Jak odnowić stare okna drewniane?

Wielu z nas docenia walor estetyczny drewnianych okien. Te jednak, podobnie jak większość naturalnych elementów, po czasie niszczeją. Na ich powierzchni pojawiają się przetarcia czy spękania, które powodują, że należy podjąć się ich renowacji. Jak więc tego dokonać?

Jak odnowić stare okna drewniane?

Przeczytaj także: Jak ocieplić glify okienne?

Przygotowanie

Zanim przystąpimy do właściwej renowacji, powinniśmy dokładnie umyć każdy element okna. Najważniejsza jest w tym przypadku rama, którą należy oczyścić z wszelkiego brudu, nawet w trudno dostępnych miejscach. Dla ułatwienia możemy pozbyć się starego silikonu, ostrożnie wycinając go nożem, aby nie porysować szyb oraz okuć, które usuniemy za pomocą śrubokręta lub wkrętarki akumulatorowej. Jeśli na okuciach znajduje się smar, należy go wyeliminować za pomocą uniwersalnego rozpuszczalnika. Po umyciu zabezpieczamy szyby za pomocą taśmy malarskiej i papieru lub kawałka kartonu. Taśmą zaklejamy też parapet zewnętrzny i wewnętrzny.

Szlifowanie

Odpowiednio przygotowane ramy okienne, należy zeszlifować w celu pozbycia się uszkodzeń starej farby. W przypadku niewielkich zarysowań konieczne jest jedynie zmatowienie lakieru, do którego wystarczający będzie papier ścierny o gramaturze 180-200. Jeśli wady drewna są znacznie bardziej zaawansowane, niezbędne będzie zeszlifowanie  powierzchni papierem ściernym o gradacji 80-120. Podczas usuwania starej powłoki należy zwrócić szczególną uwagę na złącza i spoiwa. Wykonując to zadanie, szczególnie przy użyciu szlifierki mimośrodowej (możemy używać też specjalnej gąbki ściernej), pamiętajmy o tym, aby nie dociskać jej zbyt mocno do ramy. Jeśli podczas szlifowania powstały nierówności, należy je wypełnić masą szpachlową, a całość dokładnie oczyścić z pyłu za pomocą zmiotki lub pędzla.

Malowanie

Tutaj niezwykle istotny jest wybór odpowiedniej farby lub lakieru. Powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, że okno będzie narażone na działanie warunków atmosferycznych i z tego względu należy stosować wyłącznie środki przeznaczone do malowania zewnętrznego. Do nanoszenia farby na ramę możemy wykorzystać dostosowany do niej wymiarowo wałek, pędzlem malując zaś wszelkie trudno dostępne miejsca. Pamiętajmy o tym, aby nabierać zawsze niewielką ilość farby i aplikować ją długimi pociągnięciami, przechodząc z góry na dół. Aby zapobiec wnikaniu wody pomiędzy szkło a kit, powinniśmy stworzyć warstwę ochronną, pokrywając farbą około 1 mm szkła. Farbę lub lakier nanosimy na każdy z elementów okna około 2-3 razy.

Zobacz też: Jakie są rodzaje okien? Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze

Jak odnowić stare okna drewniane?

Zakończenie

Ostatnim etapem renowacji jest zamocowanie wszystkich okuć oraz umycie okien. Kiedy farba wyschnie, usuwamy z wszystkich elementów taśmę malarską, czyszcząc szybę i ewentualnie także parapety. Jeśli na oknie powstały odpryski, usuwamy je przy użyciu rozpuszczalnika. Nie zapominajmy także o uzupełnieniu szczelin nową warstwą silikonu oraz nasmarowaniu uszczelki wazeliną, co jest szczególnie ważne przed zimą.