Okna piwniczne - wymiary i rodzaje, co wybrać?

Wybierasz okna piwniczne? Znajdź idealne rozwiązanie dzięki naszemu przewodnikowi o różnych rodzajach i wymiarach okien piwnicznych dostępnych w Castorama.

Piwnica to pomieszczenie częściowo znajdujące się poniżej poziomu gruntu. Dlatego też okno, jakie się w niej znajduje nie może być typowe. Element taki powinien spełniać kilka funkcji: po pierwsze zapewniać dopływ światła do pomieszczenia. Dlatego też dobrze, jeśli okno piwniczne nie jest zbyt małe. Z drugiej strony nie powinno być za duże. Mogłoby to spowodować problemy z utrzymaniem odpowiedniej temperatury wewnątrz. Zwłaszcza jeśli piwnica jest używana jako pomieszczenie mieszkalne, a nie gospodarcze.

Okna piwniczne

Po drugie, okno ma chronić przed ewentualnymi próbami włamania się. Dlatego też powinno być wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ma ono także izolować od hałasu i warunków atmosferycznych. Dlatego najlepiej, jeśli wykonane jest z wysokiej jakości materiałów. 

Okna piwniczne – rodzaje i wymiary

W trakcie poszukiwań okna do Twojej piwnicy spotkasz się w dużą różnorodnością tych elementów. Dlatego warto wiedzieć, jakie rodzaje są dostępne, jakie jest ich przeznaczenia oraz najczęściej spotykane wymiary.

Jakie są rodzaje okien piwnicznych?

W zależności od rodzaju budynku, jego przeznaczenia oraz umiejscowienia można stosować różne rodzaje okien. Oto najpopularniejsze z nich:

  • Okna rozwierane – to najbardziej klasyczny rodzaj. Spotkasz je w wielu mieszkaniach. Mogą one być stosowane w przypadku piwnic, których otwory okien znajdują się ponad powierzchnią gruntu. Mogą one być jednoskrzydłowe, lub dwuskrzydłowe. Dostępne są w wielu ciekawych kształtach jak: łukowe, okrągłe, trapezowe i oczywiście najbardziej popularne prostokątne.
  • Okna uchylne – w przeciwieństwie do rozwieranych, w ich przypadku nie ma możliwości pełnego otworzenia. Dzięki specjalnemu systemowi uchylają się one tylko w pewnym stopniu. Pozwala to na wentylowanie danego pomieszczenia, ale eliminuje możliwość wykorzystania okna na przykład do załadowania opału lub innych przedmiotów. Otwierają się one do środka pomieszczenia.
  • Okna odchylone – jest to alternatywa dla okien uchylnych. Otwierają się one na zewnątrz, dzięki czemu są bardziej praktyczne. Pozwalają na łatwą wentylację nawet w wypadku deszczu, gdyż chronią pomieszczenie przed zalaniem. Jednak ze względu na swoją budowę, nie mogą być stosowane w przypadku otworów okiennych znajdujących się poniżej linii gruntu.
  • Okna fix – są to okna pozbawione klamek i mechanizmu otwierania. Zapewniają dopływ światła zewnętrznego, ale nie wentylacji. Chronią także przed hałasem. Jeśli nie planujesz otwierać okien w piwnicy, są one ciekawym wyborem.
  • Świetlik rurowy – jest to nowy rodzaj doświetlenia piwnicy, niebędący do końca oknem, warto jednak o nim wspomnieć. Jest to elastyczna rura wyłożona od wewnątrz materiałem odbijającym światło, z wlotem osłoniętym przezroczystą kopułą.

Okna do piwnicy - wymiary

Jak duże powinny być okna piwniczne? Wymiary ich powinny być na tyle pokaźne, by zapewnić odpowiednie oświetlenie pomieszczenia oraz jego wentylację. Jednocześnie na tyle małe, by uniemożliwić, dostanie się do piwnicy postronnych osób.

Na rynku najczęściej spotyka się okna o szerokości od 30 do 100 centymetrów, oraz o wysokości od 50 do 80 centymetrów. Wybór powinien być uzależniony od przeznaczenia danego pomieszczenia. Jeżeli często korzystasz z piwnicy, używasz jej na przykład jako warsztatu lub siłowni to okno powinno być jak największe. Natomiast jeżeli pomieszczenie piwniczne ma pełnić tylko funkcję magazynku, czy też na przykład spiżarki, nie musi być wyposażone w duże, doświetlające wnętrze okno. Wystarczy małe okienko pozwalające na wentylację pomieszczenia.

Okna piwniczne na wymiar – czy warto

Jednak co w przypadku, gdy potrzebujesz okien o nietypowych rozmiarach? Czy można znaleźć okno do piwnicy na wymiar, oraz czy takie rozwiązanie ma sens? Naszym zdaniem jak najbardziej. Dzięki zastosowaniu okien o nietypowym rozmiarze lub kształcie możesz ze swojej piwnicy stworzyć interesujące i wyjątkowe pomieszczenie. Na przykład za pomocą szerokich okien nie tylko doświetlisz ją, ale także optycznie powiększysz i stworzysz wrażenie lekkości.

Na rynku działa wiele firm, które oferują okna tworzone na wymiar. Dlatego też możesz je zamówić w dowolnym rozmiarze i kształcie. W Twojej piwnicy mogą pojawić się okrągłe, łukowate czy też trapezowe okna. Będą one ozdobą nie tylko pokoju, ale także elewacji budynku. Zwłaszcza w przypadku, gdy jest to tak zwana wysoka piwnica. Wówczas eleganckie i nietypowe okna staną się  elementem dekoracyjnym.

Jakie okna wybrać do piwnicy?

Decydując się na montaż okien, wybierz modele o wysokiej jakości. Jest to ważne bez względu na to, czy będą to okna do piwnicy na wymiar, czy też o tradycyjnych rozmiarach. Oto najważniejsze kwestie, na które warto zwrócić uwagę:

  • Bezpieczeństwo – okna w piwnicy powinny chronić przed włamaniem. Najbardziej istotna jest silna konstrukcja i odporne szyby. W niektórych przypadkach można zamontować specjalne kraty lub szyby o zwiększonej odporności. Jeżeli okno znajduje się poniżej linii gruntu, można zabezpieczyć je kratą.
  • Wymiary – staraj się zamontować możliwie jak największe okna, dzięki temu w pomieszczeniu będzie jasno i przyjemnie. Weź jednak pod uwagę wytrzymałość ścian oraz całej konstrukcji budynku.
  • Wygoda użytkownika – klamka, system otwierania i zamykania okna, powinny być nie tylko ergonomiczne, ale także bezpieczne. Zabezpieczać na przykład przed opadnięciem ramy z szybą na głowę, lub przycięciem palców.
  • Izolacja – okno powinno zapewnić izolację przed warunkami atmosferycznymi oraz hałasem. Dzięki temu zapewnisz lepszy komfort termiczny w pomieszczeniu, a jednocześnie zmniejszysz rachunki za ogrzewanie.
  • Estetyka – wybrane przez Ciebie okna powinny pasować do stylu budynku, jego elewacji oraz charakteru. Nowoczesne okna w leciwym budynku z pewnością nie będą wyglądać zbyt dobrze.

Jeżeli weźmiesz pod uwagę wszystkie te kwestie, to bez trudu wybierzesz najlepsze okno do Twojej piwnicy. Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy wymieniasz stare okna na nowe w piwnicy w bloku.

Okno do piwnicy – wpuść trochę światła

Mamy nadzieję, że z naszego artykułu dowiedziałeś się kilku praktycznych kwestii związanych z oknami do piwnicy. Przedstawiliśmy ich najpopularniejsze rodzaje, wymiary, w jakich występują. Wskazaliśmy także, na co zwrócić uwagę podczas wyboru okien do piwnicy. Dzięki temu mamy nadzieję, że uda Ci się szybko i skutecznie wybrać najlepsze okno piwniczne.

W przypadku, gdy potrzebujesz okien wysokiej jakości, zapraszamy Cię do sklepu Castorama.pl. Znajdziesz tutaj szeroki wybór tego rodzaju artykułów pochodzących od cenionych producentów.

Nie zwlekaj, odwiedź Castorama.pl i wybierz okno do Twojej piwnicy już dziś!