Wentylacja w łazience – jaką zastosować?

Właściwie działająca wentylacja w łazience to podstawa użytkowania pomieszczenia, które charakteryzuje się wysokim poziomem wilgoci. Dowiedz się, jakie są konsekwencje złej wentylacji, jakie istnieją jej rodzaje oraz jak wspomóc jej działanie, w zależności od wielkości łazienki, wyposażenia w urządzenia ogrzewające wodę i typu wentylacji, jaki zastosowany jest w całym budynku.

Wentylacja w łazience

W łazience wykonujemy nie tylko podstawowe czynności higieniczne, to również strefa relaksu, a dla pań miejsce, gdzie można wykonać makijaż i przechować kosmetyki. Dlatego wentylacja łazienki jest niezwykle ważna, niezależnie od wielkości i standardu wykończenia wnętrza. 

Nieefektywna wentylacja – czym to grozi?

Niesprawnie działający system odprowadzający powietrze, może być powodem dyskomfortu odczuwanego podczas przebywania w takim pomieszczeniu. Nie dość, że źle się nam oddycha, może być to również przyczyną rozwoju pleśni i grzybów – wystarczy do tego stała obecność wilgoci i temperatura na poziomie 20-25 stopni Celsjusza. O ile tę ostatnią, stale utrzymującą się w pomieszczeniach, można odczuwać w przyjemny sposób, o tyle o skuteczne usunięcie zanieczyszczonego i zawilgoconego powietrza, powinniśmy zadbać wszyscy. 

Przebywanie w nim skutkuje złym samopoczuciem i może być przyczyną groźnych chorób, a dodatkowo cierpi na tym nasz budynek, a przede wszystkim pomieszczenie, w którym wilgoci jest najwięcej i gdzie występuje ona najczęściej – takim wnętrzem jest łazienka. Skraplająca się para wodna, widoczna jest na tafli lustra, a oznacza to, że taka sama ilość wilgoci osiada na ścianach, posadzkach oraz suficie i wnika w nie. Jeśli dodatkowo nie jest sukcesywnie usuwana, prowadzić to może nie tylko do rozwoju drobnoustrojów, ale do trwałych zmian w strukturze muru.

Wentylacja w łazience – obowiązkowa w każdym domu

Nie tylko często i w dużym nasileniu występująca para wodna i wysoka temperatura sprawiają, że miejsce to jest ważną przestrzenią dla zachowania prawidłowej wentylacji całego mieszkania. Rozmieszczone w nim są otwory, którymi napływa zużyte powietrze z większości mieszkania i którymi jest ono usuwane. Pierwsze z nich to otwory wentylacyjne umiejscowione najczęściej w dole drzwi łazienkowych, natomiast drugi rodzaj otworu, to kratka wywiewna, prowadząca do kanału wyrzucającego zanieczyszczone powietrze ponad dach budynku. 

Co prawda w budynkach kanały wywiewne łączą się też z kuchniami, toaletami i pomieszczeniami technicznymi, jednak utrzymująca się w łazience wysoka temperatura i gęstość pary wodnej, szczególnie sprzyjają szybkiej i efektywnej wymianie powietrza. Napływające do pomieszczeń przez nawiewniki okienne i nieszczelności, świeże powietrze, owiewa przestrzeń mieszkalną. Następnie ukierunkowane różnicą ciśnień, poprzez otwory wywiewne, ulatuje ku górze. W ten sposób działa wentylacja naturalna – grawitacyjna.

Wentylacja w łazience

Grawitacyjna wentylacja w łazienkach może zawodzić

Zdarza się, że wentylacja grawitacyjna nie sprawdza się w mieszkaniu, na co wpływ mają różne czynniki, na przykład:

  • Wady wykonania,

  • Niedostateczna średnica otworów i zbyt mała przepustowość kratek,

  • Niekorzystne warunki pogodowe, które powodują cofanie się zużytego powietrza z powrotem do wnętrz,

  • Zatkanie kratki wywiewnej z powodu działania świadomego (aby uniknąć strat ciepła) lub za sprawą zanieczyszczeń,

  • Brak nawiewników w powiązaniu ze szczelnością skrzydeł okiennych.

W takich przypadkach należy wspomóc obieg powietrza, do czego posłuży zastosowanie wentylatorów wymuszających jego wymianę. Tym sposobem wentylacja w łazience będzie odbywać się mechanicznie.

Wentylatory – ich zalety i wady

Niewątpliwą korzyścią wynikającą z zastosowania wentylatorów, jest bardziej efektywna wymiana powietrza w łazienkach, o niewielkim metrażu. Jeśli w czasie jednej kąpieli wydziela się nawet 1000 g pary wodnej, a podczas brania prysznica o połowę więcej, całość gęstego od wilgoci powietrza musi znaleźć swoje ujście. W przeciwnym razie dojdzie do zawilgocenia ścian, a na ich powierzchni pojawią się nieestetyczne wykwity. Gdy w łazience pojawią się grzyby i pleśń, będzie to miało bardzo negatywny wpływ na zdrowie domowników. Co więcej, ich usunięcie jest kłopotliwe, ponieważ grzyby wnikają w ściany i powrócą przy kolejnym zawilgoceniu łazienki. 

Efektywne usuwanie powietrza, wspomagają wentylatory mechaniczne, które uruchamiane są ręcznie lub też ich pracą steruje specjalny system. Wentylacja w łazience włącza się w tym przypadku dzięki czujnikowi, który uruchamia urządzenie, na przykład po wykryciu zbyt dużego stężenia pary wodnej. Wentylator mechaniczny może również włączać się wtedy, kiedy używamy oświetlenia łazienkowego. 

Zastosowanie urządzenia tego typu niesie ze sobą również możliwe niedogodności. Jedną z nich jest to, że kiedy wentylator znajduje się w fazie spoczynku, jego niewielkie śmigła utrudniają swobodny wylot zużytego powietrza. Konsekwencją tego jest spowolnienie działania wentylacji grawitacyjnej. Urządzenie działa dwustronnie – z jednej strony usuwa powietrze, co jest dla nas korzystne. Z drugiej strony jednak wymusza jego ruch, co może prowadzić do przedostawania się zużytego powietrza do innych, wyżej położonych mieszkań, podłączonych do tego samego zbiorczego kanału wywiewnego. 

Działający mechanizm charakteryzuje się również tym, że pracujący silniczek jest słyszalny. Tę niedogodność można zniwelować lub w dużej mierze jej uniknąć, wybierając urządzenie o niskim poziomie głośności w czasie pracy. Jednak są sytuacje, kiedy obecność wentylatora mechanicznego, jest nie tylko niewskazana, ale wręcz zabroniona, w trosce o nasze bezpieczeństwo.

Ważne:

Wentylatorów mechanicznych nie wolno używać w pomieszczeniach, w których umieszczone są urządzenia grzewcze, obsługujące centralne ogrzewanie lub wytwarzające ciepło wody użytkowej zasilane gazem i wyposażone w otwartą komorę spalania.

Powodem powyższego jest ciągła praca urządzenia, nawet w takich warunkach, w których powietrza w pomieszczeniu jest niewystarczająca ilość – powoduje to niekompletne spalanie gazu, a także cofanie się powstałych wcześniej spalin. Efektem tego jest pojawienie się czadu, który przez to, że jest niewyczuwalny naszymi zmysłami i błyskawicznie transportowany jest przez układ krwionośny, stanowi śmiertelne zagrożenie dla mieszkańców korzystających w takich warunkach z łazienki. 

Używanie przepływowych ogrzewaczy wody i piecyków zasilanych gazem, regulują przepisy – urządzenia z otwartą komorą spalania można instalować i bezpiecznie użytkować jedynie w pomieszczeniach o powierzchni większej niż 8 m². 

Czy wiesz, że…

Zastosowanie wentylatora jest bardzo korzystne w kabinach prysznicowych, w których umiejscawia się go tuż pod sufitem. Jednak wybierając urządzenie do tego celu, pamiętajmy o tym, że przestrzeń ograniczona ściankami kabiny, to najbardziej niebezpieczna dla instalacji elektrycznej strefa mokra w łazience. Z tego względu maksymalne napięcie, jakim może charakteryzować się mechanizm wentylatora, to 12 V. Co więcej – jego obudowa musi mieć odpowiednie uszczelnienie przeciwwilgociowe. Na szczęście wentylacja łazienki w suficie nie musi być bardzo cicha, ponieważ jej dźwięk zostanie zagłuszony przez strugi wody wydobywające się ze słuchawki prysznicowej lub z deszczownicy.

Wentylacja w łazience

Wentylacja w łazience – jak ją usprawnić?

Jeśli czujesz, że w Twojej łazience trudno się oddycha, a wentylacja nie działa prawidłowo, najlepiej od razu opuść pomieszczenie. Pozostaw otwarte drzwi i otwórz najbliższe okna. Wszystko po to, aby przyczynić się do większej efektywności naturalnej wymiany powietrza. W takiej sytuacji należy zadbać, aby wentylacja w łazience została usprawniona. Jak to osiągnąć?

Naturalna wentylacja w łazience odbywa się między innymi dzięki montażowi drzwi ze specjalnym podcięciem w ich dolnej części. Możesz również wybrać drzwi, w których została zamontowana w dolnej części, kratka wentylacyjna do łazienki. Pełne skrzydło drzwiowe można zamontować, gdy w łazience znajduje się okno. 

Aby wspomóc wywiew zużytego powietrza, warto regularnie czyścić kratkę wentylacyjną – z racji kontaktu z wilgocią i ciepłem, na jej powierzchni osadza się duża ilość zanieczyszczeń. Na co dzień kurz można zebrać za pomocą odkurzacza, natomiast co kilka tygodni warto wejść na drabinkę i przetrzeć kratkę mokrą ściereczką.

Nie zapomnij, że wentylacja do łazienki, w formie kratki, może posiadać również siatkę uniemożliwiającą owadom przechodzenie do naszego wnętrza – jej drobne oczka, szybko zatykają się lepkim brudem i blokują przepływ powietrza do wnętrza kanału wywiewnego.

Jeśli siła ciągu w przewodzie wywiewnym jest niewystarczająca, warto wyposażyć jego wylot w specjalny wywietrznik grawitacyjny, którego konstrukcja wymusza przepływ powietrza nawet w czasie występowania silnych podmuchów wiatru. Szczególnie godna uwagi jest mechaniczna nasada hybrydowa, która uruchamia się automatycznie wtedy, kiedy jej czujnik wykryje nieprawidłowe działanie wentylacji. Zasilana jest ona energią elektryczną, ale charakteryzuje się małym poborem mocy.

Pochłaniacz wilgoci – dodatkowe wsparcie

Jasne jest, że nic nie zastąpi sprawnej wentylacji w łazience. Jednak są sposoby na zmniejszenie wilgoci za pomocą innych metod niż jej modernizacja. Unikaj suszenia prania w łazience, staraj się wynosić mokre rzeczy do pomieszczeń, gdzie nie ma problemu z obiegiem świeżego powietrza. Do łazienki wstaw natomiast pochłaniacz wilgoci, który zbierze nadmiar pary wodnej. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko powstawania stęchlizny, a co najważniejsze, pojawienia się pleśni i grzybów. 

Nie zapominaj oczywiście o regularnym wietrzeniu łazienki. Wspomoże ono wentylację pomieszczenia, ale również wpłynie pozytywnie na samopoczucie mieszkańców.