LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Lustro ze starego okna – zrób to sam

Lubisz majsterkować? Zdarza Ci się upolować stary mebel na pchlim targu i nadać mu nowy blask? Dziś pokażemy Ci, jak wykonać lustro ze starego okna. Zobacz, jak w kilku krokach dać starej ramie okiennej nowe życie.

Lustro ze starego okna – nowe życie starego

Kto powiedział, że stare przedmioty spisane są na straty i wieczną niepamięć? Rzeczy z duszą i historią nadadzą Twojemu mieszkaniu niepowtarzalnego charakteru, podkreślą Twoją artystyczną duszę i sprawią, że Twoi goście będą podziwiać Twoje cztery kąty.

Lustro z ramy okiennej pretekst do tego, by przejrzeć się w historii. To sposób na niepowtarzalny przedmiot, którego próżno szukać na półkach sklepowych. Adaptacja starej ramy okiennej do nowej funkcji lustra nie jest skomplikowana i udowodnimy Ci to w tym artykule. Zobacz jak w kilku krokach zrobiliśmy lustro z okna. Rama do lustra – DIY czas zacząć.

Lustro-ze-starego-okna

Lustro w ramie okiennej. Co będzie Ci potrzebne?

  • Rama okienna – bez trudu znajdziesz ją w sieci na jednym z serwisów aukcyjnych. Nasza rama pochodzi ze starej, mazurskiej chaty i liczy sobie przeszło 100 lat.
  • Tafla lustra o odpowiednich wymiarach (zamówisz ją w każdym zakładzie szklarskim).
  • Papier ścierny o grubości 100-120 do zeszlifowania starej powłoki lakieru/farby i przygotowania pod naniesienie nowej warstwy malarskiej, oleju lub lakieru (w zależności na co się zdecydujesz).
  • Szpachla do drewna do uzupełnienia ubytków w strukturze drewna.
  • Szpachelka do załatania ubytków w drewnie.
  • Olej do impregnacji drewna – my użyliśmy oleju, Ty możesz jednak wybrać lakier lub farbę przeznaczoną do malowania drewna.
  • Pędzel do drewna.
  • Miękka, bawełniana szmatka.
  • Silikon do wklejenia lustra w ramę

Rama do lustra DIY – tutorial krok po kroku

Zgromadziłeś wszystkie niezbędne narzędzia i materiały? Zatem możesz przystąpić do pracy. Już za parę chwil Twoje lustro z ramy okiennej będzie gotowe. Do dzieła!

Krok 1 – oczyszczanie ramy okiennej

lustro-okno

Oczyść papierem ściernym ramę z pozostałości starego lakieru oraz innych nieczystości. Wykonuj ruchy wzdłuż słojów drewna, wówczas w jego strukturze nie powstaną zadry i jego powierzchnia będzie gładka.

Krok 2 – usuwanie pyłu

Zanim nałożysz warstwę oleju, usuń pył i zeszlifowane resztki lakieru. Możesz zrobić to za pomocą czystego, suchego pędzla.

Krok 3 – Uzupełnianie ubytków

lustro-z-ramy-okiennej

Jeśli Twoja rama ma ubytki w swojej strukturze i chciałbyś temu zaradzić, jest na to prosty sposób. Wystarczy szpachla do drewna w kolorze zbliżonym do Twojej ramy i zwykła szpachelka.

rama-z-lustra-diy

Na szpachelkę nałóż odpowiednią ilość masy i uzupełnij ubytek. Upewnij się czy masa szczelnie wypełnia powstałą lukę i wygładź powierzchnię metalową szpachelką. Poczekaj aż masa stwardnieje – kieruj się zaleceniami producenta.

Krok 4 – czas na olejowanie

Olej nakładaj równomiernie pędzlem na suchą, odpyloną powierzchnię. Po mniej więcej 15 minutach zbierz nadmiar oleju miękką, bawełnianą szmatką. Przecieraj wzdłuż słojów drewna. Poczekaj 2 godziny (do momentu, aż olej nie będzie wyczuwalny pod palcami). Powtórz czynność jeszcze raz.

Krok 5 – mocowanie lustra

Gotową taflę wraz z płytą przymocuj do ramy okiennej na zwykłym silikonie. Możesz użyć np. Silikonu uniwersalnego Soudal. Nakładaj go niewielkimi porcjami tak, aby jego nadmiar nie wypłynął poza ramę. Czas schnięcia to zaledwie ok. 10 minut. Po tym czasie Twoje lustro z okna będzie gotowe.

rama-do-lustra-diy

Krok 6 (opcjonalnie) – ozdabianie złotą farbą

Jeśli chciałbyś dodatkowo udekorować swoją ramę, możesz sięgnąć po złotą farbę w sprayu. Ciekawie będą wyglądały złote przecierki. Taki efekt osiągniesz, jeśli po nałożeniu farby odczekasz chwilę i rozetrzesz powłokę gąbeczką lub bawełnianą szmatką.

Przed użyciem złotej farby w sprayu, mocno nią potrząsaj przez kilka sekund. To ważne, aby farba była dobrze zmieszana. Z odległości około 30 cm spryskaj wybrany przez siebie fragment ramy okiennej. Odczekaj chwilę i zanim farba zastygnie zdecydowanymi ruchami, poprzecieraj pomalowaną powierzchnię. Rozcieraj farbę zgodnie z rysunkiem słojów. W tym kroku możesz poszaleć i wykonać dekorację wedle swojego upodobania. Twoje lustro w ramie okiennej dzięki temu etapowi ma szansę stać się jedyne w swoim rodzaju.

lustro-z-okna

Rama do lustra DIY to prosty sposób na oryginalny przedmiot do Twojego mieszkania. Wykonane samodzielnie lustro ze starego okna, możesz powiesić na przykład w łazience. Dobrze będzie wyglądać również w przedpokoju, gdzie zachwyci wszystkich odwiedzających Cię gości.

Data publikacji: 09.04.2019