Sposoby na zaparowane okna w domu

Zaparowane okna w domu, choć to przeważnie skutek naturalnie występujących zjawisk, może znacząco irytować. Szyby zaparowane od środka to efekt zbyt dużej wilgotności w pomieszczeniu. Można jednak zapobiec zamgleniu szyb. Oto, co w tej sytuacji należy zrobić.

Okna

Przejdź do następnych akapitów:

Czy wiesz, że w przeciętnym gospodarstwie domowym wytwarzane może być nawet do kilku litrów pary wodnej dziennie? To między innymi z tej przyczyny męczyć mogą Cię zaparowane szyby w domu. Co zrobić, żeby okna nie parowały? Jest na to kilka sposobów. Podstawą jednak jest właściwa wentylacja powietrza, którą na pewno poprawisz, wietrząc w domu. Zobacz inne sposoby na zaparowane szyby w domu. 

Zaparowane okna w domu − skąd się biorą?

Jeżeli w swoim domu zauważysz zaparowane szyby, to wiedz, że powodem takiego zjawiska jest podwyższona wilgotność panująca w pomieszczeniu. Para wodna skrapla się na szybach, ponieważ stanowią one najzimniejszą powierzchnię w mieszkaniu. Jak to możliwe? To proste: okno z jednej strony ma kontakt z ciepłym, przepełnionym wilgocią powietrzem z wewnątrz, a z drugiej z chłodnym powietrze z zewnątrz. 

Nie martw się jednak, że podczas budowy domu fachowcy wmontowali felerne okna. Zaparowane okna w domu wcale nie świadczą o wadach okien, a wręcz przeciwnie – oznacza, że są bardzo szczelne. 

Co zrobić, żeby szyby nie parowały od środka?

W takim razie, co zrobić, żeby okna nie parowały? Aby rozwiązać ten problem, najlepiej zajmij się prawidłową wentylacją pomieszczeń. Przede wszystkim należy sprawdzić działanie Twojej wentylacji grawitacyjnej. Co to jest? To układ kominów, dzięki którym następuje odprowadzanie powietrza, zwłaszcza ciepłego, z górnych części pomieszczeń na zewnątrz. Niedrożność kominów może sprawić, że mieszkanie stanie się zbyt szczelne, a więc cyrkulacja powietrza będzie przebiegać w zaburzeniu. Kwestia jest o tyle poważna, że nie chodzi już tylko o samo parowanie szyb. Słaba wymiana powietrza oznacza poważne konsekwencje dla mieszkańców. W źle wentylowanym wnętrzu gromadzi się w nadmiarze dwutlenek węgla. Prowadzi to między innymi do pogorszenia samopoczucia w domu. Jeżeli więc ostatnio daje się zauważyć, nie tylko parowanie szyb, ale i odczuwasz częściej bóle głowy, senność, nudności, a nawet zaostrzenie stanów alergicznych, koniecznie sprawdź swoją wentylację. Naturalny ciąg w mieszkaniu możesz wspomagać między innymi przez zainstalowanie wentylatora wyciągowego zamiast zwykłej kratki. 

Kiedy cug  jest zbyt mały, trzeba zainterweniować. Możesz w razie potrzeby, zastosować wentylację mechaniczną. Pamiętaj jednak, że według rozporządzenia Ministra Infrastruktury wentylacji mechanicznej nie należy instalować tam, gdzie istnieje wentylacja grawitacyjna. Wiąże się to z generalnym remontem. Jednak jak widzisz sprawa cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach to nie przelewki. Wentylację mechaniczną instaluje się zamiast wentylacji grawitacyjnej. Co ważne, w warunkach domu jednorodzinnego można zainstalować wentylację mechaniczną, do której inwestor nie posiada projektu. 

Okna

Warto także regularnie wietrzyć pomieszczenia, nawet w zimie. Otworzenie okna nawet na kilka minut znacznie poprawi jakość powietrza w domu. Nie zawsze musisz otwierać okna na oścież. Poleca się również korzystanie z funkcji, jaką posiada wiele współczesnych okien, a mianowicie mikrowentylacji. Polega ona na odsunięciu skrzydła okna od ramy, a właściwie zmniejszeniu jego docisku do niej, dzięki czemu okna rozszczelniają się, zapewniając dopływ świeżego powietrza z zewnątrz. Co więcej, zaleca się częste wietrzenie w domu właśnie po to, żeby uruchomić tę naturalną, grawitacyjną wentylację.

Inną możliwością jest wyposażenie okien w nawiewniki okienne – urządzenia, które samoczynnie regulują proces wymiany powietrza, bez konieczności otwierania czy rozszczelniania okien. W pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka, gdzie panuje podwyższona wilgotność, warto także zastosować szyby o niskim współczynniku przenikalności termicznej wraz z ciepłą ramką dystansową, wykonaną ze stali nierdzewnej bądź tworzywa sztucznego. Ograniczy to ryzyko powstania mostków cieplnych.

Parowanie szyb od zewnątrz

Szyby mogą pokrywać się parą także od zewnętrznej strony budynku. Dzieje się tak wtedy, gdy zewnętrzna szyba pozostaje zimna na skutek dużej izolacji termicznej okna, przez które nie ucieka ciepłe powietrze z wnętrza pomieszczeń. To na niej skrapla się więc para wodna zawarta w powietrzu. Na parowanie szyb zewnętrznych ma również wpływ otoczenie naszego domu, np. obecność zbiorników wodnych czy roślinności, która decyduje o podwyższonej wilgotności powietrza. Zjawiska te są jednak naturalne i niewiele możesz na nie poradzić. 

Parowanie wewnątrz pakietu szybowego

Skraplanie pary wodnej, do którego dochodzi wewnątrz okna, może świadczyć o rozszczelnieniu pakietu szybowego. Takie okno traci swoje właściwości termoizolacyjne, a także walory estetyczne – przestaje więc spełniać swoje funkcje i nadaje się do wymiany. To oznacza nieraz generalny remont. 

Domowe sposoby na parowanie okien

Wiele aspektów, jakie już poruszyliśmy, może zakładać przeprowadzenie remontu w domu. Czy istnieją jednak proste, domowe sposoby na to, aby szyby we wnętrzu nie parowały? Tak! 

Po pierwsze, jeżeli posiadasz okap, włączaj go podczas gotowania. Zwiększenie wyciągu powietrza w mieszkaniu za pomocą tego urządzenia poprawi też cug i wyprowadzi ciepłe, przepełnione parą wodną powietrze na zewnątrz. 

Okna

Po drugie, skoro za parowanie szyb odpowiada wilgotność, możesz osuszyć mieszkanie od środka. Pomoże Ci w tym np. osuszacz powietrza lub pochłaniacze wilgoci, które rozstawić możesz w każdym kącie swojego domu. Aby przekonać się, jaki jest poziom wilgoci w Twoim domu, możesz zmierzyć ją za pomocą specjalnego urządzenia. Nasycenie domowego powietrza wilgocią nie powinno przekraczać 40-50%.  Osuszyć powietrze w domu pomogą Ci także grzejniki konwekcyjne lub klimatyzatory. 

Po trzecie, pianka do golenia! Jeżeli nie chcesz, aby na szybach osadzały się krople powietrza, przetrzyj je pianką do golenia. „Zaimpregnowanie” w ten sposób szyby sprawi, że krople wody nie będą po prostu na niej osiadać. Podobnie działać będzie gliceryna. 

Po czwarte, jeżeli parują Ci okna, nie rozstawiaj w domu prania. Zamiast tego, kup suszarkę elektryczną.

Po piąte otwórz okno! Chodzi nawet nie tyle już o zwiększenie ciągu powietrza czy wyprowadzenie pary wodnej z domu, ile o zbilansowanie temperatur. Im chłodniej będzie w domu, tym różnica temperatur pomiędzy zewnętrzną i wewnętrzną częścią okna będzie mniejsza. Zaledwie uchylając okno na kilka chwil, możesz pozbyć się irytującej mgły skupionej na szybie. 

Sposoby na parowanie szyb w domu? Eliminuj wilgoć!

Najprostszym rozwiązaniem na zaparowane okna w domu jest po prostu zmniejszenie wilgotności powietrza w środku. Na początek spróbuj częściej wietrzyć mieszkanie. Jeżeli denerwują Cię zaparowane szyby, to jest to dobra okazja do sprawdzenia swojej instalacji wentylacyjnej. Być może szyb jest niedrożny i mieszkanie stało się zbyt szczelne. Rozwiązania do remontu w domu znajdziesz na Castorama.pl.