Klamki do okien – na co zwrócić uwagę

Cena klamki okiennej waha się między paroma, a kilkudziesięcioma złotymi. Jej trwałość i wygląd zależą od kilku czynników, którym powinniśmy przyjrzeć się, wybierając ten jeden z ważniejszych elementów okna. To klamka ulega największej eksploatacji i zapewnia płynną funkcjonalność skrzydła – sprawdźmy zatem, na co zwrócić uwagę.

Standardowe klamki w oknach

Gdy kupujemy okna, nie musimy się martwić o dobór odpowiednich klamek. Jednak ich klasa zależy także od jakości samego skrzydła. Może się zdarzyć, że sama klamka nie do końca spełnia nasze oczekiwania i chcemy ją wymienić z różnych powodów. Standardowe klamki okienne zazwyczaj nie będą posiadały dodatkowych funkcji, takich jak np.:

- przycisk blokujący,

- zamek z kluczem.

Klamki, które otrzymujemy w zestawie z zakupionymi oknami, mogą również odznaczać się przeciętną jakością. Zarówno ich system mocowania, jak i materiał wykonania wpływają na dalszą wygodę i czas użytkowania.

Klamki do okien – na co zwrócić uwagę

Czy wiesz, że…?

Kupując okno, możemy od razu wybrać inną klamkę niż standardowa. Cena takiej stolarki zapewne ulegnie wtedy zmianie, jednak warto zastanowić się nad taką opcją. Być może zdołamy w ten sposób uniknąć zbyt szybkiej konieczności wymiany klamki w naszym oknie. To również doskonała sposobność dla wszystkich, którym zależy także na wizualnej stronie zestawu okiennego.

Zobacz także: Rodzaje klamek do okien – jaki mamy wybór?

Najczęstsze problemy związane z użytkowaniem klamki okiennej

Najczęściej konieczność wymiany klamki od okna wiąże się z jej zużyciem lub zniszczeniem. Aby uniknąć sięgania po model, który również nie będzie nam służył zbyt długo, przyjrzyjmy się temu, co wpływa na jego jakość.

Oto najczęstsze przyczyny konieczności wymiany klamki od okna na nową:

- pęknięcie konstrukcji – dotyczy to wyłącznie klamek wykonanych z tworzywa sztucznego, które jest w niewielkim stopniu odporne na uszkodzenia mechaniczne. Niekiedy dochodzi do złamania klamki, co może całkowicie ograniczyć możliwość otwierania okna;

- wyrobiony lub źle dopasowany trzpień – to on odpowiada za prawidłowe działanie mechanizmu klamki, który polega na obracaniu przekładnią. To dlatego musi on wchodzić na całą głębokość i dokładnie pasować;

- ciężko chodząca klamka – jeśli nie możemy nią swobodnie operować, powinniśmy sprawdzić, czy nie trzeba jej oczyścić np. z rdzy i nasmarować mechanizmu. Jeśli jednak klamka jest przez nas regularnie konserwowana lub właśnie ją wymieniliśmy, problem może tkwić w jej przekładni, czyli zasuwnicy. Możliwe, że to ją będziemy musieli wymienić. Pamiętajmy, aby po tej czynności, również odpowiednio wyregulować okno.

Dowiedz się: Jak sprawnie umyć okna

Klamki do okien – na co zwrócić uwagę

Wybieramy klamkę do okna

Oprócz tego, że model powinien być kolorystycznie dopasowany (chyba że zależy nam na awangardowym efekcie), musimy również zwrócić uwagę na to, aby był jak najbardziej funkcjonalny. Klamki do okien z reguły wykonane są z:

- tworzywa sztucznego,

- stali nierdzewnej,

- mosiądzu,

- aluminium,

- mieszanki aluminium i tworzywa sztucznego.

Najlepsze klamki okienne są wykonane z metalu – jeśli chcemy zaoszczędzić, wybierzmy aluminium. Również modele, które są wykonane i z metalu, i tworzywa sztucznego powinny sprawdzić się przez długi czas.

Jeśli zależy nam na dodatkowym zabezpieczeniu okna przed włamaniem bądź otwieraniem przez dzieci, sięgnijmy po klamki z zamkami i blokadami. Możemy również zaopatrzyć się w osobne zamki okienne.