Produkty

Jaką wentylację zastosować w łazience?

Jaką wentylację zastosować w łazience?

Nawet najmniejsza i najskromniej wyposażona łazienka będzie dla nas przyjaznym miejscem, jeśli zapewnimy jej prawidłową wentylację. W celu poprawienia jej skuteczności możemy wspomóc jej działanie, a zrobimy to w zależności od wielkości tego pomieszczenia, jego wyposażenia w urządzenia ogrzewające wodę i typu wentylacji, jaki zastosowany jest w całym budynku.

Nieefektywna wentylacja – czym to grozi?

Niesprawnie działający system odprowadzający powietrze jest powodem dyskomfortu odczuwanego podczas przebywania w pomieszczeniach, w których źle się nam oddycha, ale może być też przyczyną rozwoju pleśni i grzybów – wystarczy do tego stała obecność wilgoci i temperatura na poziomie 20-25 stopni Celsjusza. O ile ta ostatnia stale utrzymująca się w pomieszczeniach może być mile widziana, a dokładniej – odczuwana, o tyle o skuteczne usunięcie zanieczyszczonego i zawilgoconego powietrza powinniśmy zadbać wszyscy. Przebywanie w nim skutkuje złym samopoczuciem i może być przyczyną groźnych chorób, a dodatkowo cierpi na tym nasz budynek, a konkretnie pomieszczenie, w którym wilgoci jest najwięcej i gdzie występuje ona najczęściej – takim wnętrzem jest łazienka. Skraplająca się para wodna widoczna jest na tafli lustra, a oznacza to, że taka sama ilość wilgoci osiada na ścianach, posadzkach i suficie i wnika w nie. Jeśli dodatkowo nie jest sukcesywnie usuwana, prowadzić to może nie tylko do rozwoju drobnoustrojów, ale do trwałych zmian w strukturze muru.

Wentylator osiowy Blyss 100S standard
Wentylator osiowy Blyss 100S standard
Wentylator kanałowy Blyss TT150
Wentylator kanałowy Blyss TT150

Łazienka jako miejsce newralgiczne dla wentylacji

Nie tylko często i w dużym nasileniu występująca para wodna i wysoka temperatura sprawiają, że miejsce to jest ważną przestrzenią dla zachowania prawidłowej wentylacji całego mieszkania. Rozmieszczone w nim są otwory, którymi po pierwsze napływa zużyte powietrze z większości mieszkania i po drugie, którymi jest ono usuwane. Pierwsze z nich to otwory wentylacyjne umiejscowione najczęściej w dole drzwi łazienkowych, natomiast drugi rodzaj otworu to kratka wywiewna prowadząca do kanału wyrzucającego zanieczyszczone powietrze ponad dach budynku. Co prawda w budynkach kanały wywiewne łączą się też z kuchniami, toaletami i pomieszczeniami technicznymi, jednak utrzymująca się w łazience wysoka temperatura i gęstość pary wodnej szczególnie sprzyjają szybkiej i efektywnej wymianie powietrza. Napływające do pomieszczeń przez nawiewniki okienne i nieszczelności świeże powietrze owiewa przestrzeń mieszkalną i –ukierunkowane różnicą ciśnień – poprzez otwory wywiewne ulatuje ku górze. W ten sposób działa wentylacja naturalna – grawitacyjna.

Czy tylko wentylacja grawitacyjna?

Zdarza się jednak, że ten typ wymiany powietrza nie sprawdza się w mieszkaniu, na co wpływ mają różne czynniki, którymi mogą być przykładowo:

- wady wykonania,

- niedostateczna średnica otworów i zbyt mała przepustowość kratek,

- niekorzystne warunki pogodowe, które powodują cofanie się zużytego powietrza z powrotem do wnętrz,

- zatkanie kratki wywiewnej z powodu działania świadomego (aby uniknąć strat ciepła) lub za sprawą zanieczyszczeń,

- brak nawiewników w powiązaniu ze szczelnością skrzydeł okiennych.

W takich przypadkach należy wspomóc obieg powietrza, do czego posłuży zastosowanie wentylatorów wymuszających jego wymianę. Tym sposobem zastosujemy inny typ wentylacji – mechaniczny.

Kanał elastyczny Vents 100 mm 1 mb
Kanał elastyczny Vents 100 mm

Wentylatory – ich zalety i wady

Niewątpliwą korzyścią wynikającą z zastosowania wentylatorów jest bardziej efektywna wymiana powietrza w łazienkach o niewielkim metrażu. Jeśli w czasie jednej kąpieli wydziela się nawet 1000 g pary wodnej, a podczas brania prysznica o połowę więcej, całość gęstego od wilgoci powietrza musi znaleźć swoje ujście – w przeciwnym razie dojdzie do zawilgocenia ścian, a na ich powierzchni pojawią się nieestetyczne wykwity. Efektywne usuwanie powietrza wspomagają wentylatory mechaniczne, które uruchamiane są ręcznie lub też ich pracą steruje specjalny czujnik załączający urządzenie na przykład po wykryciu zbyt dużego stężenia pary wodnej. Mogą też załączać się wtedy, kiedy w łazience używamy oświetlenia.

Zastosowanie urządzenia tego typu niesie ze sobą również możliwe niedogodności. Jedną z nich jest to, że kiedy wentylator znajduje się w fazie spoczynku, jego śmigiełka utrudniają swobodny wylot zużytego powietrza, czego konsekwencją jest spowolnienie działania wentylacji grawitacyjnej. Urządzenie działa dwustronnie – z jednej strony usuwa powietrze, co jest dla nas korzystne, ale z drugiej wymusza jego ruch, co może prowadzić do przedostawania się zużytego powietrza do innych, wyżej położonych mieszkań podłączonych do tego samego zbiorczego kanału wywiewnego. Działający mechanizm charakteryzuje się również tym, że pracujący silniczek jest słyszalny. Tę niedogodność można zniwelować lub w dużej mierze jej uniknąć, wybierając urządzenie o niskim poziomie głośności w czasie pracy. Jednak są sytuacje, kiedy jego obecność jest nie tylko niewskazana, ale wręcz zabroniona w trosce o nasze bezpieczeństwo.

Ważne:

Wentylatorów mechanicznych nie wolno używać w pomieszczeniach, w których umieszczone są urządzenia grzewcze obsługujące centralne ogrzewanie lub wytwarzające ciepło wody użytkowej zasilane gazem i wyposażone w otwartą komorę spalania.

Powodem powyższego jest ciągła praca urządzenia nawet w takich warunkach, w których powietrza w pomieszczeniu jest niewystarczająca ilość – powoduje to niekompletne spalanie gazu, a także cofanie się powstałych wcześniej spalin. Efektem tego jest pojawienie się czadu, który przez to, że jest niewyczuwalny naszymi zmysłami i błyskawicznie transportowany jest przez układ krwionośny, stanowi śmiertelne zagrożenie dla mieszkańców korzystających w takich warunkach z łazienki. Używanie przepływowych ogrzewaczy wody i piecyków zasilanych gazem regulują przepisy – urządzenia z otwartą komorą spalania można instalować i bezpiecznie użytkować jedynie w pomieszczeniach o powierzchni większej niż 8 m².

Czy wiesz, że…

Zastosowanie wentylatora jest bardzo korzystne w kabinach prysznicowych, w których umiejscawia się go tuż pod sufitem. Jednak wybierając urządzenie do tego celu, pamiętajmy o tym, że przestrzeń ograniczona ściankami kabiny to najbardziej niebezpieczna dla instalacji elektrycznej strefa mokra w łazience. Z tego względu maksymalne napięcie, jakim może charakteryzować się mechanizm wentylatora, to 12 V. Co więcej – jego obudowa musi mieć odpowiednie uszczelnienie przeciwwilgociowe. Na szczęście w tym wypadku nie ma potrzeby dbać o jego bezgłośne działanie, ponieważ zostanie on zagłuszony przez strugi wody dobywające się ze słuchawki prysznicowej lub z deszczownicy.

Kratka wentylacyjna Vents 60 x 204 mm biała
Kratka wentylacyjna Vents 60 x 204 mm biała

Jak wspomóc wentylację łazienki?

- co ciekawe, aby przyczynić się do większej efektywności naturalnej wymiany powietrza, należy opuścić łazienkę i udać się w stronę okien. Jeśli niedawno je wymienialiśmy na bardziej szczelne i nie zastosowaliśmy nawiewników, dopływ świeżego powietrza do naszego mieszkania został znacząco utrudniony,

Kratka z siatką Vents srebrna 190 x 190 mm
Kratka z siatką Vents srebrna 190 x 190 mm
Tuleja wentylacyjna Gamet okrągła mosiądz antyczny
Tuleja wentylacyjna Gamet okrągła

- podobnemu oglądowi powinniśmy poddać również drzwi prowadzące do łazienki – nie mogą one być szczelne, a że ich podcięcie u dołu, by uzyskać wymaganą przestrzeń do swobodnej wentylacji, (200 cm2) może prezentować się nieestetyczne, konieczne będzie zastosowanie kratki wentylacyjnej lub specjalnych okrągłych otworów, na które nakładane są tuleje wykonane z tworzywa sztucznego lub niekorodującego metalu,

- aby wspomóc wywiew zużytego powietrza, warto regularnie czyścić kratkę wywiewną – z racji kontaktu z wilgocią i ciepłem na jej powierzchni osadza się duża ilość zanieczyszczeń,

- podobnie w przypadku kratki z siatką uniemożliwiającą przechodzenie do naszego wnętrza owadom – jej drobne oczka szybko zatykają się lepkim brudem i blokują przepływ powietrza do wnętrza kanału wywiewnego,

- jeśli siła ciągu w przewodzie wywiewnym jest niewystarczająca, warto wyposażyć jego wylot w specjalny wywietrznik grawitacyjny, którego konstrukcja wymusza przepływ powietrza nawet w czasie występowania silnych podmuchów wiatru. Szczególnie godna uwagi jest mechaniczna nasada hybrydowa, która uruchamia się automatycznie wtedy, kiedy jej czujnik wykryje nieprawidłowe działanie wentylacji – zasilana jest energią elektryczną, ale charakteryzuje się małym poborem mocy.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Wentylacja hybrydowa – kiedy ją zastosować?

Wentylacja hybrydowa – kiedy ją zastosować?
Wentylacja hybrydowa oznacza funkcjonalne połączenie zalet wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej użytkowanych w budynkach mieszkalnych. Skutecznie p...
Czytaj więcej

Jak doprowadzić zimne powietrze do kominka?

Jak doprowadzić zimne powietrze do kominka?
Aby kominek skutecznie ogrzewał pomieszczenie, w którym został zbudowany, a nie tylko spełniał funkcję dekoracyjną, konieczne będzie dostarczenie pale...
Czytaj więcej

Jak uniknąć „efektu termosu”?

Jak uniknąć „efektu termosu”?
Chęć dodatkowego zaizolowania ścian budynku i uzyskania efektu porównywalnego z energooszczędnością domów pasywnych wywołuje obawy inwestorów o warunk...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jaką wentylację zastosować w łazience?