Wiosenne czyszczenie wentylacji – o czym należy wiedzieć?

Wentylacja w domu wymaga konserwacji i czyszczenia. Wiosna to wskazana pora na przeprowadzenie odpowiednich działań nie tylko ze względu na sezonowe porządki, ale także z uwagi na pylące na zewnątrz rośliny i drzewa, które mogą zakłócić działanie urządzeń. Jak dbać o wentylację i utrzymać ją w należytym stanie?

Wiosenne czyszczenie wentylacji

Wentylację możemy ogólnie podzielić na mechaniczną i naturalną (grawitacyjną). Pierwszy rodzaj wykorzystuje urządzenia, które usuwają nadmiar dwutlenku węgla i pary z pomieszczeń. Są to popularne okapy, wentylatory i rekuperatory wymuszające wypływ powietrza z budynku. Stosując mechaniczny system wentylacji, musimy szczególnie dbać o zapewnienie właściwego dopływu świeżego powietrza do naszego domu. Systemy naturalne natomiast wykorzystują różnicę ciśnienia powietrza, które przepływa z miejsc o większym ciśnieniu do miejsc o ciśnieniu mniejszym. Wentylacja grawitacyjna opiera się na dwóch drogach ruchu powietrza: poprzez nawiew (na przykład przez okna i nieszczelności w drzwiach) oraz wywiew (przez kanały wentylacyjne).

Jakie mogą być objawy nieprawidłowo działającej wentylacji?

Do najbardziej widocznych należą:

- zaparowane szyby w oknach,

- zimą skraplająca się na nich woda,

- wilgoć lub/i nieprzyjemny zapach w domu,

- hałas z wentylatora.

Te objawy świadczą o zbyt dużej wilgotności powietrza i o tym, że nadmiar wilgoci w domu nie jest skutecznie usuwany. Jeśli nie zareagujemy na objawy w porę, z czasem może dojść do zawilgocenia ścian, a w konsekwencji nawet do rozwoju pleśni. Możemy jednak temu zaradzić.

Jak często przeprowadzać kontrolę kanałów wentylacji?

Kontrolę systemów kanałów wentylacyjnych w domach jednorodzinnych powinniśmy przeprowadzać raz w roku. Przegląd powinniśmy powierzyć serwisantom lub kominiarzom z uprawnieniami. Niektóre czynności możemy jednak wykonać samodzielnie. Poniżej kilka wskazówek, co można zrobić, aby wentylacja lepiej działała.

Wiosenne czyszczenie wentylacji

Gdy posiadamy w domu wentylację naturalną

Należy pamiętać, że kanały wentylacji grawitacyjnej służą jedynie do odprowadzania zużytego powietrza. Świeże i czyste powietrze jest doprowadzane z zewnątrz najczęściej przez rozszczelnienie w oknach i drzwiach. Dlatego zadbajmy o czystość nawiewników okiennych i drzwiowych – możemy je wyczyścić na przykład małą szczotką. Zimą starajmy się nie izolować szczelnie okien, nawet jeśli skutkuje to utratą ciepła w budynku. Ścienne kratki wentylacyjne w łazience lub kuchni są zazwyczaj zdejmowane – można je przetrzeć z kurzu szczotką lub – jeśli instrukcja obsługi tego nie zabrania – umyć płynem do mycia naczyń.

Wskazówka: jeśli nie korzystamy z łazienki, pozostawiajmy drzwi do pomieszczenia lekko uchylone. To ułatwia przepływ wilgotnego powietrza i zapobiega pojawianiu się pleśni na ścianach łazienki lub toalety.

Gdy posiadamy w domu wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła

Rekuperatory są wyposażone w filtry, które chronią wymienniki ciepła przed zabrudzeniem. W nowszych modelach urządzeń, aby sprawdzić stan filtrów (brudne będą miały ciemnoszary kolor), wystarczy wyciągnąć je z kasety na obudowie. W starszych rekuperatorach należy odkręcić panel frontowy. Filtr można wymieniać co 2-5 miesięcy. Nie należy go prać, ale jeśli zanieczyszczenia są niewielkie, możemy go dokładnie odkurzyć i ponownie włożyć do kasety. Raz w roku rekuperatorem powinni zająć się specjaliści – podczas przeglądu powinni oni odkurzyć jego wnętrze, łopatki wentylatorów oczyścić, a wymiennik ciepła umyć. Czerpnię i wyrzutnię powietrza możemy samodzielnie przetrzeć szczotką, jeśli tylko usytuowanie tych elementów w budynku na to pozwala. Najlepiej robić to w sezonie wiosennym, gdy pylenie roślin jest wzmożone, oraz w sezonie jesiennym, gdyż do kratki wentylacyjnej mogą dostać się liście opadających drzew. Przed przystąpieniem do sprzątania, najlepiej jednak przeczytać instrukcję użytkowania naszego urządzenia.

Raz na 5-6 lat zaleca się czyścić wnętrze przewodów wentylacyjnych – niezależnie od typu wentylacji. O sposobie przeprowadzenia działań decyduje fachowiec. Najczęściej, jeśli tylko typ i budowa instalacji na to pozwalają, przewody wentylacyjne czyści się specjalną szczotką z ciągiem powietrza. Jeśli firma przeprowadza czyszczenie wentylacji z odzyskiem ciepła, to po zakończeniu działań powinna sprawdzić przepływ powietrza we wszystkich pomieszczeniach w budynku za pomocą specjalnego przyrządu (anemometru) i wystawić właścicielowi domu protokół pomiarowy.