Produkty

Jak dbać o prawidłowe działanie rekuperatora?

Jak dbać o prawidłowe działanie rekuperatora?

Rekuperator jest urządzeniem, którego prawidłowe działanie znacznie ogranicza nakłady ponoszone na wytworzenie energii do ogrzania pomieszczeń. Nie inaczej niż z innymi urządzeniami domowymi, także on wymaga bieżącej konserwacji i modyfikacji sposobu funkcjonowania w specyficznych warunkach pogodowych. O co należy zadbać, by rekuperator maksymalnie efektywnie odzyskiwał ciepło i oddawał je do wnętrz mieszkalnych?

Centrala wentylacyjna Vents VUT500EHCentrala odzyskująca ciepło

Rekuperator jest urządzeniem, którego działanie w sposób rewolucyjny zmienia gospodarkę cieplną w domowych pomieszczeniach. W tradycyjnych rozwiązaniach powietrze wnika przez nieszczelności w drzwiach i oknach lub specjalne nawietrzniki, następnie jest ocieplane przez przeznaczone do tego celu urządzenia grzewcze, a po naturalnym przejściu przez pomieszczenia mieszkalne uchodzi wylotem kanału wentylacyjnego i bezpowrotnie jest tracone. Tymczasem rekuperator daje nam możliwość ponownego wykorzystania temperatury, z jaką wydostaje się z wnętrz zużyte powietrze. O tym, czy jest to rozwiązanie dla każdego budynku, pisaliśmy wcześniej, poniżej przedstawione zostaną sposoby na usprawnienie działania zainstalowanej centrali odzyskującej ciepło z rekuperatorem w roli głównej.

Doraźne działania usprawniające funkcjonowanie rekuperatora

Elementem rekuperatora, który wymaga szczególnego zainteresowania użytkownika, jest filtr. To od jego stanu zależy jakość powietrza, jakie wnika do naszych pomieszczeń. W zależności od wskazań producenta urządzenia w instrukcji użytkowania i jakości powietrza w otoczeniu domu filtr zużyty wymaga wymiany na nowy najczęściej co kilka miesięcy. Jednak jego całościowy demontaż i zamocowanie świeżego nie wystarcza, ponieważ należy z jego powierzchni usuwać zebrane nieczystości. Jest to zadanie łatwe, ponieważ do pomocy użyjemy odkurzacza, warto pamiętać, by tego rodzaju czynność wykonywać po pierwsze regularnie i po drugie tym częściej, im bardziej zanieczyszczone jest powietrze, co ma miejsce w miesiącach zimowych.

Zachowania czystości wymaga również wymiennik ciepła, który pomimo obecności filtrów również jest narażony na kontakt z zabrudzeniami. W tym wypadku wymiennik należy umyć w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu. Zwróćmy też uwagę na czystość łopatek wentylatora – osiadłe na nim zanieczyszczenia sprawiają, że urządzenie do zapewnienia regularnego przepływu powietrza pobiera większą ilość energii elektrycznej.

jak dbać o rekuperatorUwaga!

Czas, kiedy temperatura spada drastycznie poniżej zera stopni Celsjusza, jest niekorzystny dla działania rekuperatora. Dlaczego? Na skutek różnicy temperatur wymiennik pokrywa się szronem. Wybierając model urządzenia, które będzie odzyskiwało ciepło w naszym nowo budowanym domu, warto uprzednio zapoznać się z rozwiązaniami tego problemu przez poszczególnych producentów – rekuperator powinien być przygotowany do pracy w każdych warunkach, także w mroźne dni i noce. Do wstępnego ogrzania zimnego powietrza stosowany jest system automatycznie uruchamiających się grzałek (nagrzewnica wstępna) lub powietrze nie ulega wymianie, ale – po wcześniejszym przekierowaniu – recyrkulacji, która odbywa się aż do usunięcia oszronienia.

Okresowa konserwacja – na czym polega?

Coroczny przegląd centrali obejmuje między innymi sprawdzenie:

- efektywności działania systemu za pomocą anemometru,

- swobodnego odprowadzania skroplin,

- stanu komponentów mechanicznych,

- szczelności kanału wentylacyjnego,

- poprawności działania instalacji elektrycznej zasilającej centralę,

- przepustowości czerpni i wyrzutni powietrza.

Wybór odpowiednich komponentów systemu

Decydując się na zainstalowanie centrali, zwróćmy uwagę, aby elementy stanowiące całość systemu pozwalały na ich konserwację odbywającą się raz na 5-10 lat. Oczyszczenia mechanicznego wymaga wnętrze kanałów doprowadzających powietrze – niestety, w przypadku przewodów elastycznych konieczne będzie ich wymienienie na nowe, ponieważ obrotowa szczotka skutecznie usuwa zabrudzenia jedynie z wnętrza sztywnych, stalowych rur. Wymieniony będzie również wymiennik żwirowy, ponieważ w przeciwieństwie do innych typów – rurowego i glikolowego – nie jest możliwe jego sukcesywne wyczyszczenie.

Data publikacji: 23.01.2017
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Projektowanie wentylacji – od czego zacząć?

Projektowanie wentylacji – od czego zacząć?
Dobrze zaprojektowana wentylacja sprawia, że dom zdrowo oddycha, a z nim i Ty. Stała cyrkulacja powietrza wspomaga utrzymanie odpowiedniego poziomu wi...
Czytaj więcej

Jak działa rekuperator?

Jak działa rekuperator?
Szukasz wyczerpującego poradnika na temat rekuperatora? Dobrze trafiłeś! Przeczytaj, a dowiesz się, co to jest rekuperator, jak działa, jaka jest jego...
Czytaj więcej

Wentylacja hybrydowa – kiedy ją zastosować?

Wentylacja hybrydowa – kiedy ją zastosować?
Wentylacja hybrydowa oznacza funkcjonalne połączenie zalet wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej użytkowanych w budynkach mieszkalnych. Skutecznie p...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak dbać o prawidłowe działanie rekuperatora?