Wszystko o pochłaniaczach wilgoci

Zbyt wysoki poziom wilgoci w mieszkaniu to przyczyna naszego złego samopoczucia, ale również znacznego obniżenia się parametrów i wytrzymałości materiałów wykończeniowych. Duża wilgotność to najczęstsza przyczyna powstawania grzybów, pleśni i innych drobnoustrojów, które wpływają negatywnie na nasze samopoczucie. Aby uniknąć skutków wilgoci, najlepiej wyposażyć swój dom w osuszacz, powszechnie nazywany pochłaniaczem wilgoci.

Wszystko o pochłaniaczach wilgoci

Jak rozpoznać, że w domu panuje podwyższony poziom wilgoci? Zacznijmy od oznak tego stanu rzeczy, które są najłatwiejsze do rozpoznania. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na okna, jak często są zaparowane, szczególnie po nocy, kiedy skrzydła pozostają zamknięte. Następnie dokładnie obejrzyjmy swoje ściany. Możliwe jest, że ujrzymy na nich grzybnię lub skraplającą się wodę. Nadmierną wilgoć łatwo rozpoznać na ścianach, do których przymocowana jest tapeta – ta zwykle w poszczególnych miejscach odpada. Zbyt wysoki poziom wilgoci w naszym domu, to nie tylko łatwe do zauważenia zmiany wyglądu pomieszczenia, ale również złe samopoczucie domowników. Przebywanie w pomieszczeniu o podwyższonym poziomie wilgoci może wywoływać różne stany alergiczne.

Jaki poziom wilgoci w domu jest prawidłowy?

Jeśli w naszym domowym pomieszczeniu panuje temperatura w okolicach 20-22° C, to wilgotność powietrza powinna oscylować w granicach 30-65%. Przy temperaturach wyższych nie powinna ona przekraczać 55%.

Podstawowe rodzaje osuszaczy powietrza to:

Osuszacze kondensacyjne – posiadają kompresor. Ich działanie opiera się na skraplaniu powietrza w parowniku, a następnie odprowadzeniu wody do zbiornika. W skraplaczu powietrze jest ogrzewane i wydmuchiwane na zewnątrz. Temperatura takiego powietrza jest cieplejsza o 2 stopnie Celsjusza.

Pochłaniacze wilgoci tego typu najlepiej sprawdzają się w wysokich temperaturach i wysokiej wilgotności powietrza.

Osuszacze absorpcyjne – wyposażone w pokryty higroskopijną substancją element, zwany rotorem. Wilgoć z powietrza przechodzącego przez rotor jest absorbowana, skraplana, a następnie przenoszona do zbiornika na wodę. W tym wypadku powietrze, które ponownie wydostaje się na zewnątrz, jest cieplejsze nawet o 10° C. Osuszacze absorpcyjne najlepiej sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach.

Wszystko o pochłaniaczach wilgoci

Najważniejsze parametry osuszaczy:

Wydajność – różna w zależności od przeznaczenia, do osuszania małych pomieszczeń dedykowany jest model o wydajności 5 l/24 h, do małych mieszkań – 9-10 l/24 h, do dużych mieszkań i domów – 15-20 l/24 h.

Przepływ powietrza – podawany w metrach sześciennych na godzinę. Osuszacze umożliwiają przepływ powietrza od 100 do nawet 850 m³/h.

Zakres pracy – określany przez dwa parametry: zakres temperatury – 5-35° C, wilgotność względna – 50-100%.

Pobór mocy – moc osuszaczy domowych zależy od wydajności oraz wielkości urządzenia i oscyluje pomiędzy 200 do nawet 850 W.

Wielkość pojemnika – od 0,5 do 2,5 l do 6-8 l.