Montaż naokiennych rolet zewnętrznych krok po kroku

Rolety antywłamaniowe warto zamontować nie tylko ze względu na zwiększenie bezpieczeństwa w domu, ale także na zmniejszenie utraty ciepła i obniżenie poziomu docierającego z zewnątrz hałasu. Dobrze zainstalowana roleta zewnętrzna daje wiele korzyści.

rolety

Rolety najlepiej montować podczas wykańczania elewacji naszego budynku. Jeśli jednak przegapiliśmy ten moment – nic straconego. O ile zdecydujemy się na te naokienne, możemy je bez większych przeszkód zainstalować praktycznie w każdej chwili.

Choć jedna z teorii mówi, że rolety zewnętrzne przydają się tylko od południowej strony naszego domu (północna jest mniej nasłoneczniona), nie do końca jest to prawdą. Oprócz funkcji ochrony przed słońcem posiadają one bowiem kilka innych, często dużo bardziej pożądanych, zalet, do których należą przede wszystkim: ochrona antywłamaniowa, zmniejszenie utraty ciepła (czy nagrzewania wnętrz podczas lata) czy ochrona samych okien przed zniszczeniami. Aby spełniały one swoje funkcje, muszą jednak zostać uprzednio poprawnie zamontowane.

Przygotowania

Przed rozpoczęciem montażu powinniśmy przygotować odpowiednie elementy mocujące. W przypadku tego typu rolet zazwyczaj najodpowiedniejsze są specjalnie wyprofilowane wkręty, które w komplecie otrzymujemy od producenta. O to nie powinniśmy się zatem specjalnie martwić. Po przygotowaniu podstawowych narzędzi możemy zabrać się do właściwej pracy.

rolety

Wiercenie

Jeszcze przed samym wierceniem warto przymierzyć rolety do konkretnych okien i sprawdzić, czy pasują. Jeśli nie mamy co do tego zastrzeżeń, możemy rozpocząć wiercenie otworów w odpowiednich miejscach. Pamiętajmy także o otworze do montażu linki sterującej, a także prowadnic. Zadbajmy przy tym o to, by na otwory wybrać miejsca pozbawione ostrych krawędzi (może to przeszkadzać w sterowaniu mechanizmem) oraz takie, w których nie gromadzą się duże ilości wody.

Montaż

Instalację rozpoczynamy od przymocowania profilu adaptacyjnego w górnej części naszego okna. Zaraz potem możemy zabrać się za montaż prowadnicy, która powinna znajdować się na całej ramie okna. Przy tej okazji zwróćmy uwagę, aby była ona odpowiednio dopasowana do nachylenia parapetu. Na tak skonstruowaną podstawę za pomocą specjalnych łączników możemy nałożyć skrzynkę rolety, dbając jednocześnie, aby odpowiednio się do niej wyprofilowała. W tym momencie nie pozostaje nam już nic innego, jak zamontowanie mechanizmu nawijania taśmy wewnątrz budynku, co wykonujemy zgodnie z instrukcją dołączoną przez producenta.

Jeżeli wszystko przebiegło bez komplikacji, a montaż wykonany został w poprawny sposób, powinniśmy przeprowadzić test całego mechanizmu. Jeśli rolety zasłaniają się bez problemów, a całość nie trze o elementy ściany, okna bądź elewacji, nasza praca jest skończona. Wystarczy wówczas wypełnić silikonem ewentualne szczeliny pomiędzy roletą a oknami i cieszyć się roletami antywłamaniowymi z prawdziwego zdarzenia.