Jak jeszcze możemy obniżyć wilgoć w pomieszczeniach?

Nadmierny poziom wilgotności to problem, który dotyka wiele domów. Przyczyn jej powstawania może być wiele, a jej wysoki poziom ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Istnieją jednak sposoby na obniżenie wilgotności w pomieszczeniach oraz walki z nią.

Zmiany, które muszą zapanować

Wykonywanie zwykłych, codziennych czynności takich jak gotowanie, pranie czy kąpanie się znacznie wpływa na poziom wilgotności w naszym domu. Przeciętna 3-osobowa rodzina wytwarza średnio około 12 litrów pary wodnej. Możemy jednak produkować jej znacznie mniej, zmieniając swoje codzienne nawyki. Wystarczy, że na przykład podczas gotowania będziemy przykrywać garnki, a nasza kąpiel nie będzie trwać godzinami. To naprawdę proste i niewymagające dużego wysiłku zmiany, które znacznie poprawią jakość powietrza w naszym domu. Jak jeszcze możemy zapanować nad wilgotnością w swoim domu? Dowiemy się czytając ten artykuł.

Jak jeszcze możemy obniżyć wilgoć w pomieszczeniach?

Wietrzenie domu

Niezależnie od panującej pory roku, nasz dom wymaga regularnego wietrzenia. Okna pozostawione otwarte na kilka godzin zminimalizują ryzyko nadmiernego gromadzenia wilgoci – jest to szczególnie ważne, kiedy w pokoju pozostawiamy do wyschnięcia pranie lub gotujemy w kuchni. Dodatkowo w punktach szczególnie narażonych na wilgoć warto zamontować wentylatory.

Zobacz też: Montaż wentylatora w łazience – krok po kroku

Czy wiesz, że…?

Rośliny w naszym domu także przyczyniają się do powstawania wilgotności, ponieważ uwalniają parę wodną. Dlatego warto ustawiać wazony z kwiatami w miejscu obok okna lub otworu wentylacyjnego. Ponadto możemy kupować rośliny, które nie wymagają częstego podlewania.

Przydatne pochłaniacze wilgoci

Aby móc skutecznie walczyć z nadmierną wilgotnością w domu, warto także zakupić pochłaniacze wilgoci. Są one wygodne w użyciu, całkowicie bezpieczne i łatwe do przenoszenia. Ponadto dzięki urządzeniu pozbędziemy się nieprzyjemnych zapachów z domu, skutecznie odświeżając wybrane pomieszczenia. Pochłaniacz umożliwi utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w naszym domu.

Dowiedz się: Czym jest czerpnia powietrzna?
https://www.castorama.pl/czym-jest-czerpnia-powietrzna-ins-66402.html

Jak jeszcze możemy obniżyć wilgoć w pomieszczeniach?

Zbawienna klimatyzacja

Jak zadbać o czyste powietrze w domu? Warto zainwestować w klimatyzację, szczególnie kiedy wilgoć od dawna gromadzi się w naszym lokum i naturalne wietrzenie niestety nie pomaga w walce z nią. Gorące lub zimne powietrze, jakie wytwarza urządzenie doskonale osusza powietrze w domu, co znacznie przyczynia się do obniżenia poziomu uporczywej wilgotności.

Instalacja czujników wilgotności

Dzięki innowacyjnym technologiom, które pomagają nam w codziennym życiu możemy stworzyć inteligentny dom. Istnieją urządzenia, dzięki którym na czas zapobiegniemy nadmiernej wilgoci. Jak to zrobić? Wystarczy, że zainstalujemy w swoim lokum specjalne czujniki. Za ich pomocą będziemy mogli dokładnie kontrolować poziom zmieniającej się temperatury i wilgoci. Dodatkowo ich funkcje umożliwiają zintegrowanie ich z systemem klimatyzacji oraz osuszaczem powietrza.

Wilgoć jest bardzo niebezpieczna zarówno dla naszego domu jak i dla zdrowia. Jej nadmierna ilość w pomieszczeniach przyczynia się do powstawania pleśni i grzybów, które są szkodliwe. Dlatego warto w naszym lokum zamontować specjalną wentylacje i przestrzegać kilku zasad by obniżyć poziom wilgotności.