekwencji do szkód, jakie będzie powodował powstający w ten sposób grzyb oraz pleśń.

Wysoka wilgotność powietrza — najczęstsze błędy, jakie popełniamy

Wysoka wilgotność powietrza wpływa negatywnie na nasze mieszkanie oraz na nas. Prowadzi do występowania alergii oraz innych chorób.

Odnotowywanie wysokiej wilgotności powietrza wynika często z naszej niewiedzy dotyczącej odpowiedniego użytkowania ogrzewanych mieszkań oraz z błędów, jakie zostały popełnione podczas projektowania oraz budowy domu.

O ile błędy wynikające z naszych przyzwyczajeń łatwo zmienić, o tyle te wynikające z błędów konstrukcyjnych budynku będą nas prawdopodobnie sporo kosztowały.

Przeczytaj także: Jaka powinna być wilgotność w domu i jak zapewnić optymalne warunki?

Jakie błędy popełniamy najczęściej:

Brak systematycznego wietrzenia 

Wielu z nas uważa, że w czasie wietrzenia mieszkania traci się ciepło, które uzyskaliśmy podczas ogrzewania mieszkania. Oczywiście tak jest, ale w miejsce poprzedniego powietrza otrzymujemy nowe, suche, które znacznie łatwiej będzie nam ogrzać. Jeśli dodatkowo zastosujemy nowoczesne metody ogrzewania mieszkania, to ciepło utracone podczas wietrzenia domu szybko możemy odzyskać.

Zbyt mocne uszczelnianie 

Okna i drzwi powinny być co prawda uszczelniane, ale pod warunkiem, że robimy to z głową. Zbyt szczelnie zamknięte okna oraz drzwi wpłyną może na zmniejszenie kosztów ogrzewania, ale też utrudnią wymianę powietrza.

Błędy powstające na etapie trwania budowy

Przede wszystkim związane są z brakiem prawidłowej izolacji budynku, braku izolacji cieplnej ścian, nieprawidłowej konstrukcji dachu, braku zabezpieczeń przed deszczem poziomym.

Sprawdź także: Rodzaje i zastosowanie osuszaczy

Wysoka wilgotność powietrza — najczęstsze błędy, jakie popełniamy

Przesadne nagrzewanie pomieszczeń

Czyli dogrzewanie danego wnętrza do temperatur w okolicy 25 stopni Celsjusza.

Mostki termiczne, które nie zostały wzięte pod uwagę podczas projektowania domu.

Pamiętajmy, że to, jak ogrzewamy dom w sezonie zimowo-jesiennym, ma ogromny wpływ na to, jak mrozy i zimno będzie odczuwało później nasze mieszkanie. Temperatura optymalna panująca wewnątrz pomieszczeń nie powinna przekraczać ok. 20 stopni Celsjusza. Niższe lub wyższe wskaźniki temperatury na naszym termometrze będą powodowały znaczny wzrost wilgotności powietrza oraz inne, przykre konsekwencje.