Produkty

Sposoby otwierania okien dachowych

Sposoby otwierania okien dachowych

Podczas wyboru okien dachowych najlepiej zdecydować się na zakup takich, które nie tylko skutecznie doświetlą przestrzeń, ale będą także wygodne w  otwieraniu i zamykaniu. Istnieje dużo sposobów otwierania okien – warto je poznać, tak aby wybrać najbardziej optymalne dla nas rozwiązanie.

otwieranie okna dachowegoNajprostsze typy

Najmniej skomplikowanym typem okien dachowych są proste okna rozwieralne. Mogą one mieć skrzydła prawe lub lewe. Otwierają się na zawiasach montowanych w którejś z bocznych krawędzi ramy okiennej. Często w taki typ otwarcia są wyposażone wyłazy dachowe, które powinny dodatkowo mieć blokadę uniemożliwiającą przypadkowe ich zamknięcie.

Na dachu mogą być także montowane okna nieotwierane. Ich zadanie polegać będzie jedynie na doświetlaniu przestrzeni, a żeby je umyć, zwykle łączy się je z otwieranym typem okien.

Dachowe okna obrotowe

Okna obrotowe są jednymi z najbardziej popularnych okien dachowych. Ich oś obrotu umieszczona jest w środku wysokości okiennego skrzydła. Najlepiej jest tak montować okna, żeby oś obrotu znajdowała się na wysokości głowy człowieka. Otwieranie może być dolne lub górne, tzn. odbywać się za pomocą klamek czy uchwytów umieszczonych na dole lub na górze skrzydła okiennego. Warto zadbać, żeby górny przyrząd służący otwieraniu i zamykaniu nie znajdował się wyżej niż 1,8-2 m od podłoża, tak aby zbyt duża wysokość nie stanowiła utrudnienia w operowaniu nim.

Okna otwierane uchylne

Okna dachowe uchylne posiadają oś obrotu w górnej krawędzi ramy. Klamki i uchwyty zwykle umieszczane są tu w dolnej części skrzydła okiennego. Dzięki zamontowaniu po bokach siłowników lub sprężyn, okno nie będzie się samodzielnie zamykało. Warto mocować takie okna mniej więcej na wysokości głowy stojącego człowieka. Mycie okien uchylnych od zewnątrz może być utrudnione, dlatego warto umieszczać kilka okien obok siebie, żeby wychylając się przez jedno z nich – można było wyczyścić pozostałe.

Okna wysokoosiowe, otwierane obrotowo

Oś obrotu okien dachowych wysokoosiowych znajduje się na wysokości około 2/3 wysokości skrzydła okiennego. Dodatkowo, za pomocą siłowników okno takie może być otwierane ponad połać dachu. Klamki umieszczane są w dolnej części skrzydła. W ich wypadku mamy łatwy dostęp do mycia zewnętrznych połaci okien.

Okna z podwójnym systemem otwierania

Specjalne okna dachowe uchylno-obrotowe posiadają więcej możliwości otwierania, ale mają bardziej złożoną konstrukcję. Wiąże się to z ich wyższą ceną. Istnieje w nich możliwość otwierania uchylnego od dołu za pomocą klamki umieszczonej w dolnej części skrzydła. Dodatkowo, po uwolnieniu blokady (w górnej części skrzydła) zwalniającej górne zawiasy, możemy takie okno otwierać w sposób obrotowy. W nowocześniejszych i droższych modelach tego typu okien zmianę sposobu otwierania okna uzyskujemy poprzez odpowiednie obrócenie klamki do określonego położenia.

Okna poza zasięgiemwyłaz dachowy

Jeśli wystąpi taka konieczność, umieszcza się czasem okna dachowe w miejscach niedostępnych, wysoko, poza zasięgiem domowników. Wówczas warto zastosować okna otwierane nowocześnie – za pomocą sterowania elektronicznym pilotem. Zdalne otwieranie okien dachowych (np. dzięki wykorzystaniu fal radiowych) można także zastosować dla zapewnienia domownikom większej wygody.

Data publikacji: 24.09.2015
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Lukarna czy okno dachowe – co lepiej doświetli poddasze?

Lukarna czy okno dachowe – co lepiej doświetli poddasze?
Oświetlenie poddasza to jedna z kluczowych spraw podczas jego budowy lub adaptacji. Musimy zadbać o wystarczającą ilość światła, ale także zapewnić so...
Czytaj więcej

Zasady montażu wyłazu dachowego

Zasady montażu wyłazu dachowego
Do czego służy wyłaz dachowy? Otóż umożliwia on swobodne wyjście na dach, sprawiając, że bez problemu możemy się dostać do kominka, anteny, rynny. Wył...
Czytaj więcej

Jak transportować duże okna?

Jak transportować duże okna?
Przewóz okien wymaga od nas dokładnego zabezpieczenia transportowanych elementów w taki sposób, aby całość mogła zostać dostarczona na miejsce w niena...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Sposoby otwierania okien dachowych