Produkty

Montaż naokiennych rolet zewnętrznych krok po kroku

Montaż naokiennych rolet zewnętrznych krok po kroku

Rolety antywłamaniowe warto zamontować nie tylko ze względu na zwiększenie bezpieczeństwa w domu, ale także na zmniejszenie utraty ciepła i obniżenie poziomu docierającego z zewnątrz hałasu. Dobrze zainstalowana roleta zewnętrzna daje wiele korzyści.

roleta antywłamaniowaRolety najlepiej montować podczas wykańczania elewacji naszego budynku. Jeśli jednak przegapiliśmy ten moment – nic straconego. O ile zdecydujemy się na te naokienne, możemy je bez większych przeszkód zainstalować praktycznie w każdej chwili.

Choć jedna z teorii mówi, że rolety zewnętrzne przydają się tylko od południowej strony naszego domu (północna jest mniej nasłoneczniona), nie do końca jest to prawdą. Oprócz funkcji ochrony przed słońcem posiadają one bowiem kilka innych, często dużo bardziej pożądanych, zalet, do których należą przede wszystkim: ochrona antywłamaniowa, zmniejszenie utraty ciepła (czy nagrzewania wnętrz podczas lata) czy ochrona samych okien przed zniszczeniami. Aby spełniały one swoje funkcje, muszą jednak zostać uprzednio poprawnie zamontowane.

Przygotowania

Przed rozpoczęciem montażu powinniśmy przygotować odpowiednie elementy mocujące. W przypadku tego typu rolet zazwyczaj najodpowiedniejsze są specjalnie wyprofilowane wkręty, które w komplecie otrzymujemy od producenta. O to nie powinniśmy się zatem specjalnie martwić. Po przygotowaniu podstawowych narzędzi możemy zabrać się do właściwej pracy.

Wiercenie

Jeszcze przed samym wierceniem warto przymierzyć rolety do konkretnych okien i sprawdzić, czy pasują. Jeśli nie mamy co do tego zastrzeżeń, możemy rozpocząć wiercenie otworów w odpowiednich miejscach. Pamiętajmy także o otworze do montażu linki sterującej, a także prowadnic. Zadbajmy przy tym o to, by na otwory wybrać miejsca pozbawione ostrych krawędzi (może to przeszkadzać w sterowaniu mechanizmem) oraz takie, w których nie gromadzą się duże ilości wody.

Montażmontaż rolet zewnętrznych

Instalację rozpoczynamy od przymocowania profilu adaptacyjnego w górnej części naszego okna. Zaraz potem możemy zabrać się za montaż prowadnicy, która powinna znajdować się na całej ramie okna. Przy tej okazji zwróćmy uwagę, aby była ona odpowiednio dopasowana do nachylenia parapetu. Na tak skonstruowaną podstawę za pomocą specjalnych łączników możemy nałożyć skrzynkę rolety, dbając jednocześnie, aby odpowiednio się do niej wyprofilowała. W tym momencie nie pozostaje nam już nic innego, jak zamontowanie mechanizmu nawijania taśmy wewnątrz budynku, co wykonujemy zgodnie z instrukcją dołączoną przez producenta.

Jeżeli wszystko przebiegło bez komplikacji, a montaż wykonany został w poprawny sposób, powinniśmy przeprowadzić test całego mechanizmu. Jeśli rolety zasłaniają się bez problemów, a całość nie trze o elementy ściany, okna bądź elewacji, nasza praca jest skończona. Wystarczy wówczas wypełnić silikonem ewentualne szczeliny pomiędzy roletą a oknami i cieszyć się roletami antywłamaniowymi z prawdziwego zdarzenia.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak zamontować plisy i rolety dachowe?

Jak zamontować plisy i rolety dachowe?
Stosowanie rolet i plis dachowych to sposób na ograniczenie ilości światła wpadającego do wnętrza przez okna dachowe, a jednocześnie ozdobienie...
Czytaj więcej

Wybieramy rolety do okna dachowego

Wybieramy rolety do okna dachowego
Jeśli nie chcemy, by nasze poddasze się przegrzewało, a wpadające do niego słońce zakłócało nasz komfort, powinniśmy zainwestować w rolety na o...
Czytaj więcej

Okna dachowe – co warto o nich wiedzieć?

Okna dachowe – co warto o nich wiedzieć?
Osoby posiadające lub mające wkrótce stać się posiadaczami domów jednorodzinnych, mogą stanąć przed dylematem: stosować okna dachowe czy...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Montaż naokiennych rolet zewnętrznych krok po kroku