Klimatyzator – nie tylko na lato

Nastające po sobie pory roku wyznaczane są przez wymianę urządzeń ułatwiających nam życie w pomieszczeniach mieszkalnych i przeznaczonych do pracy. Czy możemy ograniczyć ich ilość? Tak, czego przykładem są klimatyzatory. Chociaż to właśnie lato oznacza czas ich wytężonej pracy, nie znaczy, że z końcem upałów przestają nam służyć.

Klimatyzator – nie tylko na lato

Klimatyzator, wentylator czy klimatyzer – co wybrać?

Spośród urządzeń, których zadaniem jest zwiększenie komfortu przebywania w pomieszczeniach w sezonie letnim wyróżniamy klimatyzatory, wentylatory i klimatyzery. Chociaż z kwestii nazewnictwa są do siebie podobne, różnice działania pomiędzy nimi uniemożliwiają traktowania tych urządzeń zamiennie. Wentylatory powodują ruch powietrza i w zależności od mocy obsługują pomieszczenia o różnym metrażu. Łagodny powiew ze strony obracających się łopatek śmigła wentylatora jest popularny w naszych mieszkaniach i miejscach przeznaczonych do pracy z racji stosunkowo łatwego przenoszenia urządzenia i szerokiego zakresu działania w modelach oscylacyjnych pionowych i poziomych. Wśród wentylatorów rozróżniamy modele:

 • biurkowe,
 • stojące,
 • kolumnowe,
 • ścienne,
 • podłogowe.

W zależności od potrzeb, urządzenia tego typu wyposażone są w zróżnicowane tryby pracy: dzienny, o najsilniejszej mocy działania, oszczędny i nocny. Niektóre z modeli stojących wyposażono w połączenie funkcji nawiewu z rozpylaniem delikatnej mgiełki, czym przypominają klimatyzery, urządzenia ze zbiornikiem na wodę, który trzeba w miarę potrzeb uzupełniać. Jednak klimatyzery posiadają większe możliwości – nie tylko nawilżają powietrze, ale je również schładzają i oczyszczają. Najczęściej mają niewielką moc i ograniczoną zdolność do efektywnej obsługi większych pomieszczeń. To zadanie skutecznie wykonują klimatyzatory.
 

Porada specjalisty

Niektóre modele wentylatorów wyposażone zostały dodatkowo w funkcję ograniczonego czasu pracy (timer), a także możliwość sterowania za pomocą pilota, co ułatwia obsługę urządzenia w przestronnym pomieszczeniu. Ponieważ najczęściej wentylator pomaga w czasie upalnej pogody w miejscu pracy, ważne jest, aby wybrać urządzenie ciche, które nie będzie rozpraszać szumem obracających się z dużą prędkością łopatek.

Klimatyzator – nie tylko na lato

Klimatyzacja nie tylko w przestronnych biurowcach

O ile system klimatyzacji w przeszłości był instalowany w biurowcach, sklepach, hotelach i miejscach użyteczności publicznej, oferta producentów tych urządzeń powiększyła się o modele znajdujące zastosowanie w budynkach mieszkalnych. Zwiększająca się amplituda rocznych temperatur, czasowo utrzymujące się upały i coraz większa liczba ludzi, którzy pracują zdalnie w swoich własnych domach to czynniki, które sprzyjają zwiększaniu się popularności domowej klimatyzacji.

Za jej zastosowaniem przemawiają coraz większa sprawność urządzeń tego typu, a także wyposażanie ich w funkcje użyteczne nie tylko latem, ale również w czasie trwania pozostałych pór roku. Ważne też, że zwiększa się paleta propozycji poszczególnych producentów, a także wygląd urządzeń, co dotyczy modeli przenośnych i montowanych na stałe. W czasach nam współczesnych ich obecność – zwłaszcza klimatyzatorów typu split – stanowi dopełnienie nowoczesnego stylu aranżacyjnego, tak często goszczącego w mieszkalnych wnętrzach. Z kolei klimatyzatory przenośnie przypominają zwykłe grzejniki, a do ich wyglądu z biegiem lat zdążyliśmy się na tyle przyzwyczaić, że ich wyeksponowana obecność latem pozostaje niemal niezauważona.

Klimatyzatory typu split – dlaczego warto je zamontować?

Urządzenia tego typu charakteryzują się największą efektywnością działania, a także wyposażone są w możliwości niedostępne dla starszych modeli. Klimatyzacja kojarzy się z chłodnym powiewem od urządzenia w czasie panowania wysokich temperatur, tymczasem obecnie produkowane urządzenia pozostają w użyciu również zimą, ponieważ pomagają w znacznym stopniu dogrzać pomieszczenia. Warto skorzystać z tej funkcji w czasie, kiedy centralne ogrzewanie w budynku nie zostało jeszcze uruchomione lub zostało wyłączone, a aura panująca na zewnątrz przypomina zimową.

Klimatyzatory typu split przeznaczone dla budynków mieszkalnych z racji swoich gabarytów i dwuczęściowej budowy w ograniczonym zakresie sprawdzają się w mieszkaniach, za to na dobre zadomowiły się w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych. Łatwiej jest w nich usytuować odpowiednio jednostkę zewnętrzną, tak aby była osłonięta przed nasłonecznieniem, opadami deszczu i z dala od zalegającego zimą śniegu, co jest konieczne do bezawaryjnej pracy klimatyzatorów.

Przeczytaj także: Jaki nawilżacz powietrza wybrać – ceramiczny, plastikowy czy elektryczny?
 

Czy wiesz, że...

 • klimatyzatory typu split są urządzeniami cichymi, ponieważ jednostka generująca hałas umieszczona jest na ścianie zewnętrznej,
 • wyposażenie budynku jednorodzinnego w system klimatyzacji obsługującej większą ilość pomieszczeń, czyli tzw. multisplit, jest bardziej opłacalne niż montaż kilku pojedynczych urządzeń,
 • dodatkową zaletą systemu multisplit jest możliwość nawiewu chłodnego powietrza przez sufit za pomocą anemostatów i dostarczania go specjalnymi kanałami. Instalacja tego typu wymaga zaplanowania już w fazie projektowania domu, doboru urządzeń o właściwej mocy i perfekcyjnego wykonania przez ekipę specjalistów.
Klimatyzator – nie tylko na lato

Klimatyzatory przeznaczone do mieszkań

Powyżej opisane klimatyzatory typu split i multisplit przeznaczone są do budynków mieszkalnych, hoteli, restauracji, sklepów, bibliotek i innych miejsc użyteczności publicznej. Czy więc właściciele mieszkań w blokach są pozbawieni możliwości uzyskania chłodnego powiewu w upalne dni? Oferta producentów systemów klimatyzacji przeznaczona jest również do zaspokojenia ich potrzeb, ponieważ mają oni możliwość zastosowania następujących urządzeń:

 • splity wyposażone w funkcję chłodzenia i grzania przeznaczone do pomieszczeń o mniejszej kubaturze, na przykład 65 m2,
 • klimatyzatory przenośne, które wyglądem przypominają niewielkie grzejniki lub kolumny głośnikowe.

Drugi z wymienionych typ urządzeń zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ jest owocem rozwoju współczesnych technologii i dążenia do maksymalnego ograniczenia energii potrzebnej do efektywnej pracy. Klimatyzatory przenośne w większości modeli wyposażone zostały w 3 podstawowe funkcje:

 • chłodzenie,
 • osuszanie,
 • nawiew.

Poszczególne klimatyzatory dodatkowo mają zdolność do ogrzewania pomieszczeń, chłodzenia ze wspomaganiem wody, system cichej pracy na poziomie 47-50 dB i obsługują pomieszczenia o kubaturze do 110 m2.

Przeczytaj także: Klimatyzer a klimatyzator – czym różnią się te urządzenia?

Klimatyzator – nie tylko na lato

Klimatyzator split czy przenośny – który wybrać?

Urządzenia przenośne, chociaż mobilne, mają swoiste ograniczenie – ich usytuowanie w danym pomieszczeniu musi uwzględniać bliskość okna, które powinno w czasie pracy klimatyzatora pozostawać zamknięte, w przeciwnym razie nawiewane jest od jego strony ciepłe powietrze, co obniża efektywność pracy urządzenia i niekorzystnie wpływa na koszty energii potrzebnej do jego działania.
 

Porada specjalisty:

Sposobem na tę niekorzystną sytuację jest zastosowanie specjalnego uszczelnienia okna do klimatyzatorów przenośnych. Montowane jest ono w łatwy sposób (na rzep), umożliwia uchylenia okna w czasie pracy urządzenia przy jednoczesnym zablokowaniu nawiewu ciepłego powietrza. Tego typu kołnierz uszczelniający ma jeszcze jedną zaletę – uniemożliwia owadom wlatywanie do pomieszczenia.


Aby zwiększyć efektywność pracy klimatyzatora typu split, również konieczne jest zamknięcie okien, tak aby uniemożliwić przenikanie do wewnątrz nagrzanego powietrza. Jednak tym, co odróżnia jakość pracy urządzeń przenośnych i zamontowanych na stałe, jest możliwość skutecznego oczyszczania powietrza przez klimatyzatory split. Dzięki użyciu specjalnych filtrów, chłodny (latem) nawiew jest jednocześnie wytchnieniem dla osób ze skłonnościami do alergii, ponieważ – w zależności od typu zastosowanej bariery ochronnej – powietrze pozbawione jest nie tylko kurzu, ale i mniejszych cząstek niekorzystnie wpływających na samopoczucie alergików. Urządzenia chłodząco-ogrzewające wzbogacone być mogą następującymi typami filtrów blokującymi przenikanie do wewnątrz pomieszczeń zanieczyszczeń i drobnoustrojów:

 • filtr typu HEPA,
 • filtr antybakteryjny,
 • filtr wzbogacający powietrze o jony ujemne,
 • aktywator witaminy C,
 • filtr zawierający aktywny węgiel, odświeżający powietrze.

Data publikacji: 26.06.2017