Automatyczny nawiewnik powietrza – jak to działa?

Automatyczne nawiewniki poprawiają jakość powietrza znajdującego się wewnątrz pomieszczeń. Stosując je, jesteśmy w stanie pozbyć się problemu kondensacji pary wodnej. Odpowiednio wentylując budynek, oszczędzimy również energię. Na czym polega praca tych urządzeń i jakie jeszcze korzyści może nam przynieść ich zastosowanie?

Automatyczny nawiewnik powietrza

Zasada działania

Nawiewnik automatyczny, nazywany też czasami pasywnym wlotem powietrza, jest niewielkim urządzeniem, które instaluje się najczęściej w oknie. Jest on wyposażony w samoczynny regulator przepływu, który pozwala na przedostawanie się do wnętrza budynku optymalnej ilości świeżego powietrza z zewnątrz.

Dzięki zastosowaniu specjalnego, aerodynamicznego płata, który wraz ze wzrostem prędkości powietrza unosi się, a gdy ta maleje, opada – strumień nawiewanego powietrza jest stały, niezależnie od warunków atmosferycznych, panujących na zewnątrz. Powietrze zużyte jest zaś wówczas wyprowadzane poprzez tradycyjne kanały wentylacyjne.

Korzystne rozwiązanie

Wykorzystanie automatycznego nawiewnika powietrza w naszych mieszkaniach pozwala nam zyskać wiele korzyści. Najważniejszą z nich jest poprawienie jakości powietrza, znajdującego się wewnątrz, dzięki stałemu napływowi świeżego tlenu. Takie rozwiązanie pozwala nam również pozbyć się problemu kondensacji pary wodnej, która prowadzi niejednokrotnie do zawilgocenia ścian i powstawania na ich powierzchni, niebezpiecznych dla zdrowia i nieestetycznie prezentujących się wykwitów grzybów. Taki sposób wentylacji podnosi też poziom ochrony przed zatruciami, wynikającymi ze spalania gazu oraz innych paliw.

Co więcej, czerpnia będąca zewnętrznym elementem nawiewnika, osłania przed przedostawaniem się do środka wody opadowej oraz owadów. Powinniśmy pamiętać również o tym, że wentylując w ten sposób, obniżamy koszty ogrzewania domu, podobnie jak w przypadku wykorzystania nadmuchowych urządzeń grzewczych, o których więcej przeczytamy tutaj.

Automatyczny nawiewnik powietrza

Nawiewniki ciśnieniowe a higrosterowane

Automatyczne nawiewniki ciśnieniowe regulują strumień powietrza nawiewanego, bazując na różnicy ciśnień pomiędzy powietrzem znajdującym się wewnątrz oraz na zewnątrz. Możemy je także regulować ręcznie za pomocą pokrętła mechanizmu napędowego lub sznureczkami, wyposażonymi w obciążniki. Urządzenia higrosterowane reagują z kolei na zwiększanie się wilgotności powietrza wewnątrz pomieszczeń i to do jego poziomu dostosowują powietrze nawiewane. Automatyczną regulację zapewnia higrometr z czujnikiem poliamidowym, odpowiadający za pomiar wilgotności we wnętrzu. Nawiewniki ciśnieniowe polecane są przede wszystkim do wysokich budynków, gdzie występuje większe ryzyko występowania silnych przeciągów, higrosterowane trafiają zaś często do mieszkań, narażonych na większy poziom hałasu, dobiegającego z zewnątrz, ze względu na dobre właściwości akustyczne.