Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak i czym uszczelnić okno? Instrukcja krok po kroku

Czujesz nieprzyjemny chłód, przeciskający się przez szpary i szczeliny do wnętrza domu? Twoje okna prawdopodobnie są nieuszczelnione. Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak uszczelnić okna samodzielnie oraz jakich materiałów do tego potrzebujesz.

Przejdź do następnych akapitów:

Problem nieszczelnych okien staje się szczególnie dotkliwy, kiedy przychodzą chłodniejsze miesiące roku. Czujesz wtedy zapewne nieprzyjemny chłód, który nie tylko może dawać Ci się we znaki. Warto zaznaczyć, że nieszczelne okna są powodem swoistej ucieczki nawet ⅓ energii termicznej, co bezpośrednio przekłada się na wysokość rachunków za ogrzewanie. Dlaczego więc odpowiednia izolacja jest ważna? Odpowiedź na to pytanie właściwie już się pojawiła — nieszczelne okna są bezpośrednią przyczyną wyższych rachunków za ogrzewanie. 

Jednak nie jest to jedyny powód, dla którego warto mieć szczelne okna. Uszczelnianie okien pozwala na zachowanie budynku w dobrym stanie technicznym. Do uszczelnionego budynku nie dostaje się wilgoć z zewnątrz, istnieje więc mniejsze prawdopodobieństwo późniejszych problemów z pleśnią. Ponadto uszczelnione okna tłumią hałasy, a także zapobiegają przedostawaniu się do środka nieprzyjemnych zapachów z zewnątrz. Uszczelniając więc okna, poprawisz nie tylko swój komfort termiczny, ale znacząco poprawisz wygodę życia. Jak uszczelnić okno samodzielnie?

Jak uszczelnić okno — instrukcja krok po kroku

Jeśli przebywając w okolicy okna, czujesz dyskomfort termiczny, to może być to znak, że powinieneś je uszczelnić. Z czego może jednak wynikać konieczność takiej naprawy okna? Nieszczelności mogą mieć kilka przyczyn. Pierwszą z nich może być błędny montaż, co tyczy się przede wszystkim nowych okien. Innym powodem, dotyczącym starszych okien, może być zwyczajne zużycie materiału. Zamykanie i otwieranie okien oraz ogólne ich użytkowanie wpływają na zużywanie się elementów konstrukcyjnych okien. Uszczelki po długim użytkowaniu mogą się kruszyć i odkształcać, co ostatecznie powoduje nieszczelności. Mogą one również wynikać z rozregulowania okuć. 

Kiedy zauważysz problem — musisz więc działać. Pozbycie się samego problemu nieszczelnych okien nie jest specjalnie skomplikowane. Możesz więc dokonać koniecznych prac samodzielnie, nawet jeśli nie posiadasz specjalnego doświadczenia w tej sprawie. Możesz zdecydować się na kilka metod uszczelniania, z wykorzystaniem uszczelek, taśm uszczelniających, pianki czy silikonu. Jak uszczelnić okna plastikowe? Poniżej znajdziesz krótką instrukcję krok po kroku. 

jak-uszczelinic-okno

 

Krok pierwszy — zlokalizowanie problemu i przygotowanie okna

Za uszczelnianie okien warto zabrać się jeszcze przed nastaniem chłodów, ponieważ czynność ta będzie wymagać otwierania okien. Przed rozpoczęciem procesu warto również zorientować się jakiego materiału potrzebujesz. Jeśli będziesz uszczelniać okna za pomocą uszczelki, to wyjmij kawałek starej gumy z górnej części ramy. Przyjrzyj się jej przekrojowi, zmierz ją dokładnie i porównaj z dostępnym w naszym sklepie wzornikiem uszczelek. Kiedy już zaopatrzysz się w niezbędne materiały, to przygotuj okno do pracy. Zlokalizuj wszystkie miejsca wymagające naprawy, a następnie usuń stare uszczelki z ramy okiennej. Starannie umyj i osusz framugę okna. Dokładne oczyszczenie naprawianej powierzchni zapewni Ci efekt szczelności na długo. 

Krok drugi — przygotowanie uszczelki

Nową uszczelkę należy przygotować do montażu, smarując ją cienką warstwą płynu do mycia naczyń lub pasty do rur PVC. Takie przygotowanie usprawni Twoją pracę i ułatwi wsuwanie uszczelki do gniazda montażowego. Następnym krokiem będzie już etap montażu. 

Krok trzeci — montaż uszczelki

Montowanie uszczelnienia zacznij od środkowej części górnej ramy, by zminimalizować ryzyko przeciekania okna. Listwę do izolacji układaj na całym obwodzie ramy okiennej. Uszczelkę natomiast wsuwaj zdecydowanym ruchem w gniazdo montażowe, lekko dociskając ją palcem. To pozwoli na jej dopasowanie, ustabilizowanie i osadzenie w miejscu. Nie używaj do tego celu żadnych ostrych metalowych przedmiotów, to może bowiem uszkodzić uszczelnienie. Bardzo dokładnie dopasuj uszczelkę w narożnikach, a kiedy dojdziesz już do miejsca styku, nadmiar gumy po prostu odetnij nożem lub ostrymi nożyczkami. Uszczelnienie jest gotowe. 

Uszczelnianie od strony węgarka

Węgarek jest elementem, który umożliwia zamontowanie okien i chroni okno przed wpływem czynników zewnętrznych. Jest to także element, który ułatwia izolację okien. Węgarki osłaniają bowiem ościeżnicę od zewnątrz. Jeśli jednak przy wymianie okien i zdemontowaniu starego okna ściana węgarka pozostaje uszkodzona, należy ją wyrównać zaprawą przy użyciu kątownika, a następnie przystąpić do uszczelnienia za pomocą taśmy uszczelniającej. Taka taśma, przyklejona do krawędzi węgarka, uszczelni szparę między ościeżnicą a węgarkiem (nie może ona jednak wystawać poza jego brzeg).

Następnym krokiem jest osadzenie okna w otworze. Po ustabilizowaniu i zamontowaniu ościeżnicy, gdy wcześniej przyklejona taśma się rozpręży, otwory między ramą okna a murem wypełniamy pianką montażową. Gdy pianka się utwardzi, odcinamy jej nadmiar. 

Zobacz także: Okna drewniane czy plastikowe - czym kierować się przy wyborze?

jak-uszczelnic-okno

Czym uszczelnić okna, czyli jakich materiałów potrzebujesz

Do uszczelnienia okien można wykorzystać różnego rodzaju materiały. Dobiera się je w zależności od typu usterki. Możesz więc do naprawy i uszczelnienia swoich okien wybrać takie produkty jak pianka poliuretanowa, silikon czy wspomniane już uszczelki. Dobór produktu zależy przede wszystkim od tego, w jakim miejscu doszło do rozszczelnienia. 

Pianką poliuretanową wypełnisz szpary między ścianą a ościeżnicą. Jeśli więc zastanawiasz się jak uszczelnić okno plastikowe przy parapecie, to wybór pianki będzie doskonałym rozwiązaniem. Można ją stosować od wewnątrz i od zewnątrz. Innym rodzajem uszczelnienia jest silikon, którego używa się do uszczelnienia szczelin między szybą a ramą. 

Natomiast najprostszym i najtańszym sposobem uszczelnienia okien jest wymiana uszczelki. Można ich używać zarówno w przypadku okien drewnianych, jak i plastikowych, a najlepsze uszczelki produkowane są z silikonu lub połączenia gumy z silikonem. Oprócz materiałów przyda Ci się także nóż do cięcia uszczelek oraz pistolet do silikonu — wszystko w zależności od sposobu naprawy. 

Jak jednak widać, odpowiedź na pytanie „jak uszczelnić okna na zimę” nie jest specjalnie skomplikowana, a koniecznych napraw możesz dokonać we własnym zakresie. 

Data publikacji: 07.07.2016