Produkty

Jak zabezpieczyć okna przed włamaniem?

Jak zabezpieczyć okna przed włamaniem?

Nie ma skutecznego zabezpieczenia przed włamaniami. Z tej racji, że ich większość odbywa się przez okna, to właśnie na nie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Co zrobić, by zabezpieczyć je jak najlepiej?

włamywaczOkucia

Okucia szyb to podstawowe konstrukcyjne elementy ochronne. Ich liczba zależy od klasy okna. Te o najniższej klasie będą sprawne jedynie w mieszkaniach na wyższych piętrach, gdzie co prawda zapewnią szczelność, ale nie samo bezpieczeństwo. By zatem zapewnić sobie ochronę na niskich kondygnacjach budynku, warto przyjrzeć się bliżej oknom z okuciami antywłamaniowymi, które oznaczone są klasą wyższą. Wyposażone są one w większą liczbę specjalnych zaczepów, które uniemożliwiają wyważenie okna z ościeżnicy. Pamiętajmy tu, że to właśnie podważenie okna, a nie wybicie szyby jest najczęstszą metodą dostania się do naszych domów.

Szyba

Szyba to kolejny składnik okna, który powinien stanowić sporą przeszkodę dla intruza. Im więcej warstw szkła i folii poliwinylobutyralowej posiada, tym lepiej i bezpieczniej dla naszego mieszkania. Pod tym względem wyróżniamy klasy od P1 do P8. Pierwsze dwie uznawane są za szyby najbezpieczniejsze, są odporne np. na uderzenia cegłą. Z kolei klasy wyższe, od P3 do P8, to szyby z wysokimi właściwościami antywłamaniowymi, które w naszych oknach sprawdzą się bardzo dobrze.

Rolety zewnętrzne

Dodatkowym zabezpieczeniem przed włamaniem jest zamontowanie rolet zewnętrznych. W odróżnieniu od rolet wewnętrznych są one wykonane z grubszego i twardszego materiału, który stanowi niemałą przeszkodę dla włamywacza. Najbardziej skuteczne są rolety wbudowane bezpośrednio w mur. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest ochrona przed utratą ciepła z mieszkania oraz najskuteczniejsza zapora przed wścibskimi spojrzeniami naszych sąsiadów.

Kratykrata w oknie

Kraty, jako kolejne rozwiązanie stanowią mocną, aczkolwiek mniej atrakcyjną wizualnie zaporę. Wybierając tę formę zabezpieczenia należy mieć na uwadze, że kraty co prawda utrudnią wejście włamywaczom do domu, ale też uniemożliwią nam wyjście z niego w nagłych przypadkach, np. podczas pożaru. Z tego względu ich obecność musi być wnikliwie przemyślana. Najskuteczniejsze kraty składają się z prętów od średnicy do 18 do 25 mm. Ich dokładna grubość zależy zarówno od stopnia zagrożenia, jak i od tego czy miejsca zamocowania krat są widoczne.

Kontraktony

Oprócz rolet i krat możemy skorzystać z rozwiązania w postaci kontraktonów. Są to magnetyczne czujniki otwarcia okna. Umiejscowione są w wewnętrznej stronie ramy, przez co nie są widoczne dla włamywacza. Co więcej, nie są widoczne także dla domowników, dzięki czemu nie zakłócają stylowej aranżacji wnętrza. Jak działają? Przy próbie włamania uruchamiają one system alarmowy bądź patrol ochrony, dzięki czemu reakcja na niebezpieczeństwo następuje zanim złodziej dostanie się do środka domu. Zaletą kontraktonów jest możliwa kompatybilność z systemem ogrzewania – gdy otworzymy okno, alarm nie uruchomi się, a jednocześnie wyłączone zostanie ogrzewanie, co pozwoli na oszczędność energii. Kontraktony można zamontować nie tylko w oknach, ale także drzwiach balkonowych czy wejściowych. Warto zauważyć, że to również dobre rozwiązanie dla właścicieli domowych zwierząt – czujniki nie zostaną przez nie uruchomione.

Montaż

Na koniec należy zaznaczyć jeszcze jedno. Chcąc znacznie zwiększyć bezpieczeństwo naszej rodziny, warto zdecydować się na profesjonalny montaż okien. Pamiętajmy, że na bezpieczeństwie nie należy oszczędzać.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Renowacja starych okien i drzwi

Renowacja starych okien i drzwi
Stare okna i drzwi drewniane czy nawet te wykonane z PCV po wielu latach użytkowania tracą swoją wartość estetyczną. Kiedy nie są całkowicie zniszczon...
Czytaj więcej

Na jakim etapie budowy montujemy rolety zewnętrzne

Na jakim etapie budowy montujemy rolety zewnętrzne
We współczesnym budownictwie domów jednorodzinnych oraz zabudowy mieszkalnej, coraz częściej decydujemy się na montaż rolet zewnętrznych. Za takim roz...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo – jak wyregulować okno PCV

Instrukcja wideo – jak wyregulować okno PCV
Nieszczelne okno PCV, to okno niefunkcjonalne. Szczególnie zimą możemy poznać skutki jego nieprawidłowej regulacji. Skrzydło o nieodpowiednim docisku ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak zabezpieczyć okna przed włamaniem?