LOTERIA CASTODAYS! Weź udział już teraz! Sprawdź szczegóły >>
Ciepły montaż okien – czy to dobry zamiennik dla tradycyjnej metody? Odpowiadamy
Tradycyjny montaż okien to nie jedyne rozwiązanie, jakie możesz zastosować podczas budowania swojego wymarzonego domu. W tym przypadku warto również zastanowić się nad pojęciem, jakim jest ciepły montaż okien. Co to takiego i czym różni się od montażu tradycyjnego? Warto zdecydować się na tę metodę? W naszym najnowszym artykule odkrywamy tajemnice tego sposobu na instalację stolarki okiennej!
Spis treści:
- Ciepły montaż okien – co to i dlaczego się go stosuje?
- Jakie efekty daje ciepły montaż?
- Co lepsze – ciepły montaż okien czy metoda tradycyjna?
- Ciepły montaż okien z zastosowaniem taśm
- Ciepły montaż okien – podsumowanie
Ciepły montaż okien – co to i dlaczego się go stosuje?
Na początek zacznijmy od odrobiny teorii. Ciepły montaż okien, określany też jako warstwowy, to jedna z technik, która polega na osadzeniu ościeżnicy wraz z szybami bezpośrednio w warstwie ocieplającej (zwykle jest to pianka montażowa).
Podczas montażu stosuje się także dwa rodzaje taśm (folii) – paroszczelną od wewnątrz oraz paroprzepuszczalną od zewnątrz. Pierwsza z nich chroni piankę montażową przed przenikaniem pary wodnej, która zbiera się w domu. Druga – czyli taśma paroprzepuszczalna – pozwala na przepływ pary wodnej, a jednocześnie zapobiega przed dostaniem się wilgoci z zewnątrz.
To podwójne zabezpieczenie pianki nie tylko stanowi izolację cieplną i akustyczną, ale też jest znacznie trwalsze i odporne na działanie warunków atmosferycznych. Mokra pianka traci swoje wartości, dlatego podwójna warstwa ochrony – paroizolacyjna, termoizolacyjna oraz paroszczelna – dają maksimum zabezpieczenia.
Jakie efekty daje ciepły montaż?
Przede wszystkim ma ograniczyć tzw. mostki termiczne. Szczelna izolacja znacznie obniża hałas z zewnątrz, koszty ogrzewania, a także zapobiega zamarzaniu ścian, jak również pojawianiu się wokół okien grzyba czy pleśni. Ponadto poprawia we wnętrzu mikroklimat, co ma korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Kolejnym atutem ciepłego montażu jest stała wentylacja, która ma na celu dobrą izolację pomieszczeń przed czynnikami zewnętrznymi oraz wilgocią.
Co lepsze – ciepły montaż okien czy metoda tradycyjna?
Na co zatem się zdecydować – ciepły montaż czy metodę tradycyjną? Przypomnijmy, że druga z nich zwykle polega na kotwiczeniu okna do muru za pomocą specjalnych łączników, a następnie wypełnieniu przestrzeni między ościeżnicą a ścianą pianką poliuretanową oraz silikonem.
Różnice w cenie
Porównanie zacznijmy od kosztów. Otóż ciepły montaż jest około dwa razy droższy od tradycyjnego. Za różnicę w cenie odpowiada głównie taśma do ciepłego montażu okien, która kosztuje od kilkunastu, do nawet kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy.
Na cenę ma także wpływ, że montaż warstwowy zwykle wymaga wsparcia fachowca, ponieważ w tym przypadku potrzebna jest nie tylko wiedza i doświadczenie, ale również ogromna precyzja. Dlatego to zadanie lepiej oddać w ręce ekspertów.
Trwałość
Kolejna ważna kwestia to trwałość. W przypadku montażu tradycyjnego pianka poliuretanowa po długotrwałym wystawieniu na działanie światła traci swoje właściwości, co znacznie obniża izolację cieplną oraz akustyczną. I chociaż jest odporna na szkody ze strony gryzoni, to jej odsłonięte części niekiedy wydziobują ptaki. Dlatego w tym zestawieniu zdecydowanie wygrywa trójwarstwowy, ciepły montaż okien.
Izolacja
Odpowiedni montaż okien ma przede wszystkim izolować wnętrze domu przed zimnem i wiatrem. W tym przypadku ciepły montaż zasługuje na uznanie – zapewnia nawet dwukrotnie mniejsze straty ciepła w porównaniu z tradycyjnym montażem.
Solidnie wykonany znacznie obniża również poziomu hałasu dobiegającego z zewnątrz, co wpływa na komfort i lepszy odpoczynek.
Reasumując, ciepły montaż po zamontowaniu okien łączy się z wyższymi kosztami instalacji, jednak zdecydowanie niższe rachunki za ogrzewanie, to aspekt, nad którym warto dłużej się zastanowić.
Ciepły montaż okien z zastosowaniem taśm
Jak już wspominaliśmy, ciepły montaż najlepiej zostawić ekspertom. Pomylenie lub nieumiejętne naklejenie taśm to więcej szkody niż pożytku – nie zapewni termoizolacji, a tylko zablokuje przepływ pary wodnej. A stąd już szybka droga do zagrzybienia stolarki czy ściany. Jeśli jesteś jednak ciekawy, jak wygląda proces warstwowego montażu, oto najważniejsze etapy.
Przede wszystkim kluczowe jest odpowiednie przygotowanie powierzchni ościeża. Taśmy muszą zostać przyklejone do czystego, gładkiego podłoża. Jeśli będzie nierówne, należy je wcześniej dokładnie wyrównać oraz zagruntować. Zwróć też uwagę na wielkość otworu – powinno mieć takie wymiary jak rama okienna z niewielkimi, kilkumilimetrowymi luzami, które zostaną wypełnione pianką.
Sam ciepły montaż można wykonywać na różne sposoby. Główna różnica to zastosowanie innych materiałów izolacyjnych. Uniwersalną metodą jest zamontowanie okna bezpośrednio w warstwie termoizolacyjnej, z pomocą rusztowania czy kotew (z odstępami maksymalnie 70 cm). Następny krok to przyklejenie do ramy okiennej taśm – paroprzepuszczalną na zewnętrznej, a paroszczelną na wewnętrznej części ościeżnicy. Po przyklejeniu taśmy trzeba dokładnie ją docisnąć, a ramę wstawić do otworu i odpowiednio ułożyć. Następnie należy zamontować ją według instrukcji producenta. Na koniec zostaje tylko wypełnienie pianką otworów między ścianą a ościeżnicą – nie przesadzaj z ilością pianki, ponieważ materiał rozpręży się podczas utwardzania.
Kiedy pianka stwardnieje, jej nadmiar odetnij ostrym nożykiem. Uważaj jednak, aby nie została zniszczona taśma! Ciepły montaż okna gotowy!
Ciepły montaż okien – podsumowanie
Montaż na ciepło ma zdecydowanie mnóstwo zalet. Pozwala ograniczać utratę ciepła, obniża poziom hałasu z zewnątrz oraz chroni budynek przed pleśnią czy grzybem. Dlatego mimo wyższej ceny, niż w przypadku montażu tradycyjnego, jest to inwestycja, która się opłaca!
Jeśli właśnie budujesz lub ocieplasz dom, zajrzyj do Castoramy. W naszym sklepie internetowym, jak i dziesiątkach stacjonarnych salonów, znajdziesz niezbędne materiały do termoizolacji oraz izolacji akustycznej. Z kolei dzięki naszym poradnikom dowiesz się, jakie technologie i metody zastosować, aby Twój dom był praktyczny, wygodny oraz energooszczędny. Zapraszamy!
Data aktualizacji: 22.08.2024