Regulacja okien za pomocą okuć

O ile błędy w wykonaniu danego produktu czy też nieprawidłowości związane z montażem ciężko zniwelować za pomocą regulacji okna, o tyle z drobnymi problemami możemy sobie z łatwością poradzić. Wszystko dzięki możliwości regulacji okuć, które są jednym z elementów konstrukcyjnych okna.

okno

Problemy z otwieraniem

Powinniśmy pamiętać o tym, że okna należy regulować tylko wtedy, kiedy zauważalne jest ich nieprawidłowe funkcjonowanie oraz wtedy, gdy należy zwiększyć lub zmniejszyć ich docisk ze względu na porę roku. Problemy z otwieraniem okna pojawiają się zazwyczaj w pierwszym roku użytkowania, kiedy to większość dostępnych na rynku skrzydeł ma tendencje do opadania. Obracanie klamki nie przychodzi nam wówczas z lekkością, a otwieranie i zamykanie okna jest wyraźnie trudniejsze. To właśnie wtedy możemy zdecydować się prostą regulację za pomocą okuć, do której niezbędne będą nam klucze imbusowe: 4- oraz 2,5 milimetrowy.

Okucia dolne

Regulację każdego okna rozpoczynamy od okuć znajdujących się w dolnej części. Aby tego dokonać, lekko otwieramy skrzydło i zdejmujemy osłonkę z dolnego zawiasu. 4 milimetrowym kluczem imbusowym dokręcamy śrubę regulacyjną, znajdującą się w górnej części dolnego zawiasu, dzięki czemu skrzydło zostaje podniesione do góry. Aby dobrać odpowiedni poziom dokręcenia, sprawdzamy w trakcie, czy okno wygodnie się otwiera. Następnie otwieramy je na oścież, po czym dokręcamy widoczną po tamtej stronie zawiasu śrubę regulacyjną. Zabieg ten powoduje, że skrzydło przesuwa się w stronę klamki. Po tym zamykamy okno i ponownie powracamy do dolnego zawiasu, tym razem dokręcając w nim dolną śrubę, która odpowiada za docisk okna do ościeżnicy – tutaj posługujemy się kluczem 2,5 milimetrowym.

okno

Okucia górne

Aby dokonać regulacji w górnym zawiasie, ponownie otwieramy okno na oścież i ponownie posługujemy się 4 milimetrowym imbusem. W górnej części dokręcamy śrubę po to, aby wyregulować położenie skrzydła po przekątnej. Dzięki temu przeciwległy bok podniesie się, a położenie dolnego narożnika pozostanie w niezmienione.

Okucia skrzydłowe

Okucia, które są usytuowane na boku ramy okiennej odpowiadają za szczelność okna. Z tego względu należy wyregulować poprawnie każde z nich. Znajdujące się na zawiasach wewnętrznych rolki mimośrodowe należy przykręcić tak, by optymalnie zwiększyć docisk skrzydła do ościeżnicy. Stosunkowo delikatne dokręcenie jest tutaj istotne dla swobodnego poruszania się okna. Regulując te okucia, należy zwiększyć szczelność na okres zimy i poluzować go na lato dla lepszej wymiany powietrza wewnątrz mieszkania.