Jak zabezpieczyć dom przed dzieckiem - 6 pomysłów na zabezpieczenie okien przed dziećmi

Zabezpieczenie okien przed dziećmi to konieczność, kiedy w Twoim domu pojawia się mały, raczkujący człowiek. Zwłaszcza jeżeli mieszkasz na wyższym piętrze. Zobacz, jak skutecznie zamontować zabezpieczenia na okna przed dziećmi.

Przejdź do następnych akapitów:

Zabezpieczenie okien przed dziećmi – dlaczego jest tak ważne?

Kiedy Twoje dziecko zaczyna stawiać pierwsze śmiałe kroki i porusza się po mieszkaniu z prędkością światła, to najwyższy czas, żeby zabezpieczyć dom. Niezwykle ważna jest blokada okna przed dziećmi.

Choć może Ci się wydawać, że mały odkrywca nie dosięga jeszcze parapetu i klamki, lepiej chuchać na zimne. Dziecko opanowuje sztukę wspinania się po meblach w mgnieniu oka. Niezabezpieczone okno, szczególnie gdy mieszkasz w bloku, może być dla małego człowieka śmiertelnym zagrożeniem. Nie zwlekaj więc i wykonaj zabezpieczenie okna przed dziećmi, jak najszybciej.

jak-zabezpieczyc-dom-przed-dzieckiem

Czynnością, którą dziecko opanuje naprawdę szybko, jest przekręcenie klamki do pozycji poziomej. W wielu oknach oznacza to całkowite otworzenie skrzydła. To naprawdę niebezpieczne, bo dziecko może po prostu wypaść. Warto więc zastosować klamki do okien z zabezpieczeniem dla dzieci.

Zabezpieczenie okien przed dziećmi – 6 sposobów

Jak uchronić malucha od nieszczęśliwego wypadku? Na oknach możesz zastosować blokady czasowe lub rozważyć zamontowanie konkretnych okuć okien, dzięki którym już zawsze będą bezpieczne. Poniżej znajdziesz 6 podpowiedzi, jaka blokada na okno przed dziećmi będzie najlepsza.

  • Okucia okien z odwrotnym otwieraniem Jak wspomnieliśmy, czynnością, którą maluch opanuje bardzo szybko, będzie przekręcanie klamki do pozycji poziomej. Najczęściej w takiej sytuacji okno otwiera się na oścież. Możesz jednak wybrać okucia okienne, dzięki którym przekręcenie klamki do pozycji poziomej sprawi, że okno jedynie się uchyli. Kilkucentymetrowa szpara nie zagraża życiu dziecka w takim stopniu jak otwarte na oścież skrzydło. Całkowite otworzenie okna nastąpi po przekręceniu klamki do pionu, a to zadanie, z którym maluch nie poradzi sobie tak prędko. 

Sprawdź również: Nowoczesne okna, czyli jakie?

  • Klamki okienne z kluczykiem lub blokadą Innym rozwiązaniem będzie montaż na stałe klamek z kluczykami lub specjalnymi blokadami, aktywowanymi na wcisk. Przekręcenie kluczyka spowoduje, że klamka nie będzie się przekręcać. Dziecko nie jest więc w stanie samodzielnie otworzyć okna. Oczywiście pamiętaj o tym, aby wyjmować kluczyk z zamka! W przeciwnym wypadku maluch może go zabrać, a nawet połknąć. W innych modelach okien, zamiast kluczyka, stosowana jest specjalna blokada na okno przed dziećmi na wcisk. Żeby je otworzyć, musisz nie tylko przekręcić klamkę, ale i w odpowiedni sposób ją docisnąć. Takie zabezpieczenie wymaga siły i odpowiedniej pozycji, której dziecko nie będzie w stanie przyjąć.

 

jak-zabezpieczyc-dom-przed-dziecmi

  • Montaż specjalnych blokad okiennych Jeżeli nie chcesz stosować rozwiązań na stałe, możesz ograniczyć się do montażu czasowej blokady. Z łatwością zainstalujesz ją samodzielnie za pomocą śrubokręta i wkrętarki. Blokady na okna dostępne są w każdym sklepie z akcesoriami budowlanymi i do wykończenia wnętrza. Jedną z popularnych form jest linka łącząca obydwa skrzydła. Dziecko nie będzie w stanie samodzielnie otworzyć okna, nawet jeżeli przekręci klamkę. Inna blokada na okna przed dziećmi to montowany pod ramą okienną języczek, który powstrzymuje skrzydło przed całkowitym otwarciem. Problem polega na tym, że dziecko może nauczyć się taką blokadę otwierać. Języczek możesz zainstalować przy pionowej ramie skrzydła okiennego, na wysokości, do jakiej dziecko nie dostanie.

  • Wybierz okna z szybą hartowaną Zabezpieczenie okna przed dziećmi to nie tylko blokady na klamki. Dużym zagrożeniem może być też sama szyba. Powinna ona wytrzymać uderzanie rączkami, rzucanie zabawkami i innymi sprzętami. Żeby szkło się nie rozbiło, najlepiej wybrać okna z szybkami hartowanymi. Jednak o takim rozwiązaniu trzeba pomyśleć jeszcze na etapie budowy domu lub przy generalnym remoncie z wymianą okien.

jak-zabezpieczyc-dom-przed-dzieckiem

  • Ograniczenie dostępu do okna przez aranżację wnętrza. Żeby dziecko nie dostało się na parapet zbyt łatwo, możesz także zablokować mu dostęp do okna meblami, zabawkami czy specjalnymi drabinkami. Nie ułatwiaj dziecku zadania — pod oknem nie powinno znajdować się nic, co może stanowić dla niego ułatwienie we wspinaczce. Sam parapet możesz zabezpieczyć specjalnym płotkiem, aby nie dało się na niego wspiąć. Zachowaj czujność i edukuj. Najważniejsza będzie jednak rozmowa z dzieckiem. Uczulaj go, że nie wolno wchodzić na parapet i samodzielnie otwierać okna. Nie krzycz, a tłumacz. Niestety, przy małym dziecku w domu, czasem jedynym skutecznym zabezpieczeniem przed wypadkami, będzie zachowanie wzmożonej czujności. 

Zobacz także: Jak urządzić pokój dla dziecka?

Zabezpieczenie okien przed dziećmi — co warto zapamiętać?

Żeby zabezpieczyć okna przed dziećmi, możesz zainstalować blokady czasowe lub na stałe. Te drugie powinieneś wybrać już na etapie instalacji okien. Wiele z nich to uniwersalne rozwiązania, których zupełnie nie widać od zewnątrz, ani od wewnątrz. Rozważ także wybranie okien ze szkłem hartowanym, aby szyba wytrzymała nawet przy najbardziej żywiołowych zabawach dzieci.

Data publikacji: 05.08.2014

Data aktualizacji: 06.10.2022