Na jakim etapie budowy montujemy rolety zewnętrzne

We współczesnym budownictwie domów jednorodzinnych oraz zabudowy mieszkalnej, coraz częściej decydujemy się na montaż rolet zewnętrznych. Za takim rozwiązaniem przemawia przede wszystkim bezpieczeństwo domowników, jak również wygoda. Rolety zewnętrzne zapewniają bowiem całkowite zaciemnienie danego wnętrza, a dzięki swojej konstrukcji utrudniają również dostęp do okien podczas naszej nieobecności. A czy wiadomo, na jakim etapie budowy najlepiej zamontować rolety zewnętrzne?

rolety zewnętrzne

Montaż rolet zewnętrznych jest wyznaczony przez wiele czynników. Wybór odpowiedniego czasu/etapu budowy jest bardzo istotny nie tylko ze względów funkcjonalnych, ale również dla prawidłowego wykończenia prac budowlanych.

Rolety zamontowane zbyt wcześnie utrudnią prawidłowe wykończenie elewacji. Rolety dopasowane do okien po malowaniu ścian zewnętrznych spowodują konieczność poniesienia dużo większych nakładów finansowych na prace wykończeniowe.

okno PCV

Kiedy zatem najlepiej zamontować rolety zewnętrzne?

1. Montaż przed wykonaniem ostatecznych prac z elewacją. O takim przebiegu montażu rolety, przemawiają przede wszystkim względy estetyczne. Prace wykonane na tym etapie umożliwią wybór takiej skrzynki roletowej, która nie będzie w ogóle widoczna. Tym samym, nie będziemy musieli ingerować zbyt mocno w elewację budynku. Montaż na tym etapie to także oszczędność w zakresie kosztów poniesionych na malowanie elewacji.

2. Jeśli nasze rolety zewnętrzne mają pozostać schowane w nadprożu, ich montaż zaleca się już na etapie stawiania ścian. Kasety, do których zwijany jest pancerz rolety, mocuje się w przekroju ściany i w ten sposób łączy z nadprożem. W finalnym projekcie kaseta jest ukryta w ścianie budynku. Takie wykończenie bardzo często dotyczy współczesnego budownictwa mieszkalnego.

3. W przypadku, gdy kaseta będzie mocowana na wysokości nadproża i nieco wystawać na zewnątrz, powinno się ją montować przed ociepleniem budynku. Roleta zewnętrzna nie utrzyma bowiem warstwy ocieplenia, która w porównaniu do samej rolety jest dość lekka i może łatwo ulec zniszczeniu.

Rolety zewnętrzne najlepiej montować wraz z oknami. Wówczas zyskujemy kompleksowe rozwiązanie, które minimalizuje poniesione koszty remontowo-wykończeniowe. Jeśli montażu dokonuje jedna firma, zyskujemy również gwarancję pełnej obsługi w razie uszkodzenia rolety lub okna.

 

Data publikacji: 29.09.2016