Produkty

Okno w łazience - zalety i wady

Okno w łazience - zalety i wady

Okno w łazience wydaje się być doskonałym rozwiązaniem w wielu domach. W większości przypadków jego obecność należy uwzględnić już na etapie projektowania mieszkania. Dlaczego warto się na nie zdecydować, a dlaczego nie? O tym poniżej.

drewniane okno, łazienkaZalety


Główną zaletą okna łazienkowego jest zyskanie dodatkowej wentylacji. Pamiętamy, że łazienka jest specyficznym środowiskiem i nierozerwalnie z nim związana jest pojawiająca się każdego dnia wilgoć. Za sprawą okna wentylacja pomieszczenia będzie przebiegać sprawniej i efektywniej. Już po chwili we wnętrzu pojawi się powiew świeżego powietrza. To najlepsze rozwiązanie na zaparowane lustra i szyby szafek. Warto tu wspomnieć o jeszcze jednej korzyści. Prawidłowy proces wentylacji ograniczy rozwój grzybów i pleśni, które tak często pojawiają się w pomieszczeniach sanitarnych. Dla nas oznacza to życie w zdrowym i przyjaznym środowisku.


Kolejną zaletą wynikającą z umieszczenia okna w łazience jest dodatkowe oświetlenie wnętrza. Małe wnętrza zyskują na przestronności, większe – na dobrym doświetleniu każdego zakątka. Wpuszczenie światła do łazienki ma również inną zaletę. Dzięki jego obecności nie jest potrzebne włączanie światła w ciągu dnia. Oznacza to niższe rachunki za prąd. Łazienka jest jednym z częściej odwiedzanych pomieszczeń, w którym wizyty trwają często tyle, co długość mycia rąk – oszczędność będzie naprawdę widoczna. Co więcej, dodatkowe światło docenią szczególnie panie. Wszelkie czynności pielęgnacyjne oraz higieniczne będą przeprowadzane w najkorzystniejszych oświetleniowo warunkach.


To jednak nie koniec plusów. Niemałą zaletą związaną z oknem w łazience jest zwiększenie atrakcyjności mieszkania. Coraz częściej takie rozwiązanie jest kojarzone z wyższym standardem, co generalnie podnosi wartość domu na rynku.

Bonusem przy tym rozwiązaniu jest uzyskanie podwyższonego komfortu kąpieli. Jeśli okno łazienkowe umieścimy w suficie bądź skosie dachu, zyskamy możliwość kąpieli z widokiem na blask gwiazd. Czy może być coś bardziej relaksującego?łazienka, poddasze, okno


Wady

Każde rozwiązanie ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Głównym problemem, który może wynikać z obecności okna w łazience jest dostęp do niego przez osoby trzecie. Mowa tu głównie o narażeniu się na podglądanie ze strony sąsiadów oraz o dodatkowym wejściu dla włamywacza (szczególnie, gdy zapomnimy o domknięciu okna). Wszystko oczywiście zależy od miejsca umieszczenia okna i jego wielkości. Taki problem na szczęście możemy rozwiązać poprzez inwestycję w małe okno lub okno ornamentowe.


Kłopotem może być również dostęp do okna przez samych domowników. Z racji na umieszczenie w łazience wielu mebli i akcesoriów, dojście do okna może być mocno ograniczone. W sytuacji złego rozplanowania wyposażenia będzie to powodowało trudności przy jego otwieraniu, zamykaniu oraz w utrzymywaniu w czystości.


Czy warto zdecydować się na okno w łazience? Na pewno jest to godne głębszego przemyślenia. Ostateczna decyzja zależy tylko od nas.

Data publikacji: 29.09.2014
Powiązane artykuły

Montaż blachodachówki – jak zamontować blachodachówkę krok po kroku

Montaż blachodachówki – jak zamontować blachodachówkę krok po kroku
Jak powinien prawidłowo wyglądać montaż blachodachówki w arkuszach? W czasie układania połaci, arkusze blachodachówki można bardzo łatwo...
Czytaj więcej

Co to jest średnica DN – czyli jak czytać wymiary rur?

Co to jest średnica DN – czyli jak czytać wymiary rur?
Nie wiesz, jak czytać wymiary rur? System nie jest skomplikowany. Trzeba jednak znać podstawowe zasady. Średnica DN, czyli średnica nominalna, to umow...
Czytaj więcej

Rodzaje blachodachówki – zastosowanie, charakterystyka i cena

Rodzaje blachodachówki – zastosowanie, charakterystyka i cena
Blachodachówka to wytrzymały, estetyczny i lekki rodzaj pokrycia dachowego. To polecany wybór dla osób poszukujących trwałego ora...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Okno w łazience - zalety i wady