Produkty

Regulacja okien za pomocą okuć

Regulacja okien za pomocą okuć

O ile błędy w wykonaniu danego produktu czy też nieprawidłowości związane z montażem ciężko zniwelować za pomocą regulacji okna, o tyle z drobnymi problemami możemy sobie z łatwością poradzić. Wszystko dzięki możliwości regulacji okuć, które są jednym z elementów konstrukcyjnych okna.

regulacja oknaProblemy z otwieraniem

Powinniśmy pamiętać o tym, że okna należy regulować tylko wtedy, kiedy zauważalne jest ich nieprawidłowe funkcjonowanie oraz wtedy, gdy należy zwiększyć lub zmniejszyć ich docisk ze względu na porę roku. Problemy z otwieraniem okna pojawiają się zazwyczaj w pierwszym roku użytkowania, kiedy to większość dostępnych na rynku skrzydeł ma tendencje do opadania. Obracanie klamki nie przychodzi nam wówczas z lekkością, a otwieranie i zamykanie okna jest wyraźnie trudniejsze. To właśnie wtedy możemy zdecydować się prostą regulację za pomocą okuć, do której niezbędne będą nam klucze imbusowe: 4- oraz 2,5 milimetrowy.

Okucia dolne

Regulację każdego okna rozpoczynamy od okuć znajdujących się w dolnej części. Aby tego dokonać, lekko otwieramy skrzydło i zdejmujemy osłonkę z dolnego zawiasu. 4 milimetrowym kluczem imbusowym dokręcamy śrubę regulacyjną, znajdującą się w górnej części dolnego zawiasu, dzięki czemu skrzydło zostaje podniesione do góry. Aby dobrać odpowiedni poziom dokręcenia, sprawdzamy w trakcie, czy okno wygodnie się otwiera. Następnie otwieramy je na oścież, po czym dokręcamy widoczną po tamtej stronie zawiasu śrubę regulacyjną. Zabieg ten powoduje, że skrzydło przesuwa się w stronę klamki. Po tym zamykamy okno i ponownie powracamy do dolnego zawiasu, tym razem dokręcając w nim dolną śrubę, która odpowiada za docisk okna do ościeżnicy – tutaj posługujemy się kluczem 2,5 milimetrowym.

Okucia górneregulacja okna za pomocą okuć

Aby dokonać regulacji w górnym zawiasie, ponownie otwieramy okno na oścież i ponownie posługujemy się 4 milimetrowym imbusem. W górnej części dokręcamy śrubę po to, aby wyregulować położenie skrzydła po przekątnej. Dzięki temu przeciwległy bok podniesie się, a położenie dolnego narożnika pozostanie w niezmienione.

Okucia skrzydłowe

Okucia, które są usytuowane na boku ramy okiennej odpowiadają za szczelność okna. Z tego względu należy wyregulować poprawnie każde z nich. Znajdujące się na zawiasach wewnętrznych rolki mimośrodowe należy przykręcić tak, by optymalnie zwiększyć docisk skrzydła do ościeżnicy. Stosunkowo delikatne dokręcenie jest tutaj istotne dla swobodnego poruszania się okna. Regulując te okucia, należy zwiększyć szczelność na okres zimy i poluzować go na lato dla lepszej wymiany powietrza wewnątrz mieszkania.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Rodzaje klamek do okien – jaki mamy wybór?

Rodzaje klamek do okien – jaki mamy wybór?
Standardowe klamki do okien, czyli te które są dołączone do zakupionego skrzydła, są zazwyczaj dopasowane do jakości całej konstrukcji. Zdarza s...
Czytaj więcej

Klamki do okien – na co zwrócić uwagę

Klamki do okien – na co zwrócić uwagę
Cena klamki okiennej waha się między paroma, a kilkudziesięcioma złotymi. Jej trwałość i wygląd zależą od kilku czynników, którym powinniśmy przyj...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo – jak wyregulować okno PCV

Instrukcja wideo – jak wyregulować okno PCV
Nieszczelne okno PCV, to okno niefunkcjonalne. Szczególnie zimą możemy poznać skutki jego nieprawidłowej regulacji. Skrzydło o nieodpowiednim docisku ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Regulacja okien za pomocą okuć