Produkty

Dlaczego warto wybrać okna skandynawskie

Dlaczego warto wybrać okna skandynawskie

Spośród systemów okiennych, jakie proponują ich producenci, szczególnie przyjazny w użytkowaniu jest system skandynawski. Dzięki jego zastosowaniu oszczędzamy miejsce, a otwarcie okiennic nie jest związane z koniecznością przestawienia doniczek z kwiatami – pozostają one nieruchome, ponieważ okno otwiera się na zewnątrz.

Okna skandynawskie wpisują się w rozświetlony, wypełniony bielą i naturalnymi materiałami styl skandynawski. Okna nie zasłonięte firankami czy zasłonami nie ograniczają światła naturalnego, przez co jasna kolorystyka materiałów wykończeniowych i mebli jest dodatkowo uwypuklona. Jeśli styl skandynawski, to drewnoOkna skandynawskieokna nie są tu wyjątkiem. Wykonane są najczęściej z tarcicy sosnowej lub meranti i wybarwione na biało lub brązowo. Producenci oferują również możliwość wykonania tego typu okien z dodatkiem aluminium.

Jeśli nawet wygląd okien skandynawskich przypomina standardowe wyposażenie okienne, różnica ujawni się w chwili ich otwarcia. Najpopularniejszy w naszym kraju sposób otwierania okien polega na przyciągnięciu do siebie jednej lub dwu okiennic. Tu – przeciwnie, okno uchyla się na zewnątrz, co daje nam możliwość zaoszczędzenia cennej przestrzeni, którą zwykle zajmują otwarte okiennice. Tym sposobem wszystko to, co gromadzimy na parapecie – czy będą to rośliny w kolorowych doniczkach, czy roczniki ulubionych czasopism, może pozostać na swoim miejscu. Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwiej zadbamy również o nieskazitelną czystość szklanych tafli – okna skandynawskie, w zależności od typu, wyposażone są nie tylko w zawiasy, ale też zwrotnice i prowadnice, można je obracać nawet o 180ᵒ i zewnętrzną część okna umyć nie wychylając się niebezpiecznie poza obręb budynku, stojąc pewnie na posadzce w pobliżu parapetu.

W zależności od sposobu otwarcia okien skandynawskich, rozróżniamy:

- obracane w pionie (Side Swing 90ᵒ i 180ᵒ),
- obracane w poziomie (Top Swing 90ᵒ i 180ᵒ),
- wychylne (Top Hung),
- rozwierne (Side Hung),
- uchylane na zewnątrz (klapowe).

Okno skandynawskieCiekawą cechą okien skandynawskich jest ich szczelność. Z tej racji, że uszczelnienia umieszczone są na ościeży, im mocniejsze podmuchy wiatru panują na zewnątrz, tym bardziej dociskana jest rama do uszczelki, a tym samym okno jest lepiej uszczelnione. W standardowym wyposażeniu okna znajduje się również ogranicznik otwarcia unieruchamiający ramę w określonej pozycji i blokada, dzięki której można uniemożliwić otwarcie okna, co szczególnie ważne jest w domu, w którym mieszkają małe dzieci. W zależności od naszych potrzeb, zamówić możemy również obramowania wypełnione szkłem antywłamaniowym, dźwiękochłonnym, laminowanym, ornamentowym, barwionym i samoczyszczącym.

Drewno użyte jako materiał ramy jest z początku zabezpieczane przed czynnikami zewnętrznymi, które mogą zmienić jego wytrzymałość. Po zaimpregnowaniu jest malowane, a w celu zachowania oryginalnej barwy i widocznego usłojenia stosuje się do tego celu najczęściej transparentne farby wodorozcieńczalne. Jeśli do naszego wnętrza potrzebny jest inny kolor, wybrać go możemy samodzielnie posługując się paletą barw stosowaną przez producenta.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Lukarna czy okno dachowe – co lepiej doświetli poddasze?

Lukarna czy okno dachowe – co lepiej doświetli poddasze?
Oświetlenie poddasza to jedna z kluczowych spraw podczas jego budowy lub adaptacji. Musimy zadbać o wystarczającą ilość światła, ale także zapewnić so...
Czytaj więcej

Nadstawki do okien dachowych – co to takiego?

Nadstawki do okien dachowych – co to takiego?
To niewielkich rozmiarów nieotwieralne okna, których funkcjonalność i estetyka są nieocenione. Nadstawki – bo o nich mowa – mogą stać się ...
Czytaj więcej

Okna na poddaszu - rodzaje, minusy oraz plusy poszczególnych rozwiązań

Okna na poddaszu - rodzaje, minusy oraz plusy poszczególnych rozwiązań
Kiedy z prostokątnych domów, z płaskimi dachami, zaczęły wyróżniać się bardziej nowoczesne – ze spadzistym dachem, szybko zaczęto zagospodarowyw...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Dlaczego warto wybrać okna skandynawskie