Produkty

Montaż stalowych parapetów zewnętrznych

Montaż stalowych parapetów zewnętrznych

Stalowe parapety zewnętrzne kuszą praktycznością, atrakcyjnym wyglądem i stosunkowo łatwym montażem. Jak dokonać tego ostatniego, aby nasze okna zyskały trwałe i funkcjonalne wykończenie? O tym poniżej.

stalowy parapetPodstawowe zasady

Przygotowując się do zamontowania parapetu zewnętrznego, powinniśmy pamiętać o kilku istotnych aspektach. Po pierwsze, tego rodzaju montaż możemy rozpocząć dopiero po ostatecznym osadzeniu okien. Po drugie, zewnętrzna krawędź naszego parapetu powinna wystawać poza gotową elewację budynku przynajmniej na 3 cm (wychylenie na 3-4 cm to najbardziej optymalne rozwiązanie). Po trzecie, należy zastosować również skuteczne odprowadzenie wody z parapetu, a to osiągniemy dbając o jego właściwe pochylenie, wynoszące ok. 5 stopni na odcinku od okna do zewnętrznej krawędzi parapetu. A jeśli nasz parapet stalowy został wyposażony w folię ochronną, należy ją zdemontować od razu po jego przymocowaniu.

Dodatkowa pomoc

Aby zabezpieczyć ściany zewnętrzne przed uszkodzeniami tynku, podczas montażu parapetów warto zastosować specjalne końcówki boczne wykonane z tworzywa sztucznego. Elementy te, jak wskazuje nam ich nazwa, zakłada się na boczne krawędzie parapetu. Posiadają one zamkniętą rynienkę, która odpowiada za skuteczne odprowadzanie wody, a co za tym idzie – wyeliminowanie ryzyka pękania muru. Jeśli dokonujemy montażu stalowego parapetu zewnętrznego, który ma współpracować z nowym oknem, możemy przymocować go do specjalnej listwy podparapetowej, w którą jest ono wyposażone. Tego rodzaju listwę możemy też dokupić, jeśli okno jej nie posiada.

parapet zewnętrzny CastoramaSzczelina dylatacyjna

Uszkodzenia tynku mogą też powstawać wskutek nieprawidłowo wykonanej dylatacji. Aby nie dopuszczać do rozszerzania się i kurczenia materiału, podczas montażu należy pamiętać o tym, by pozostawić szczelinę dylatacyjną między brzegami parapetu a otworem okiennym (do 5 mm z każdej strony). Taką szczelinę należy następnie wypełnić taśmą rozprężną lub specjalną masą uszczelniającą. W przypadku parapetów stalowych zabieg ten nie jest jednak zawsze konieczny. To wszystko ze względu na ich małą rozszerzalność liniową, która sprawia, że elementy o długości do 6 m mogą być mocowane bez szczeliny dylatacyjnej.

Obróbka

Zewnętrzne parapety stalowe są nie tylko stosunkowo łatwe w montażu, ale także w obróbce. Jeśli takowa jest niezbędna, powinniśmy pamiętać przede wszystkim o zabezpieczeniu ciętych krawędzi odpowiednią farbą antykorozyjną. Konieczność zastosowania takiej farby eliminuje jednak wykorzystanie wspomnianych wcześniej końcówek bocznych z PVC.

Data publikacji: 07.07.2016
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o parapetach zewnętrznych

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o parapetach zewnętrznych
Właściwy wybór i montaż parapetu zewnętrznego to niezwykle istotne aspekty odpowiednio wykończonych ścian budynku. Elementy te pełnią bowiem dwie bard...
Czytaj więcej

Metalowe parapety zewnętrzne – ze stali czy z aluminium?

Metalowe parapety zewnętrzne – ze stali czy z aluminium?
Parapety zewnętrze i wewnętrze stanowią ważny detal w wykańczaniu budynku. O ile elementy zamontowane od środka nie są narażone na działanie wielu szk...
Czytaj więcej

Montaż ciepłego parapetu - zrób to sam!

Montaż ciepłego parapetu - zrób to sam!
W nowoczesnym budownictwie sięgamy po coraz bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania. Chcemy budować domy zarówno energooszczędne, jak...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Montaż stalowych parapetów zewnętrznych