Produkty

Jak i czym uszczelnić okna

Jak i czym uszczelnić okna

Prawidłowo uszczelnione okna nie będą powodem dyskomfortu domowników w czasie miesięcy zimowych, a uprzednio zasklepione szczeliny i szpary nie staną się drogą dla lodowatych podmuchów. O przygotowanie okiennic – zwłaszcza wymienianych dekady temu – warto zatroszczyć się najpóźniej jesienią, by w spokoju czekać na pojawienie się śniegu na parapecie zewnętrznym i mrozu za szybą.

wymiana uszczelkiPonieważ drewniana stolarka okienna ma tendencję do odkształcania się wraz z upływem czasu, na styku płaszczyzn tworzą się szpary, którymi do wnętrza przedostaje się zimne powietrze. Taki stan rzeczy wymaga naprawy przez uszczelnienie. Inną jest sytuacja, kiedy pragniemy maksymalnie uszczelnić okna, tak aby zatrzymać ucieczkę ciepła w sezonie grzewczym – służy temu również zasłanianie kratek wentylacyjnych. W tym wypadku dodatkowe unieruchomienie przepływu powietrza wpłynie niekorzystnie na samopoczucie i zdrowie mieszkańców. Nawet okna wymienione w ostatnim czasie na plastikowe powinny być wyposażone w system mikrowentylacji, który ułatwia wymianę powietrza – wszelkie próby jej zastopowania mijać się będą z celem.

Ponieważ uszczelnianie skrzydeł okiennych wymagać będzie ich otwierania, warto wykonać tę czynność przed nastaniem chłodów, aby nie wyziębić zanadto pomieszczenia. Ponieważ przy dodatnich temperaturach trudno jest wyczuć miejsce wlotu powietrza na przykład przez przyłożenie dłoni, możemy do tego celu użyć płomienia świecy lub posłużyć się kartką papieru – jeśli ta ostatnia włożona w zamknięte okno swobodnie się przesuwa, istnieje duża szansa, że miejsce to wymaga uszczelnienia.

uszczelka DiallPo zlokalizowaniu wszystkich miejsc wymagających naprawy, starannie myjemy i osuszamy framugę okna. Jest to tym ważniejsze, że chcemy uzyskać efekt szczelności na długo, a wszelkie zanieczyszczenia, pył czy kurz osiadły na miejscu łączeń osłabi siłę wiązania kleju na uszczelce. Dotyczy to tak samo uszczelnień wykonanych z tworzywa sztucznego, jak i gumy. W tym ostatnim przypadku ważne jest, aby nie korzystać z elastycznych właściwości uszczelki i nie rozciągać jej, ponieważ spowodujemy tym samym, że klej będzie mniej skuteczny, a rozciągnięta taśma utraci swój naturalny profil i nie przykryje szczeliny, którą ma zasklepić.

Jeśli uszczelka została prawidłowo umiejscowiona, a problem występuje nadal, może być on zlokalizowany na styku ściany i okiennej ościeżnicy. Do wypełnienia powstałych w tym miejscu wyrw i szczelin użyjemy pianki rozprężnej, pianki montażowej lub taśmy paroizolacyjnej butylowej. Innym źródłem problemu jest ukruszony kit, którego powłoka łączyła niegdyś szybę z ramą okienną. Jeśli w tym miejscu ubytek jest duży, nie tylko powoduje to wnikanie zimna i ucieczkę ciepła, ale też nieprzyjemne odgłosy powstające w czasie gwałtownych podmuchów wiatru. Chociaż kit szklarski wciąż jest dostępny, w jego roli lepiej sprawdzi się silikon szklarski lub uszczelniacz polimerowy. Substancje te nałożymy za pomocą wyciskacza do tub potocznie nazywanego pistoletem do silikonu. I w tym przypadku pamiętajmy o uprzednim oczyszczeniu powierzchni, jej odkurzeniu i wysuszeniu.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Instrukcja wideo - jak zamontować uszczelkę szczotkową do drzwi

Instrukcja wideo - jak zamontować uszczelkę szczotkową do drzwi
Niezależnie od tego, jak dobrze zamontowane są nasze drzwi, tuż przy progu mogą pozostawiać niewielką szparę. Istnieje kilka różnych sposobów jej uszc...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo - jak wymienić uszczelkę w oknie PCV

Instrukcja wideo - jak wymienić uszczelkę w oknie PCV
Od czasu do czasu wymiana uszczelki w oknach jest konieczna. Kiedy zaczyna się odklejać przestaje spełniać swoje funkcje. Uszczelka okna PCV powinna d...
Czytaj więcej

Uszczelki okienne Tesa – wybór i montaż

Uszczelki okienne Tesa – wybór i montaż
Zastosowanie uszczelek okiennych to sposób na osiągnięcie wysokiego komfortu przebywania w każdym budynku. Produkty marki Tesa, które znajdziemy w mar...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak i czym uszczelnić okna