Okna wewnątrz domu

Okna stanowią niezbędny element każdego budynku. Doświetlają pomieszczenia i zapewniają widok na świat zewnętrzny. O ile jednak ich wyborowi poświęcamy wiele uwagi, o tyle rzadziej rozważamy możliwość wykonania okien wewnętrznych, ulokowanych w ścianach działowych naszego domu. Jakie wady i zalety ma takie rozwiązanie?

Okna wewnątrz domu

Okno wewnętrzne a rodzaj ściany

Okno wewnętrzne łączące dwa pomieszczenia mieszkalne może być rozwiązaniem bardzo funkcjonalnym, jeśli tylko weźmiemy pod uwagę wszelkie jego aspekty. Podstawową kwestią, od której powinniśmy zacząć nasze działania, jest upewnienie się co do charakteru ściany, w której chcielibyśmy wykonać otwór. Jeżeli jest to ściana nośna, konieczne będzie spełnienie pewnych formalności – naruszanie tego typu przegrody oznacza jednocześnie ingerencję w konstrukcję całego budynku. Natomiast jeśli mamy do czynienia ze ścianą działową, możemy ją modyfikować.

Kiedy warto stosować okna wewnętrzne?

Okna tego typu sprawdzą się szczególnie w pomieszczeniach, w których albo nie ma dostępu do światła słonecznego (tzw. pomieszczenia ślepe), albo jest on bardzo ograniczony. Dzięki takiemu połączeniu dwóch pomieszczeń ciemne wnętrza zostają rozjaśnione, a zamocowanie odpowiednich okien wspomaga także ich wentylowanie. Takie rozwiązanie ma również charakter dekoracyjny – pozwala optycznie powiększyć małe pomieszczenia i stanowi nietypowy akcent, rzadko spotykany w większości mieszkaniach.

Okna wewnątrz domu

Gdzie zastosować okno wewnętrzne?

Okno wewnętrzne możemy zamontować w każdym pomieszczeniu. W zależności od jego przeznaczenia powinno ono być ulokowane na odpowiedniej wysokości i odmienne wykończone. Gdzie wykonanie okna wewnętrznego będzie szczególnie korzystne?

Z pewnością usprawni podawanie posiłków, jeśli zdecydujemy się na jego umocowanie w ścianie dzielącej kuchnię z salonem lub jadalnią. W tym miejscu pozostawiamy otwór pusty, niewykończony szybą. Jego dolną część warto zwieńczyć blatem wykonanym z takiego samego materiału, z jakiego powstały blaty kuchenne. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy nie tylko wygodne miejsce do wydawania dań, ale także możemy być w stałym kontakcie z przebywającymi w salonie osobami.

Okno – tym razem oszklone – może również pojawić się w sypialni, którą wydzieliliśmy za pomocą dodatkowych ścianek w niewielkim mieszkaniu. Może ono przybrać dowolny rozmiar – ścianka działowa nie ogranicza nas pod tym względem. Najlepiej jednak, by umieścić je u góry tak by w sypialni zapewnić sobie prywatność. Okno takie może być np. uchylne, co zapewni nie tylko rozjaśnienie wydzielonego wnętrza, ale także dopływ do niego świeżego powietrza.

Podobnie możemy postąpić w łazience. Tutaj również najlepszym rozwiązaniem jest zamocowanie okna w górnej części ściany, chyba że zdecydujemy się na zastosowanie szyby mlecznej albo wykonanej ze szkła weneckiego.

Wady okien wewnętrznych

Fakt wykonania w ścianie dodatkowego otworu sprawia, że nasze możliwości zaaranżowania wnętrza stają się częściowo ograniczone. Przy takiej ścianie nie możemy bowiem ustawić wysokich mebli. A ponieważ okna wewnętrze stosuje się głównie w niewielkich mieszkaniach, gdzie liczy się każdy metr wolnej przestrzeni, może to stanowić sporą niedogodność.