icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Okno w łazience — zalety i wady

Okno w łazience wydaje się być doskonałym rozwiązaniem w wielu domach. W większości przypadków jego obecność należy uwzględnić już na etapie projektowania mieszkania. Dlaczego warto się na nie zdecydować, a dlaczego nie? O tym poniżej.

okno w łaziece

Zalety


Główną zaletą okna łazienkowego jest zyskanie dodatkowej wentylacji. Pamiętamy, że łazienka jest specyficznym środowiskiem i nierozerwalnie z nim związana jest pojawiająca się każdego dnia wilgoć. Za sprawą okna wentylacja pomieszczenia będzie przebiegać sprawniej i efektywniej. Już po chwili we wnętrzu pojawi się powiew świeżego powietrza. To najlepsze rozwiązanie na zaparowane lustra i szyby szafek. Warto tu wspomnieć o jeszcze jednej korzyści. Prawidłowy proces wentylacji ograniczy rozwój grzybów i pleśni, które tak często pojawiają się w pomieszczeniach sanitarnych. Dla nas oznacza to życie w zdrowym i przyjaznym środowisku.
Kolejną zaletą wynikającą z umieszczenia okna w łazience jest dodatkowe oświetlenie wnętrza. Małe wnętrza zyskują na przestronności, większe – na dobrym doświetleniu każdego zakątka. Wpuszczenie światła do łazienki ma również inną zaletę. Dzięki jego obecności nie jest potrzebne włączanie światła w ciągu dnia. Oznacza to niższe rachunki za prąd. Łazienka jest jednym z częściej odwiedzanych pomieszczeń, w którym wizyty trwają często tyle, co długość mycia rąk – oszczędność będzie naprawdę widoczna. Co więcej, dodatkowe światło docenią szczególnie panie. Wszelkie czynności pielęgnacyjne oraz higieniczne będą przeprowadzane w najkorzystniejszych oświetleniowo warunkach.
To jednak nie koniec plusów. Niemałą zaletą związaną z oknem w łazience jest zwiększenie atrakcyjności mieszkania. Coraz częściej takie rozwiązanie jest kojarzone z wyższym standardem, co generalnie podnosi wartość domu na rynku.

Bonusem przy tym rozwiązaniu jest uzyskanie podwyższonego komfortu kąpieli. Jeśli okno łazienkowe umieścimy w suficie bądź skosie dachu, zyskamy możliwość kąpieli z widokiem na blask gwiazd. Czy może być coś bardziej relaksującego?

okno w łazience

Wady

Każde rozwiązanie ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Głównym problemem, który może wynikać z obecności okna w łazience jest dostęp do niego przez osoby trzecie. Mowa tu głównie o narażeniu się na podglądanie ze strony sąsiadów oraz o dodatkowym wejściu dla włamywacza (szczególnie, gdy zapomnimy o domknięciu okna). Wszystko oczywiście zależy od miejsca umieszczenia okna i jego wielkości. Taki problem na szczęście możemy rozwiązać poprzez inwestycję w małe okno lub okno ornamentowe.

Kłopotem może być również dostęp do okna przez samych domowników. Z racji na umieszczenie w łazience wielu mebli i akcesoriów, dojście do okna może być mocno ograniczone. W sytuacji złego rozplanowania wyposażenia będzie to powodowało trudności przy jego otwieraniu, zamykaniu oraz w utrzymywaniu w czystości.

Czy warto zdecydować się na okno w łazience? Na pewno jest to godne głębszego przemyślenia. Ostateczna decyzja zależy tylko od nas.