Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak dbać o prawidłowe działanie rekuperatora?

Rekuperator jest urządzeniem, którego prawidłowe działanie znacznie ogranicza nakłady ponoszone na wytworzenie energii do ogrzania pomieszczeń. Nie inaczej niż z innymi urządzeniami domowymi, także on wymaga bieżącej konserwacji i modyfikacji sposobu funkcjonowania w specyficznych warunkach pogodowych. O co należy zadbać, by rekuperator maksymalnie efektywnie odzyskiwał ciepło i oddawał je do wnętrz mieszkalnych?

Jak dbać o prawidłowe działanie rekuperatora?

Centrala odzyskująca ciepło

Rekuperator jest urządzeniem, którego działanie w sposób rewolucyjny zmienia gospodarkę cieplną w domowych pomieszczeniach. W tradycyjnych rozwiązaniach powietrze wnika przez nieszczelności w drzwiach i oknach lub specjalne nawietrzniki, następnie jest ocieplane przez przeznaczone do tego celu urządzenia grzewcze, a po naturalnym przejściu przez pomieszczenia mieszkalne uchodzi wylotem kanału wentylacyjnego i bezpowrotnie jest tracone. Tymczasem rekuperator daje nam możliwość ponownego wykorzystania temperatury, z jaką wydostaje się z wnętrz zużyte powietrze. O tym, czy jest to rozwiązanie dla każdego budynku, pisaliśmy wcześniej, poniżej przedstawione zostaną sposoby na usprawnienie działania zainstalowanej centrali odzyskującej ciepło z rekuperatorem w roli głównej.

Doraźne działania usprawniające funkcjonowanie rekuperatora

Elementem rekuperatora, który wymaga szczególnego zainteresowania użytkownika, jest filtr. To od jego stanu zależy jakość powietrza, jakie wnika do naszych pomieszczeń. W zależności od wskazań producenta urządzenia w instrukcji użytkowania i jakości powietrza w otoczeniu domu filtr zużyty wymaga wymiany na nowy najczęściej co kilka miesięcy. Jednak jego całościowy demontaż i zamocowanie świeżego nie wystarcza, ponieważ należy z jego powierzchni usuwać zebrane nieczystości. Jest to zadanie łatwe, ponieważ do pomocy użyjemy odkurzacza, warto pamiętać, by tego rodzaju czynność wykonywać po pierwsze regularnie i po drugie tym częściej, im bardziej zanieczyszczone jest powietrze, co ma miejsce w miesiącach zimowych.

Zachowania czystości wymaga również wymiennik ciepła, który pomimo obecności filtrów również jest narażony na kontakt z zabrudzeniami. W tym wypadku wymiennik należy umyć w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu. Zwróćmy też uwagę na czystość łopatek wentylatora – osiadłe na nim zanieczyszczenia sprawiają, że urządzenie do zapewnienia regularnego przepływu powietrza pobiera większą ilość energii elektrycznej.

Przeczytaj również: Jak wietrzyć mieszkanie w trakcie zimy?

Jak dbać o prawidłowe działanie rekuperatora?

Uwaga!

Czas, kiedy temperatura spada drastycznie poniżej zera stopni Celsjusza, jest niekorzystny dla działania rekuperatora. Dlaczego? Na skutek różnicy temperatur wymiennik pokrywa się szronem. Wybierając model urządzenia, które będzie odzyskiwało ciepło w naszym nowo budowanym domu, warto uprzednio zapoznać się z rozwiązaniami tego problemu przez poszczególnych producentów – rekuperator powinien być przygotowany do pracy w każdych warunkach, także w mroźne dni i noce. Do wstępnego ogrzania zimnego powietrza stosowany jest system automatycznie uruchamiających się grzałek (nagrzewnica wstępna) lub powietrze nie ulega wymianie, ale – po wcześniejszym przekierowaniu – recyrkulacji, która odbywa się aż do usunięcia oszronienia.

Okresowa konserwacja – na czym polega?

Coroczny przegląd centrali obejmuje między innymi sprawdzenie:

- efektywności działania systemu za pomocą anemometru,

- swobodnego odprowadzania skroplin,

- stanu komponentów mechanicznych,

- szczelności kanału wentylacyjnego,

- poprawności działania instalacji elektrycznej zasilającej centralę,

- przepustowości czerpni i wyrzutni powietrza.

Wybór odpowiednich komponentów systemu

Decydując się na zainstalowanie centrali, zwróćmy uwagę, aby elementy stanowiące całość systemu pozwalały na ich konserwację odbywającą się raz na 5-10 lat. Oczyszczenia mechanicznego wymaga wnętrze kanałów doprowadzających powietrze – niestety, w przypadku przewodów elastycznych konieczne będzie ich wymienienie na nowe, ponieważ obrotowa szczotka skutecznie usuwa zabrudzenia jedynie z wnętrza sztywnych, stalowych rur. Wymieniony będzie również wymiennik żwirowy, ponieważ w przeciwieństwie do innych typów – rurowego i glikolowego – nie jest możliwe jego sukcesywne wyczyszczenie.

Data publikacji: 23.01.2017