Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak ocieplić stare okno?

Okna po kilkunastu latach użytkowania stają się coraz mniej energooszczędne i może przez nie uciekać do 25% ciepła. Nie zawsze konieczne jest jednak usunięcie starego skrzydła oraz ciepły montaż okien. By poprawić komfort grzewczy budynku, warto zadbać o ich ocieplenie. Możemy postawić w tym przypadku chociażby na wymianę pakietu szybowego, wymianę uszczelek, regulację okuć, uszczelnienie tynku czy wykonanie węgarka. Oto co warto wiedzieć o tych czynnościach.

Wymiana pakietu szybowego

To rzecz jasna najdroższy i w wielu przypadkach najtrudniejszy w realizacji sposób na ocieplenie starego okna. Jest jednak przy tym także bardzo skuteczny. Wymiana pakietu szybowego na taki, który posiada lepszy, tj. niższy współczynnik przenikania ciepła, pozwoli nam w największym stopniu zwiększyć termoizolacyjność okien.

Okno PVC rozwierno - uchylne 565 x 835 mm lewe
Okno PVC rozwierno — uchylne 565 × 835 mm lewe

Porada eksperta:

Wymiana pakietu szybowego przyniesie wyjątkowo odczuwalny efekt tuż po zamontowaniu. Należy jednak pamiętać o tym, że na ten efekt największy wpływ będzie miało właściwie osadzenie nowych szyb. Jest to zadanie, które warto powierzyć wyspecjalizowanej ekipie fachowców, ponieważ próba wykonania go we własnym zakresie może zakończyć się dużym rozczarowaniem.

Uszczelka Tesa profil D brązowa
Uszczelka Tesa profil D brązowa

Wymiana uszczelek

Nie zawsze wymiana całego pakietu szybowego to konieczność. Stare okno możemy ocieplić, stosując dużo prostsze i przede wszystkim tańsze zabiegi. Takim rozwiązaniem jest z pewnością właśnie wymiana uszczelek. Dzięki temu, że na rynku dostępne są specjalne uszczelki samoprzylepne, ich montaż jest wyjątkowo łatwy i nie potrzebujemy do niego specjalistycznych narzędzi – wystarczy nóż, który posłuży nam do docięcia uszczelki na odpowiedni wymiar, oraz dowolny przedmiot, za pomocą którego dociśniemy element. Tego rodzaju uszczelki do okien mogą być wykonane z pianki poliuretanowej lub gumy.

Aby można było mówić o prawidłowej wymianie uszczelek, konieczne jest dokładne usunięcie starych elementów i przygotowanie miejsc, w których mają się znaleźć nowe. Mowa tutaj przede wszystkim o ich oczyszczeniu i wygładzeniu, a także – jeśli to konieczne – pomalowaniu. Sam proces mocowania nowej uszczelki jest wyjątkowo prosty. Wystarczy w tym celu dobrać uszczelkę o profilu pasującym do naszej ramy okiennej oraz o grubości, która pozwoli pokryć całą szczelinę. Uszczelkę docinamy do odpowiednich wymiarów, a następnie ściągamy z poszczególnych fragmentów taśmę ochronną – na początku warto to zrobić jedynie na samej końcówce. Zaczynając od zewnętrznej krawędzi okna, dociskamy uszczelkę wzdłuż wyznaczonej linii, dbając jednocześnie o to, by nie rozciągać nadmiernie kolejnych fragmentów.

Uszczelka silikonowa Tesa 6 m 9 x 7 mm bezbarwna
Uszczelka silikonowa Tesa 6 m 9 x 7 mm bezbarwna

Porada eksperta:

Jeśli wymiana samych uszczelek nie gwarantuje nam poprawy właściwości cieplnych okna, powinniśmy zdecydować się również na zastosowanie przezroczystego silikonu do uszczelniania szyb oraz pianki montażowej lub silikonu akrylowego do uszczelnienia ramy, którymi pokryjemy wszystkie niezbędne miejsca stykowe. Aby wykonać to zadanie, zachowując wysoką estetykę szyb i ram, powinniśmy uprzednio zabezpieczyć ich powierzchnię taśmą malarską, a na końcu zebrać nadmiar preparatów uniwersalnym skrobakiem.

Okno PCV rozwierno - uchylne 865 x 835 mm prawe
Okno PCV rozwierno - uchylne 865 x 835 mm

Zastosowanie folii termokurczliwej

Alternatywą dla uszczelek może być specjalna folia termokurczliwa, którą przymocowuje się do ram okiennych przy użyciu taśmy dwustronnej. Co więcej, może być ona mocowana zarówno po wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie, choć w tym pierwszym przypadku będzie zdecydowanie lepiej i dłużej funkcjonować. Folia termokurczliwa to materiał, dzięki któremu pomiędzy szybą a pomieszczeniem tworzy się dodatkowa warstwa powietrza, pełniąca rolę izolatora. Oznacza to, że ciepło nagromadzone dzięki systemowi ogrzewania nie wypromieniuje tak szybko przez okna, a dodatkowo będzie zapobiegać roszeniu się szyb. Folia tego typu jest przy tym transparentna, dzięki czemu nie burzy w dużym stopniu estetyki okna ani też – co bardzo ważne – nie ogranicza dostępu światła dziennego do wnętrza budynku. Należy jednak pamiętać, że to jednak materiał, który należy zdemontować, kiedy nastaje wiosna.

Montaż folii termokurczliwej polega na naklejeniu wąskich pasków taśmy dwustronnej na krawędziach ramy okiennej, a następnie osadzeniu na nich samej folii. Przyklejanie folii należy rozpocząć od jednego z górnych narożników. Na początku dociskamy ją do górnej krawędzi, a potem stopniowo przytwierdzamy do taśmy ułożonej pionowo. Aby folia idealnie skomponowała się z szybą, ogrzewamy ją opalarką budowlaną lub suszarką do włosów.

Drzwi balkonowe rozwierno - uchylne 865 x 2095 mm lewe
Drzwi balkonowe rozwierno — uchylne

Regulacja okuć

To proces, który pozwoli nam podnieść energooszczędność naszych okien bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Regulacji okuć powinniśmy dokonywać także w przypadku nowych okien. Są to bowiem elementy, które pozwalają nam dostosować działanie skrzydła do warunków, jakie chcemy osiągnąć we wnętrzu zależnie od panującej pory roku. Odpowiednia regulacja okien pozwoli nam ustawić skrzydła tak, by bardziej przylegały do ramy okiennej w trakcie zimy czy jesieni lub też bardziej odstawały od ościeżnicy w trakcie wiosny czy lata. To proces, który poza poprawą termoizolacyjności, podnosi również komfort korzystania z okna – możemy je bowiem wyregulować w taki sposób, by otwieranie i zamykanie skrzydła przebiegało bardziej płynnie.

Regulacji okuć okiennych możemy dokonać w wyjątkowo łatwy sposób we własnym zakresie. Nie zawsze jednak jest to takie proste, szczególnie jeśli okna są na tyle stare, że nie posiadają okuć wyposażonych w specjalne rolki regulujące. Jeśli zaś takie rolki znajdują się w okuciach naszych okien, aby ustawić je na tryb zimowy, wystarczy przekręcić pierścień w lewą stronę, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Pamiętajmy o tym, że im bardziej dociśniemy skrzydło do ramy okiennej, tym ciężej może ono pracować, co odczujemy, chociażby po funkcjonowaniu klamki.

Uszczelnienie tynku

O poprawę energooszczędności starego okna warto zadbać kompleksowo. Nawet jeśli nie zdecydujemy się na wymianę pakietu szybowego, a jedynie wymienimy uszczelki i odpowiednio wyregulujemy okucia okienne, powinniśmy sprawdzić również jakość tynku znajdującego się w obrębie strefy okiennej. Także jego stan możemy łatwo poprawić, przyczyniając się do polepszenia warunków cieplnych. Na ten krok warto zdecydować, chociażby podczas odmalowywania pomieszczeń. Należy wówczas zlikwidować wszystkie szczeliny i ubytki, które powstały wokół miejsc, gdzie okno styka się murem – to przez nie dostaje się do wnętrza sporo zimnego powietrza.

Okno PCV rozwierne + rozwierno - uchylne 1465 x 1435 mm prawe
Okno PCV rozwierne + rozwierno — uchylne

Wykonanie węgarka

To z kolei proces rzadko stosowany, ale również wpływający na polepszenie warunków cieplnych w strefie okiennej. Węgarek wykonuje się po zewnętrznej stronie okna, co ma na celu ocieplenie ramy. Dzięki temu likwidowane są mostki termiczne, które prowadzą do wychładzania się pomieszczeń. Węgarek tworzą specjalne występy, które osłaniają ościeżnicę okna od zewnątrz w aż 80%. Warto zdecydować się na ich montaż już na etapie budowy domu, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, by podjąć się ich stworzenia także w przypadku starego budynku. Tym bardziej że możemy go wykonać niezależnie od tego, czy posiadamy okna PCV, czy drewniane. A także niezależnie od tego, czy chcemy ocieplić okno dachowe, pokojowe czy balkonowe.

Najlepszym materiałem do wykonania węgarka jest styropian. Należy utworzyć z niego pasy o odpowiedniej grubości i szerokości, tak by pokrywały one ok. 6 cm ramy okiennej na całym obwodzie. Docięte na właściwy rozmiar fragmenty styropianu należy przykleić za pomocą odpowiedniej zaprawy klejowej, a następnie zabezpieczyć je siatką zbrojeniową – najlepiej z włókna szklanego.

Porada eksperta:

Alternatywą dla styropianu mogą być płyty z betonu komórkowego. Utworzymy z nich węgarek w przypadku ścian jednowarstwowych – wykonanych przede wszystkim z tego samego materiału lub pustaków ceramicznych.

Data publikacji: 07.09.2016